Dwie klasy w szkole zamiast jednej. Czy wójt może narazić się na zarzut naruszenia dyscypliny?

Dodano: 10 lipca 2018
paragraf

Stworzenie dwóch oddziałów klas czwartych zamiast jednego z większą liczbą uczniów nie powinno stanowić naruszenia dyscypliny finansów publicznych, mimo konieczności zwiększenia nieplanowanych wydatków w budżecie na ten cel.

Kielecka RIO wypowiedziała się na temat możliwości wprowadzenia przez wójta zmian w arkuszu organizacyjnym i stworzenia dwóch oddziałów klas czwartych. Niosłoby to za sobą zwiększenie nieplanowanych wydatków w budżecie na ten cel. Powstały więc wątpliwości, czy takie działanie nie naruszy ustawy o finansach publicznych oraz nie będzie stanowiło naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

W omawianym przypadku rodzice przyszłych klas czwartych szkoły podstawowej złożyli pismo do wójta z prośbą o niełączenie obecnych klas trzecich w jeden zespół klasowy. Dyrektor zaplanował jeden oddział klasy IV, w którym planowana liczba uczniów wynosi 31. W poprzednim etapie edukacyjnym w klasach I-III funkcjonowały dwa oddziały równoległe. W budżecie zostały zaplanowane wydatki na funkcjonowanie jednego oddziału. Przybliżone koszty powstania jednego dodatkowego oddziału klasowego wyniosłoby ok. 80 000 zł.

Maksymalna liczba uczniów

W odpowiedzi RIO przypomniała, że rozporządzenie MEN w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli nie określa maksymalnej liczby uczniów w klasach IV-VIII, a co za tym idzie - zasad podziału danego oddziału ze względu na liczbę uczniów. Opracowany arkusz organizacyjny szkoły z jednym oddziałem klasy IV z planowaną liczbą uczniów wynoszącą 31 nie narusza zatem tych przepisów.

Bez naruszenia dyscypliny

Ewentualny podział jednego oddziału klasy IV na dwa oczywiście spowoduje zwiększenie zaplanowanych uprzednio w uchwale budżetowej wydatków. Nie naruszy to jednak zasad dokonywania  wydatków ze środków publicznych określonych w art. 44 ustawy o finansach publicznych.

Po dokonaniu stosownej zmiany w budżecie wydatki będą ponoszone na cele i w wysokościach ustalonych w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego, a zakupy będą dokonywane zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych ich rodzajów.

Źródło:

Pismo RIO w Kielcach z 15 czerwca 2018 r. (sygn. WI.44.23.2018).

 

 

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2077). Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 17 marca 2017 roku w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649 ze zm.).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.