Kasy fiskalne w 2019 roku: kto straci zwolnienie z obowiązku ewidencji

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 października 2018
kasa fiskalna

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przewiduje wprowadzenie kolejnych ograniczeń w zakresie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Poznaj szczegóły zmian.

Ograniczenie zwolnień

Tym razem ograniczenie zakresu zwolnień z obowiązku ewidencjonowania ma nastąpić na dwa sposoby.

Po pierwsze, planowana jest rezygnacja z czterech obecnie obowiązujących zwolnień przedmiotowych z obowiązku ewidencjonowania. Nastąpić to ma poprzez usunięcie czterech pozycji z obecnie obowiązującego załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania (zob. tabelę).

Likwidowane zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania

Lp.

Czynności, które mają przestać być objęte zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania

Pozycja w obecnym załączniku do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania

1.

transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU z 2008 r. 49.39.35.0)

poz. 17

2.

usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowywaniem terenów zieleni (PKWiU z 2008 r. 81). Obecnie usługi takie są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania z wyłączeniem usług związanych z zagospodarowywaniem terenów zieleni (PKWiU z 2008 r. 81.30.10.0).

poz. 30

3.

przyjmowanie przez rewizorów, w przypadku braku odpowiedniego dokumentu przewozu albo dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego, należności związanych z wykonywaniem usług przewozu osób oraz przewożonych przez nie rzeczy i zwierząt, a w przypadkach tego wymagających – również opłat dodatkowych (w transporcie kolejowym dotyczy to również należności pobieranych na pokładzie pociągu przez osoby uprawnione do ich poboru na rzecz przewoźnika kolejowego, a w szczególności przez drużyny konduktorskie)

poz. 43

4.

usługi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pienińskich

poz. 48

Po drugie, w przypadku szesnastu spośród zachowywanych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania będzie określony warunek zwolnienia w postaci udokumentowania ich świadczenia w całości fakturą (zob. tabelę poniżej).

Towary i usługi, które mają być zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, pod warunkiem udokumentowania fakturą

  1. energia elektryczna, paliwa gazowe, para wodna, gorąca woda i powietrze do układów klimatyzacyjnych,

  2. woda w postaci naturalnej; usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody,

  3. usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków; osady ze ścieków kanalizacyjnych,

  4. usługi związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nadających się do recyklingu,

  5. usługi związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nienadających się do recyklingu,

  6. usługi związane z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów innych niż niebezpieczne,

  7. usługi związane ze zbieraniem odpadów niebezpiecznych,

  8. usługi związane z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów niebezpiecznych nadających się do recyklingu,

  9. usługi związane z obróbką odpadów innych niż niebezpieczne w celu ich ostatecznego usunięcia,

  10. usługi związane z przetwarzaniem pozostałych odpadów niebezpiecznych,

  11. usługi związane z unieszkodliwianiem odpadów promieniotwórczych i pozostałych odpadów niebezpiecznych z wyłączeniem usług zagospodarowania odpadów promieniotwórczych (ponownego przetwarzania paliw i odpadów) (PKWiU ex 38.22.21.0),

  12. usługi związane z rekultywacją i pozostałe usługi związane z gospodarką odpadami,

  13. usługi telekomunikacyjne, o których mowa w art. 2 pkt 25a ustawy o VAT,

  14. usługi nadawcze, o których mowa w art. 2 pkt 25b ustawy o VAT, pod warunkiem że podatnik świadczy usługi telekomunikacyjne,

  15. usługi elektroniczne, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o VAT, pod warunkiem że podatnik świadczy usługi telekomunikacyjne.

Korzystna zmiana

Wśród projektowanych przepisów odnaleźć można również jedną zmianę korzystną dla podatników. Polega ona na rozszerzeniu objęciu zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania dostaw towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli została w całości udokumentowana fakturą. Nadal przy tym pozostać zwolnione z obowiązku ewidencjonowania mają pozostać dostawy towarów w systemie wysyłkowym, jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (zob. § 2 ust. 1 w zw. z poz. 36 projektowanego rozporządzenia).

Limit 20.000 zł zostaje

W pozostałym zakresie przepisy w zakresie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie mają się zmienić. W szczególności utrzymane mają zostać obecnie obowiązujące zwolnienia podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania (w tym zwolnienie przysługujące ze względu na kwotę obrotu realizowanego na rzecz osób prywatnych nieprzekraczającego, co do zasady, 20.000 zł) oraz obecny katalog czynności podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r., a zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania mają obowiązywać aż przez trzy lata, tj. do końca 2021 r.

  Sprawdź też:

Źródło: projekt z 4 października 2018 r. rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz