Od 2019 roku 9% CIT. Kto skorzysta z preferencji?

Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Dodano: 10 września 2018
b0615c4a37de3e85c799196a5ee4843b061d94b4-medium

Projekt najnowszych zmian w ustawach podatkowych wprowadza nowe rozwiązanie, które ma przynieść korzyści niewielkim przedsiębiorcom działającym w formie osoby prawnej, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kto będzie miał prawo do 9% CIT?

Jak jest teraz

Aktualnie podstawowa stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 19% podstawy opodatkowania. Jednak od roku 2017 r. dla podatników rozpoczynających działalność oraz tzw. małych podatników, tj. tych, których przychody w kwocie brutto ze sprzedaży nie przekroczyły w zeszłym roku podatkowym równowartości 1.200.000 EUR została wprowadzona preferencyjna stawka 15%. Co ważne, podatnicy, którzy w roku 2017 powstali w wyniku restrukturyzacji (np. aport, przekształcenie) w roku 2017 oraz 2018 byli zobowiązani na podstawie przepisów stosować stawkę 19%. Dla nich zatem szansa na stosowanie stawki 15% miałaby się pojawić po raz pierwszy w roku 2019 roku

Jak będzie po zmianach

Ustawodawca planuje uchylić stawkę 15% od 2019 roku W jej miejsce miałaby pojawić się preferencyjna stawka podatku CIT równa 9%. Co ważne, miałaby ona zastosowanie do małych podatników, lecz aby móc ją zastosować w danym roku podatkowym przychody w danym roku również nie mogłyby przekroczyć równowartości 1.200.000 EUR.

Wydaje się zatem, że nowe rozwiązanie jest korzystne, a mali podatnicy otrzymają od ustawodawcy w „prezencie” obniżkę stawki podatkowej o 6 punktów procentowych. Jest jednak jeden niuans.

Preferencja nie dla każdego

Stawka 9% będzie mieć zastosowanie jedynie do tych podatników, których dochodowość rozumiana jako relacja dochodu do przychodu nie przekracza 33%. W praktyce zatem wiele firm działających w sektorze usługowym, w szczególności usług niematerialnych, z proponowanej obniżki nie skorzysta. Co istotne, wielu małych podatników dzisiaj korzysta ze stawki 15%, gdyż ustawodawca w obecnym stanie prawnym nie określa kryterium dochodowości. Podatnicy, których dochodowość przekracza jednak 33% nie będą mogli skorzystać ze stawki CIT 9%. Będą oni zobowiązani rozliczać podatek dochodowy wg stawki 19%.

Oznacza to, że dla wielu niewielkich przedsiębiorców nowe przepisy mogą oznaczać wzrost podatków.

PRZYKŁAD
Podatnik, spółka ABC sp. z o.o., w roku 2017 miał przychody równe 600.000 zł. Oznacza to, że w  2018 roku posiadał on status małego podatnika. W 2018 roku relacja jego dochodu do przychodu wynosiła 70% - podatnik działał w branży usług IT. Z uwagi na to, że do zastosowania stawki podatku 15% istotne było posiadanie statusu małego podatnika, bez względu na poziom dochodowości, za 2018 rok będzie mógł on rozliczyć podatek dochodowy od osób prawnych wg stawki 15%. Jeżeli w roku 2019 przychody podatnika przekroczą równowartość 1.200.000 euro lub jego dochodowość przekroczy 33% nie będzie on uprawniony do rozliczania się wg stawki 9%. Będzie musiał rozliczyć podatek z uwzględnieniem stawki 19%. Oznacza to dla niego wzrost podatków, mimo zachowania statusu małego podatnika.

Zaliczki na podatek dochodowy

Kolejny problem może dotyczyć kwestii związanych z opłacaniem zaliczek na CIT. Skoro bowiem korzystanie ze stawki 9% jest możliwe, gdy w danym roku podatkowym podatnik osiągnie przychody nieprzekraczające określonego pułapu, jak również określony stopień dochodowości, to na etapie opłacania zaliczek na podatek dochodowy może on nie wiedzieć, czy spełni warunki do stosowania stawki 9%. Może się bowiem okazać, że prognozy podatnika będą błędne i w rozliczeniu rocznym będzie on zobowiązany opodatkować swój dochód według stawki 19%, jednocześnie dopłacając wraz z odsetkami istotną kwotę podatku. Alternatywnie, podatnik może regulować zaliczki z uwzględnieniem stawki 19% i w zeznaniu rocznym wykazać nadpłatę.

Źródła przychodów

Stawka 9% ma znaleźć zastosowanie jedynie do źródła przychodów innego niż zyski kapitałowe. Podatnik, którzy otrzymuje dywidendy, obraca udziałami, wierzytelnościami czy prawami majątkowymi będzie rozliczał ze źródła zyski kapitałowe podatek według stawki 19%.

Podatek liniowy

W projekcie nowelizującym nie ma rozwiązań przewidujących zmianę stawek podatkowych dla osób fizycznych. Aktualnie ustawodawca również nie planuje likwidacji 19% podatku liniowego z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne.

Polecamy w portalu FK:

 

Źródło: projekt z 24 sierpnia 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku  dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym
Słowa kluczowe:
CITpreferencje podatkowe
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz