Kalkulator wynagrodzeń brutto - netto

Dodano: 1 stycznia 2024
W umowach o pracę jako wynagrodzenie pracownika z reguły wskazywana jest kwota brutto. Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń, który pozwala na obliczenie wysokości pensji netto, zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Czym jest wynagrodzenie brutto

Wynagrodzenie brutto jest kwotą, która najczęściej jest podawana w umowach o pracę. Zawiera ona składniki podlegające obligatoryjnemu potrąceniu przez płatnika, w postaci podatku PIT oraz składek ZUS. Kwota ta nie jest więc tożsama z wynagrodzeniem, które faktycznie otrzymuje pracownik od swojego pracodawcy.

Wynagrodzenie w kwocie netto

Natomiast wynagrodzenie netto to kwota, którą pracownik otrzymuje "do ręki" (względnie na swój rachunek). Jest to ostateczna kwota do wypłaty, po pomniejszeniu należnego mu wynagrodzenia o składki na ubezpieczenia społeczne (m.in. emerytalną, rentową, chorobową), składkę zdrowotną, a także o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jak korzystać z kalkulatora wynagrodzeń

W celu obliczenia wynagrodzenia netto pracownika:

  • Miesięczne zarobki brutto" – wpisz wartość miesięcznego wynagrodzenia (brutto).
  • „Kwota wynagrodzenia różna dla poszczególnych miesięcy” – zaznacz jeśli wysokość wynagrodzenia  zmieniała się w trakcie roku.
  • „Wiek pracownika poniżej 26 lat” – zaznacz jeśli do pracownika ma zastosowanie tzw. ulga dla młodych  na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT.
  • „Zwolnienie z PIT (do 85.528 zł)” – zaznacz jeśli do pracownika ma zastosowanie „zerowy PIT” (z tytułu ulgi na powrót, ulgi dla rodzin lub ulgi dla pracujących seniorów),
  • „Nie stosuj odroczenia zaliczki podatkowej” – zaznacz jeśli pracownik złożył wniosek o nieprzedłużanie terminu poboru zaliczki na PIT.
  • „Nie stosuj kwoty zmniejszającej podatek” – zaznacz jeśli pracownik nie złożył oświadczenia PIT-2 w sprawie obniżenia zaliczek na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
  • „Uczestnik PPK” – zaznacz jeśli pracownik jest uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Następnie wpisz wysokość wpłat do PPK – jeżeli jest inna niż podstawowa, która odpowiednio wynosi 2% wynagrodzenia w przypadku wpłat finansowanych przez pracownika oraz 1,5% wynagrodzenia dla wpłat finansowanych przez pracodawcę.
  • „Stawka wypadkowa” – wpisz wysokość stawki ubezpieczenia wypadkowego, która wynosi od 0.67% do 3.33 % w zależności od pracodawcy.
  • „Koszty” – wybierz wysokość kosztów pracowniczych, tj. podstawowych lub podwyższonych (w zależności od tego, czy miejsce zamieszkania pracownika jest położone w miejscowości, w której znajduje się jego zakład pracy, czy poza nią).

Po kliknięciu przycisku "Wylicz" – otrzymasz wartości wynagrodzenia netto pracownika w poszczególnych miesiącach, z wyszczególnionymi potrąceniami w postaci:

* składek na ubezpieczenie emerytalne,

* składek na ubezpieczenie rentowe,

* składek na ubezpieczenie chorobowe,

* składek na ubezpieczenie zdrowotne (NFZ),

* zaliczek na PIT.

Kalkulator brutto - netto: informacje dla pracodawcy

Kalkulator wynagrodzeń jest również przydatny z punktu widzenia pracodawcy, który dzięki niemu może się dowiedzieć, jakie będą rzeczywiste koszty związane z wynagrodzeniem danego pracownika, obciążające zakład pracy (w tym z tytułu składek ZUS). 

Komentarze: 1
Zaloguj się aby dodać komentarz
Ryszard Antoniewicz

Wynagrodzenie członka Rady Nadzorczej emeryt

CzłonekRN -Emeryt
20 czerwiec 2017 o 06:02