Diety zagraniczne - jak obliczyć?

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 13 sierpnia 2009
Pytanie:  Pracownik udał się w delegację zagraniczną ze Szczecina do Wiednia, lecz leciał z Warszawy po uprzednim dwudobowym pobycie w tym mieście, po czym wrócił z Wiednia do Warszawy i również został w niej w celach służbowych jeszcze dobę. Czy w takim przypadku naliczyć diety? Czy naliczyć diety krajowe za czas trwania delegacji w Polsce, a od momentu przekroczenia granicy do powrotu do kraju diety zagraniczne?
Odpowiedź: 

Należy naliczyć diety krajowe za czas trwania delegacji w Polsce, a od momentu przekroczenia granicy, lub startu samolotu (wyjścia statku z portu) – diety i należności za delegacje zagraniczne. Analogicznie w trakcie podróży powrotnej diety i należności krajowe liczy się od momentu przekroczenia granicy do Polski, lub lądowania samolotu (wejścia statku z portu).

Czas pobytu pracownika poza granicami kraju liczy się przy podróży odbywanej środkami komunikacji:

- lądowej - od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju;

- lotniczej - od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;

- morskiej - od chwili wyjścia statku (promu) z portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do portu polskiego.

Oznacza to, że za czas pobytu w podróży służbowej w Polsce należy naliczyć diety i inne należności według przepisów o podróżach służbowych na terenie kraju. Kwestia, jakie to będą należności i jakie kwoty diet będą przysługiwać pracownikowi będzie zależała od tego, czy i jak długo pracownik wykonywał zadania służbowe w Warszawie (tj. czy w czasie pierwszego pobytu w Warszawie wykonywał te zadania).

Podstawa prawna: 

- § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1991, z późn. zm.),
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1990 z późn. zm.).

Tekst opublikowany: 

13 sierpnia 2009 r.

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Michał Culepa - prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel