Prace ziemne. Co z mechanizm odwrotnego obciążenia

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 25 stycznia 2018
Pytanie:  Firma wykonuje usługi prac ziemnych i transport przy budowie boiska dla głównego wykonawcy. Czy wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem czy VAT 23%?
Odpowiedź: 

Należy wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem (o ile firma ta nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego, a główny wykonawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT).

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2017 r. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte może być świadczenie usług stanowiących roboty budowlane, tj. usług wymienione w poz. 2-48 dodanego z początkiem 2017 r. załącznika nr 14 do ustawy o VAT (są to usługi sklasyfikowane w grupowaniach 41-43 stosowanego dla celów podatkowych PKWIU z 2008 r.). Świadczenie takich usług jest objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, jeżeli spełnione są łącznie trzy warunki:

1)      są świadczone przez podatnika, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego,

2)      nabywcą usługi jest podatnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT,

3)      usługodawca świadczy usługę jako podwykonawca (zob. art. 17 ust. 1h ustawy o VAT).

Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że do usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT należą, między innymi, roboty ziemne oraz roboty związane z kopaniem rowów i wykopów oraz przemieszczaniem ziemi (PKWiU 43.12.12.0). Takie właśnie usługi – jak wynika z treści pytania – wykonuje firma, o której mowa.

Jednocześnie przedmiotowe usługi firma świadczy na rzecz głównego wykonawcy (czyli nie bezpośrednio dla inwestora), co oznacza, że usługi te świadczy jako podwykonawca. W tej sytuacji – o ile firma ta nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego, a główny wykonawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT – świadczenie przedmiotowych usług objęte jest mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Świadczenie tych usług firma powinna zatem udokumentować fakturą bez danych dotyczących stawki i kwoty podatku VAT (art. 106e ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT), a w zamian z adnotacją „odwrotne obciążenie” (art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz