Dlaczego przedsiębiorca powinien pilnować towarów wykorzystywanych w prowadzonym biznesie

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 8 lutego 2017
072e3b11f3ef4474eee011f8375fe0ffb8d1baba-medium

Podatnik, który nie zabezpieczy towaru w sposób należyty, nie sprawuje nadzoru w taki sposób, aby uniknąć ubytków bądź je zminimalizować, musi liczyć się z konsekwencjami. Zobacz, jakimi?

Podatnik nie może zaliczyć do kosztów podatkowych towarów, które zostały utracone na skutek zawinionego braku nadzoru – takie wnioski płyną z wyroku NSA o sygn. akt II FSK 2904/14.

Czego dotyczyła sprawa?

Sprawa dotyczyła podatnika, który świadczył usługi gastronomiczne. Kontrola podatkowa wykazała, że podatnik niesłusznie zaliczył do kosztów podatkowych zakup 2,5 tys. litrów piwa. Chociaż podatnik twierdził, że towar skradziono, to nie zgłosił tego na policję.

Jakie stanowisko zajął sąd I instancji?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że do utraty towarów doszło z winy podatnika przez brak należytego nadzoru nad pracownikami oraz składnikami działalności gospodarczej. Ustalenia faktyczne sprawy pozwalały na stwierdzenie, że skarżący nie zabezpieczał towaru w sposób należyty, nie sprawował nadzoru w taki sposób, aby ubytków uniknąć bądź je zminimalizować, a następnie – mimo deklaracji, że podejrzewa kradzież – nie zgłosił tej sprawy organom ścigania.

Jak orzekł NSA?

Sprawa trafiła przed NSA, który przyznał rację sądowi pierwszej instancji. Zadaniem sądu ze zgromadzonego natomiast w sprawie materiału dowodowego niezbicie wynika, że do utraty wymienionych towarów doszło z powodu zawinionego przez podatnika braku nadzoru nad pracownikami oraz mieniem wykorzystywanym w prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik nie prowadził ewidencji magazynowej, a dopiero działania podjęte przez dostawcę doprowadziły do ujawnienia braków.

Mimo oświadczenia przez podatnika, że doszło do kradzieży 47 beczek piwa, nie złożył on stosownego doniesienia organom ścigania. To wszystko świadczy o braku należytej staranności podatnika jako przedsiębiorcy w zakresie nadzoru nad towarami wykorzystywanymi w prowadzonej działalności gospodarczej.

Co to dla mnie oznacza?

Nie można zaliczyć do kosztów podatkowych towarów, które podatnik stracił w wyniku zaniedbań i braku nadzoru.

Sprawdź też:

Wyrok NSA z 1 grudnia 2016 r., sygn. akt II FSK 2904/14

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz