Czy podstawowa stawka VAT zostanie obniżona?

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 1 marca 2022
Czy podstawowa stawka VAT zostanie obniżona?

Stopniowe obniżanie podstawowej stawki VAT przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o VAT. Docelowo stawka ta ma wynosić 15%, co przyczyni się do zmniejszenia cen większości towarów i usług. Na zmianach skorzystałyby m.in. małe i średnie firmy.

Do Sejmu trafił przygotowany przez klub parlamentarny Lewicy projekt ustawy zmieniającej przepisy ustawy o VAT. Przewiduje on obniżenie podstawowej stawki VAT, która obecnie wynosi 23%.

W świetle zaproponowanych rozwiązań już od 1 lipca 2022 r.. podstawowa stawka VAT miałaby wynosić 20%. Następnie byłaby ona obniżana stopniowo, osiągając w poszczególnych  latach następujące wysokości:
  • w 2023 roku – 19%;
  • w 2024 roku – 18%;
  • w 2025 roku – 17%;
  • w 2026 roku – 16%;
  • w 2027 roku – 15%.

Założenia są takie, że w tym celu zmodyfikowana zostanie treść art. 146aa i art. 146b ustawy o VAT. Ponadto uchylone zostałyby przepisy art. 146c i art. 146f-146j tej ustawy. Dodatkowo – jeśli omawiana nowelizacja wejdzie w życie – do wspomnianej ustawy zostanie dodany nowy przepis art. art. 146ab.

Uzasadnienie projektu nowelizacji

Jak wynika z uzasadnienia projektu nowelizacji, zmiana ma przyczynić się do powszechnego spadku cen towarów i usług. Ma to nastąpić przez bezpośrednie zmniejszenie opodatkowania większości z nich, a także przez spadek kosztów produkcji pozostałych towarów i świadczenia pozostałych usług. Pozytywnie wpłynie to  na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.

Jej autorzy podkreślają, że tylko w 6 państwach Unii Europejskiej stawka jest wyższa – na Węgrzech, w Szwecji, Danii, Finlandii, Chorwacji i Grecji. Poza podstawową stawką funkcjonują dwie stawki obniżone – 8% i 5%, a także specjalna stawka 0% ustanowiona na podstawie art. 83 ustawy o VAT. W ich ocenie ustalony w ten sposób system podatkowy jest niesprawiedliwy i nieefektywny. Wysoka stawka podstawowa była uzasadniana recesją wywołaną przez skutki globalnego kryzysu gospodarczego, a później kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Po ustąpieniu skutków wymienionych kryzysów ustawodawca nie cofnął czasowych rozwiązań. Co więcej, w obliczu podwyższonej inflacji oraz w warunkach zwiększonych przychodów budżetowych z tytułu podatku VAT, ustawodawca nadal nie zmienił obowiązujących w tym zakresie regulacji. Dlatego tego rodzaju obniżka VAT jest konieczna z punktu widzenia obrotu gospodarczego, równowagi fiskalnej oraz budżetów gospodarstw domowych. Zgodnie z projektem, zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło:

  • poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz