Poznaj 4 wskazówki w jaki sposób potwierdzać godziny wykonania zlecenia

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 12 września 2023
dokumentowanie liczby godzin wykonania umowy zlecenia

Sprawdź, czy każdy zleceniobiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą (np. księgowa na własnej działalności, fotograf itp.) musi sporządzać ewidencję czasu pracy. Przekonaj się, czy istnieje sposób, aby wykluczyć tę konieczność. Pobierz kalkulator umowy zlecenia aktualny po zmianach od 1 lipca 2023 r.

Przy umowie zlecenia i umowie o świadczenie usług, wykonywanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi, wysokość wynagrodzenia powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej. Mówi o tym art. 8a ust. 1 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę; tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2207)

 Jak dokumentować i potwierdzać liczbę godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług – 4 najważniejsze zasady

1.

W przypadku gdy strony w umowie nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.

2.

Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, potwierdza przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, a w przypadku braku takiego potwierdzenia przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Powyższych przepisów nie stosuje się do wykonującego zlecenie lub świadczącego usługi w przypadku skierowania takich osób do wykonania zlecenia lub świadczenia usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1563). W takim przypadku pracodawca użytkownik, na rzecz którego jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi, prowadzi ewidencję liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

3.

Jeżeli kilka osób przyjmuje zlecenie lub zobowiązuje się świadczyć usługi wspólnie, potwierdzanie liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług następuje odrębnie w stosunku do każdej z tych osób.

4.

 Przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, na rzecz której jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi, przechowuje dokumenty określające sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług oraz dokumenty potwierdzające liczbę godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne.

Nie trzeba prowadzić ewidencji godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usługi do:

1.

umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego, jeżeli o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi i przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne;

2.

umów dotyczących usług opiekuńczych i bytowych realizowanych poprzez prowadzenie rodzinnego domu pomocy na podstawie art. 52 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876);

3.

umów:

a) o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej,

b) o utworzeniu rodziny zastępczej zawodowej lub rodzinnego domu dziecka,

c) w przedmiocie prowadzenia rodzinnego domu dziecka,

d) w przedmiocie pełnienia funkcji rodziny pomocowej,

e) w przedmiocie pełnienia funkcji dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego,

f) w przedmiocie pełnienia funkcji wychowawcy wyznaczonego do pomocy w kierowaniu placówką opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego, w przypadku gdy w tej placówce nie ma zatrudnionego dyrektora

- jeżeli ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 1 doba;

4.

umów dotyczących usług polegających na sprawowaniu opieki nad grupą osób lub osobami podczas wypoczynków lub wycieczek - jeżeli ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 1 doba;

5.

umów dotyczących usług opieki domowej nad osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub w podeszłym wieku, gdy w związku z ich wykonywaniem osoba świadcząca usługi zamieszkuje wspólnie z podopiecznym w jego mieszkaniu lub domu, a ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone jednej osobie lub wspólnie zamieszkującej rodzinie nieprzerwanie przez okres dłuższy niż jedna doba, z wyjątkiem przypadku świadczenia usług we wszelkich placówkach świadczących całodobowe usługi dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub w podeszłym wieku.

Przez dobę, o której mowa w pkt 3, 4 i 5, należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której następuje rozpoczęcie świadczenia usług.

Przez wynagrodzenie prowizyjne, o którym mowa w 1 pkt 1, należy rozumieć wynagrodzenie uzależnione od wyników:

  • uzyskanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi w ramach wykonania zlecenia lub świadczenia usług lub
  • działalności przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej, na rzecz których jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi

- takich jak liczba zawartych umów, wartość zawartych umów, sprzedaż, obrót, pozyskane zlecenia, wykonane usługi lub uzyskane należności.

Przypadki, w których nie trzeba prowadzić ewidencji (dokumentacji) godzin wykonania umowy zlecenia lub świadczenia usługi, wymieniono w art. 8d ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

W celu sprawdzania, czy została zapewniona stawka godzinowa na minimalnym poziomie, trzeba prowadzić rejestr przepracowanego czasu.

Przy czym nadal zleceniobiorców nie będą obowiązywać żadne normy czasu pracy jak pracowników, a więc normy dobowe czy tygodniowe. Wymiary czasu pracy oblicza się wyłącznie dla etatowców. Chodzi tylko o zapis liczby godzin, jakie wykonawca spędził na wypełnianiu zleconych czynności. Nadal więc to zleceniobiorca układa sobie plan zajęć i organizuje czas przeznaczany na pracę.

