15 odpowiedzi na najważniejsze problemy dotyczące split payment

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 14 sierpnia 2018
4e4b1b50575f4c8a58d5aa1b8fc3a2252a198801-medium

Od 1 lipca br. obowiązują przepisy o split payment czyli mechanizm podzielonej płatności. Zgodnie z nowymi przepisami będący podatnikami VAT nabywcy mogą podjąć decyzję o dokonaniu płatności za nabyty towar lub usługę w taki sposób, że część zapłaty odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, zaś pozostała część odpowiadająca kwocie VAT - na specjalne konto dostawcy (tzw. rachunek VAT). Z kolei nabywcy korzystający z tej możliwości mają szereg przywilejów, a dostawcy - zważywszy, że nie otrzymują całej kwoty brutto od nabywcy na swój zwykły rachunek bankowy - nie mogą przy przeprowadzaniu transakcji gospodarczych mających na celu wyłudzanie VAT szybko zniknąć, zatrzymując dla własnych korzyści VAT należny fiskusowi. Czy przedsiębiorca musi dokonywać płatności z wykorzystaniem MPP? Czy nabywca może tylko częściowo opłacić fakturę z wykorzystaniem MPP? Czy można opłacać z wykorzystaniem MPP tylko niektóre faktury wystawiane przez danego kontrahenta? W tekście znajdziesz 15 odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące split payment.

Pozostało jeszcze 82 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Słowa kluczowe:
split paymentstawka VAT
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel