Czy można współpracować z matką prowadzącą działalność gospodarczą bez zawierania żadnej umowy?

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 11 sierpnia 2010
Pytanie:  Moja mama zamierza otworzyć biuro rachunkowe. W związku z tym, iż nie posiada uprawnień do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będę wykonywać je ja (córka). Zgodnie z ustawą o rachunkowości taka sytuacja jest dopuszczalna. Znalazłam w Państwa serwisie informację, iż forma współpracy jest dowolna, może to być umowa o pracę, umowa zlecenie bądź po prostu współpraca, czyli jak rozumiem pomoc bez wynagrodzenia i bez konieczności zawierania jakiejkolwiek umowy. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna z punktu widzenia podatku dochodowego? Czy wartość mojej pracy stanowiącej nieodpłatne świadczenie pozwoli mamie skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 updof? Czy taka forma będzie bezpieczna dla mnie? Obecnie pracuję na podstawie umowy o pracę w innej firmie, nie prowadzę działalności gospodarczej i obawiam się czy organy podatkowe mojej pomocy dla mamy nie potraktują, jako działalności gospodarczej? Jak powinno wyglądać wówczas rozliczenie z ZUS? Nie do końca mogę być uznana za osobę współpracująca ponieważ mamy oddzielne gospodarstwa domowe.

Pozostało jeszcze 69 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel