Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Kalkulator podatku dochodowego pozwala w prosty sposób oszacować obciążenia wynikające z podatku rocznego i zaliczek na podatek dochodowy. Po uwzględnieniu kosztów i odliczeń można określić, jaki wpływ będzie miał na wynik ekonomiczny podatek dochodowy. Sprawdź, jak korzystać z tego kalkulatora.
W polu "Sposób opodatkowania” możliwy jest wybór liniowej formy opodatkowania (ze stawką 19%) oraz opodatkowania według skali podatkowej 17 i 32%. Parametr ten można zmieniać, wówczas ponowne wyliczenie, w formie tabelarycznej, pozwoli oszacować obowiązek podatkowy. Pobliskie pole “Wyliczenia w roku podatkowym” pozwala na zmianę roku podatkowego, analiza przeniesiona do poprzednich lat daje obraz zmian w faktycznych obciążeniach podatkowych.
Kalkulator pozwala po podaniu elementów kalkulacyjnych podatku ustalić wielkość obciążenia podatkowego w prowadzonej działalności gospodarczej.
Przychód - to ogół przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT - a więc bez przychodów zwolnionych z opodatkowania (art. 21 ustawy o PIT). W przypadku spółek osobowych przychód należy ująć proporcjonalnie do udziału w zyskach spółki.
Koszty to z kolei ogół kosztów uzyskania powyższych przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 22 ustawy o PIT - a więc bez wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu (art. 23 ustawy o PIT). Również w przypadku kosztów podatkowych ich wartość należy ująć proporcjonalnie do udziału w zyskach spółki. Podanie tych parametrów pozwala kalkulatorowi wyliczyć dochód z działalności.
Co można odliczyć od dochodu? Od dochodu tego można bowiem odliczyć wiele wydatków i ulg (art. 26 i nast. oraz art. 30c ust. 2 ustawy o PIT). Proszę jednak zwrócić uwagę, że w przypadku opodatkowania liniowego odliczenia od dochodu obejmują jedynie kwotę składki na ubezpieczenie społeczne, wpłaty na IKZE, ulgi termomodernizacyjnej, B+R oraz niektórych darowizn.
Korzystniejsze może być zatem odliczenie przysługujące na zasadach ogólnych - będzie to bowiem nie tylko kwota składki na ubezpieczenie społeczne, wpłaty na IKZE, ulgi termomodernizacyjnej, ulgi B+R oraz niektórych darowizn, ale również ulgę rehabilitacyjną czy internetową. Z drugiej strony należy pamiętać o doliczeniu kwot zwiększającyh i zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu ulgi na złe długi (art. 26i ustawy o PIT). Co prawda ulga ta wpływa w zasadzie dopiero na podatek roczny, powinna jednak być także uwzględniana przy obliczaniu zaliczek na ogólnych zasadach.
Podanie tych parametrów pozwoli kalkulatorowi wyliczyć dochód stanowiący podstawę opodatkowania - a w efekcie podatek.
Dalej od tego podatku można również odliczyć wiele wydatków i ulg, co uwzględnia się w ostatniej kolumnie (art. 26 i nast. oraz art. 30c ust. 2 ustawy o PIT).
Sprawdź też:
W przypadku składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne odliczenie dotyczy tylko części składki - do 7,75% wymiaru. Wybierający jednak podatek liniowy powinni pamiętać, że od końcowego podatku nie odliczą tylu ulg, co opodatkowani na zasadach ogólnych. Nie dotyczy ich bowiem odliczenie ulgi prorodzinnej (art. 27f ustawy o PIT), nie mogą też korzystać ze wspólnego opodatkowania tych dochodów z dzieckiem czy małżonkiem (art. 6 ust. 3 ustawy o PIT).
Podanie tych parametrów pozwoli kalkulatorowi wyliczyć dochód stanowiący podstawę opodatkowania - a w efekcie podatek.
Kalkulator pozwala zmienić formę opodatkowania (z liniowej na progresywną - według skali podatkowej na zasadach ogólnych) i oszacować wysokość obciążeń podatkowych w trakcie roku podatkowego i podatku rocznego.
W przykładzie tabela pokazuje, że korzystniejsze jest, przy niskich dochodach, opodatkowanie według skali. Korzyść ta będzie tym większa, im bardziej dochody przedsiębiorcy w roku podatkowym przekroczą próg podatkowy (w 2020 roku - 85.528 zł).
Możliwy jest zatem powrót w trakcie roku podatkowego z opodatkowania liniowego do zasad ogólnych - jeśli liniowe opodatkowanie okazałoby się niekorzystne, a podatnik będzie mógł taką usługę wyświadczyć.
Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.