Zasady ustalania liczby godzin wykonania zlecenia powinny być wpisane do umowy zawartej przez strony co wynika z art. 8b ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Jednak ustawodawca nie skonkretyzował jak ma to wyglądać w praktyce czyli jak mają być ustalane te godziny. Pozostawiono tę kwestię do uzgodnienia między stronami.

Do celów dowodowych najlepiej, aby była to forma pisemna (papierowa). Może to być zestawienie, rejestr, ewidencja itp., sporządzona w sposób bardziej lub mniej szczegółowy. Istotne jest to by na podstawie zliczonych godzin dało się skalkulować wysokość stawki godzinowej dla potrzeb porównania jej z kwotą minimalną 13 zł. Ewidencja godzin pozwoli więc naliczyć wynagrodzenie. Inaczej nie można byłoby zweryfikować czy zostało ono wypłacone z uwzględnieniem ustawowej stawki, szczególnie przy wynagrodzeniu zryczałtowanym kwotowym.

Godziny można potwierdzać np.:

- składając oświadczenie o łącznej liczbie godzin wykonania zlecenia w okresie trwania całej umowy zawartej na okres krótszy niż jeden miesiąc (np. umowa zlecenia na dwa tygodnie; oświadczenie o liczbie zrealizowanych godzin w tym czasie) lub w danym miesiącu przed wypłatą wynagrodzenia, przy umowach na okres dłuższy niż jeden miesiąc,

- wypełniając tabelę uwzględniającą wszystkie dni miesiąca i zaznaczeniem w jakie dni i przez ile godzin praca była wykonywana,

- w przypadku gdy miejsce wykonywania zlecenia znajduje się w siedzibie zleceniodawcy można odhaczać obecność wykonawcy w danym dniu poprzez zapis godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy nad zleceniem,

- liczba godzin może być również wpisana do rachunku, który zleceniobiorca wystawia do rozliczenia.

Zapamiętaj! W przypadku, gdy wykonawcą jest osoba prowadząca działalność gospodarczą (tzw. samozatrudnienie) godziny spędzone na pracach zleconych mogą być zawarte na fakturze bądź dopiętej do niej specyfikacji.

Generalnie, trzeba też pamiętać, że skoro przy umowach długoterminowych (na okres dłuższy niż jeden miesiąc) wynagrodzenie wynikające ze stawki minimalnej ma być dokonywane co najmniej raz w miesiącu, to rejestr godzin musi się odnosić do okresów nie dłuższych niż miesięczne.

Przykładowy wzór ewidencji godzin wykonywania zlecenia w danym miesiącu

Imię i nazwisko zleceniobiorcy:

...................................................................

Miesiąc, rok

....................................................................

Dzień             Liczba godzin wykonania zlecenia   Podpis zleceniobiorcy    Podpis zleceniodawcy

miesiąca:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

Gdy brak postanowień umownych

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi, że w każdej umowie strony powinny określić sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia/świadczenia usług. Jednak przewiduje co zrobić, gdy takich ustaleń w umowie zabraknie. Wtedy, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.

Wymienione trzy formy dla czynności prawnej określa Kodeks cywilny.

Potwierdzanie godzin w formie pisemnej oznacza, że zleceniobiorca po prostu składa na dokumencie zawierającym treść oświadczenia woli, własnoręczny podpis.

Dla zachowania formy elektronicznej konieczne jest opatrzenie oświadczenia woli bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej (art. 781 kc).

Do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarczy złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie (art. 772 kc).

W praktyce oznacza to, że czynność w tej formie zostanie dokonana np. poprzez wysłanie potwierdzenia liczby godzin pocztą elektroniczną (e-mail z adresu zawierającego imię i nazwisko osoby składającej oświadczenie woli) lub w treści wiadomości sms również z imieniem i nazwiskiem nadawcy.

Umowa w innej formie

Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia/świadczenia usług, potwierdza zleceniobiorcy w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin.

Gdy umowy nie zawarto na piśmie, czy elektronicznie, a zleceniodawca nie potwierdzi ustaleń o sposobie dokumentowania przepracowanego czasu, zleceniobiorca musi przedkładać w jednej z wymienionych trzech form informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.
Autor:

Izabela Nowacka

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.