Stosowanie preproporcji przez stowarzyszenie

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 26 stycznia 2016
Pytanie:  Proszę o wyjaśnienie sposobu określenia preproporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2c pkt 3 ustawy VAT. Co należy rozumieć pod pojęciem obrotu (przychodu) z działalności innej niż działalność gospodarcza, otrzymanego na sfinansowanie działalności innej niż działalność gospodarcza? Stowarzyszenie otrzymuje przychody, które nie generują opodatkowania VAT, np. składki członkowskie, dotacje, darowizny, dywidendy, odszkodowania, odsetki itp. przychody bilansowe, jednak trudno powiedzieć, aby nie były te środki wykorzystywane na finansowanie działalności opodatkowanej i zwolnionej z podatku VAT. Czy w związku z tym w mianowniku preproporcji należy ująć wszystkie przychody bilansowe? Czy może należałoby uwzględnić tylko składki członkowskie, a może preproporcja nie będzie miała zastosowania? Podsumowując, nie potrafimy określić przychodów z działalności innej niż gospodarcza (z działalności poza zakresem VAT) otrzymanych na sfinansowanie działalności nieobjętej podatkiem VAT?

Pozostało jeszcze 83 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel