Jakie obowiązki ma spółka, która wynajmuje służbowe lokum prezesowi

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 23 marca 2017

Rozliczana przez Ciebie spółka wynajmuje mieszkanie służbowe dla członka zarządu? Sprawdź, jakie masz obowiązki podatkowe.

Wartość świadczenia w postaci wynajmu mieszkania finansowanego przez spółkę będzie stanowić dla członka zarządu nieodpłatne świadczenie, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście – wyjaśniła Izba Skarbowa w Łodzi.

Czego dotyczyła sprawa?

Chodziło o spółkę działającą w branży reklamy oraz IT. Członek zarządu z powołania (i jednocześnie udziałowiec) spółki posiada miejsce zamieszkania w innej miejscowości niż siedziba firmy.  Przedsiębiorstwo wynajęło członkowi zarządu mieszkanie do celów służbowych. Taka decyzja była podyktowana względami ekonomicznymi.

Jakie były wątpliwości?

Wątpliwości dotyczyły tego,czy na spółce będą ciążyć obowiązki płatnika z tytułu korzystania przez członka zarządu z mieszkania służbowego. Spółka uważała, że nie.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organ podatkowy był jednak innego zdania. Izba skarbowa wyjaśniła, że członek zarządu otrzyma nieodpłatne świadczenie, a tym samym uzyska przychód w PIT.

Przychody uzyskiwane przez osobę fizyczną, w związku z pełnieniem jej obowiązków na podstawie powołania do organu osoby prawnej – a więc nie tylko ewentualne wynagrodzenie z tego tytułu, ale również nieodpłatne świadczenia, należy uznać w świetle art. 13 ust. 7 ustawy o PIT za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, jako przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządów rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Wartość świadczenia określa się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego mieszkania. Oznacza to, że za nieodpłatne świadczenia nie mogą być uznane wydatki ponoszone przez spółkę w związku z utrzymaniem tego mieszkania takie jak koszty eksploatacji, koszty mediów, koszty bieżących napraw i przeglądów, koszty ubezpieczenia, wyposażenia, umeblowania oraz odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tego lokalu.

Jakie są skutki podatkowe wydanej interpretacji

  • Po stronie członka zarządu powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Skoro członek zarządu nie poniesie kosztów wynajmu tego mieszkania, to tym samym osoba ta otrzyma świadczenie, które powoduje u niej przysporzenie w majątku w postaci wynajmu mieszkania, za które nie będzie płacić.
  • Wartość świadczenia w postaci wynajmu mieszkania będzie dla członka zarządu stanowić nieodpłatne świadczenie, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
  • Od takiego przychodu spółka, jako płatnik, ma obowiązek  obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Polecamy też:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 stycznia 2017 r., nr 1061-IPTPB4.4511.259.2016.1.JR

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.