Wniosek o wpis do Rejestru BDO trzeba złożyć do 31 grudnia 2019 r.

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 9 grudnia 2019
wniosek o wpis

Podmioty wytwarzające odpady, w tym także fryzjerzy, gabinety kosmetyczne, lekarskie i stomatologiczne, czy sklepy wydające klientom torebki foliowe, w terminie do końca grudnia powinny złożyć wniosek o wpis do Rejestru BDO. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą kary nawet do 1.000.000 zł.

Elektroniczny rejestr bazy danych o produktach, opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (tzw. Rejestr BDO) zaczął funkcjonować w styczniu 2018 r. Natomiast od 1 stycznia 2020 r. podmioty gospodarujące odpadami zostaną objęte dodatkowymi obowiązkami w tym zakresie. Mianowice będą one zobligowane do ewidencjonowania tych odpadów, a także do sporządzania sprawozdań z zakresu gospodarki nimi. Wcześniej zatem będą musiały zadbać o to, aby znaleźć się w tym rejestrze.

Nowe obowiązki dla dużej grupy podmiotów

Obowiązek uzyskania wpisu do Rejestru BDO spoczywa na podmiotach wymienionych w art. 50 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. W świetle powyższej regulacji ma na niego wpływ m.in. rodzaj oraz zakres prowadzonej przez dany podmiot działalności. Obowiązkiem tym zostały objęte m.in. podmioty  wytwarzające i  transportujące odpady, gospodarujące  odpadami oraz prowadzące ich ewidencję, ale także wprowadzające na terytorium kraju opakowania, produkty w opakowaniach oraz gospodarujący odpadami. Ogólnie można powiedzieć, że dotyczy on bardzo dużej grupy podmiotów, a na jego realizację zasadniczo nie ma wpływu wielkość firmy. Obowiązek ten może więc dotyczyć zarówno dużych przedsiębiorstw oraz instytucji, jak i małych, nawet jednoosobowych firm (np. jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wydają swoim klientom towary pakowane torby foliowe). Tytułem przykładu można tutaj wskazać np. producentów sprzętu AGD, producentów opakowań, importerów wprowadzających produkty w opakowaniach, firmy budowlane oraz remontowe, hurtownie, sklepy wielkopowierzchniowe, ale również małe sklepy spożywcze, gabinety lekarskie i stomatologiczne, zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, warsztaty samochodowe i rzemieślnicze, czy rolnicy uprawiający powyżej 75 ha ziemi.

Przedsiębiorcy objęci obowiązkiem rejestracji w BDO, powinni dopełnić związanych z tym formalności do 31 grudnia 2019 r.

Wniosek o wpis do Rejestru BDO należy skierować do właściwego marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę bądź miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Można to złożyć osobiście, listownie, względnie drogą elektroniczną. Otrzymany w tym trybie indywidualny numer rejestrowy, przedsiębiorca będzie musiał zamieszczać na dokumentach związanych z prowadzoną przez siebie działalnością, w tym na umowach, wystawianych fakturach, rachunkach itp. 

Sprawdź też:

Od omawianego obowiązku ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki, dlatego przed wystąpieniem z wnioskiem o wpis do Rejestru BDO należy sprawdzić, czy firma faktycznie jest nim objęta, np. wypełniając specjalną ankietę na stronie internetowej BDO (bdo.mos.gov.pl). Załatwianie formalności związanych z rejestracją w BDO może okazać się niepotrzebne np. w razie zawarcia umowy na świadczenie określonego rodzaju usług, przykładowo budowlanych, sprzątania, konserwacji czy napraw, w wyniku czego wytwórcą odpadów odpowiedzialnym za ich ewidencjonowanie będzie wykonawca tej umowy (np. firma budowlana, sprzątająca itp.). Ponadto niektóre podmioty do rejestru trafią z urzędu, a więc nawet bez składania w tym celu przedmiotowego wniosku (dotyczy to np. firm transportujących wytworzone przez siebie odpady). 

Dla opornych dotkliwe kary

Przedsiębiorca, który nie dokona rejestracji w BDO mimo istnienia takiego obowiązku, ryzykuje nie tylko brakiem możliwości odbierania od niego odpadów, ale również dotkliwymi karami. Za niewywiązywanie się z ustawowych powinności w tym zakresie grozi bowiem administracyjna kara pieniężna w wysokości nawet do 1.000.000 zł, zaś w przypadku gdy sprawa zostanie skierowana przed sąd, oporny przedsiębiorca musi liczyć się z karą aresztu albo grzywny.

  • art. 49, art. 50, art. 53, art. 82 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 701 ze zm.).
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.