Cash collection jako narzędzie przyspieszające dysponowanie gotówką w firmie. Dowiedz się, na czym polega

Dodano: 6 grudnia 2016
bank

Zarówno niedobór, jak i nadwyżka gotówki powodują, że firma ponosi niepotrzebne koszty. W pierwszym przypadku będą to koszty finansowe, a w drugim koszty utraconych korzyści. Z tego powodu przedsiębiorstwa doskonalą narzędzia wykorzystywane do prognozowania gotówki. Powstaje również wiele instrumentów finansowych umożliwiających szybszy dostęp do gotówki. Jednym z nich jest cash collection.

Płynność finansową można poprawić poprzez stosowanie specjalnych narzędzi dedykowanych do efektywniejszego zarządzania gotówką. Należy do nich cash collection. W przypadku tego instrumentu gotówka jest gromadzona na jednym rachunku zbiorczym, co umożliwiają partnerzy transakcji.

Należą do nich:

  • filie banku, który prowadzi usługę,
  • oddziały banków pozostałych,
  • specjalistyczne firmy zajmujące się odbieraniem i konwojem gotówki.

WAŻNE

Cash collection nie wspiera odzyskiwania należności, ale bardziej umożliwia szybszy transfer gotówki.

Sprawdź, jakie są zalety cash collection

Stosowanie cash collection powoduje, że firma szybciej dysponuje gotówką oraz zwiększa bezpieczeństwo transportu gotówki zbieranej z różnych miejsc. Gromadzenie środków na jednym rachunku ogranicza również koszty obsług, które występują w przypadku większej liczby rachunków. Szybsze dysponowanie gotówką wspiera również zarządzanie płynnością finansową. Po pierwsze, firma szybciej pokrywa salda ujemne od których płaci odsetki, a po drugie, lepiej może przygotować prognozę płynności finansowej.

Jakie firmy powinny stosować cash collection

Rozwiązanie to dobrze sprawdzi się w przypadku sieci sprzedaży czy firm wielooddziałowych. W ramach cash collection występują takie usługi, jak:

  • Cash supply – dostawy gotówki we wskazane miejsce i w określonych nominałach,
  • Cash processing – konwojowanie, sortowanie, przeliczanie i księgowanie gotówki,
  • Inkaso samochodowe – odbiór gotówki i przekazanie do skarbca na noc,
  • Możliwość połączenia z lokatą overnight.

Przykładowy proces cash collection prezentuje schemat.

 

Rys. Przykład procesu cash collection

Przedsiębiorstwa, które posiadają łatwy dostęp do gotówki, stają bardziej konkurencyjne. Po pierwsze, są one preferowanymi klientami przez dostawców, dzięki czemu uzyskują lepszą ofertę. Po drugie, mogą korzystać z pojawiających się okazji na rynku, jak na przykład promocyjne zakupy, dzięki czemu wzmacniają swoją pozycję wobec konkurentów, którzy takich możliwości nie mają.

Warto zapamiętać:

  • Zarówno niedobór, jak i nadwyżka gotówki powodują, że firma ponosi niepotrzebne koszty. W pierwszym przypadku będą to koszty finansowe, a w drugim koszty utraconych korzyści.
  • Cash collection nie wspiera odzyskiwania należności, ale bardziej umożliwia szybszy transfer gotówki.
  • Dzięki cash collection firma szybciej pokrywa salda ujemne od których płaci odsetki, a po drugie, lepiej może przygotować prognozę płynności finansowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Dołącz do Portalu FK i odbieraj nagrody
KLUB <
wiper-pixel