Można zawrzeć umowę na zastępstwo bez wskazywania terminu

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 26 lutego 2016
Pytanie:  Prowadzę biuro rachunkowe. Moja klientka zwróciła się do mnie z takim oto problemem: zatrudniła pracownicę na stanowisku recepcjonistki od 1 czerwca 2015 r. do 31 maja 2017 r. Dnia 3 września 2016 r. pracownica urodziła dziecko i złożyła wniosek o urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski (nie wiem czy będzie miała przedłużoną umowę). Teraz klientka od 19 lutego 2016 r. chciała zatrudnić osobę na umowę na czas określony (zastępstwo za recepcjonistkę), ale ta umowa ma być do 28 lutego 2017 r. Czy w uzasadnieniu zawarcia umowy na czas określony można wpisać zastępstwo i wskazać za kogo? Czy jeżeli okazałoby się, że nie zostanie przedłużona umowa pierwszej pracownicy tj. od 1 czerwca 2016 r. należy zmienić aneksem umowę, czy zostawić i nic nie robić?

Pozostało jeszcze 70% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz