Darowizna na zmianę studium uwarunkowań. Czy gmina może ją przyjąć?

Dodano: 10 stycznia 2017

Gmina może przyjmować darowizny pieniężne od podmiotu prywatnego, z której środki zostaną wykorzystane na pokrycie kosztów opracowania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - uważają przedstawiciele kieleckiej RIO.

Wójt jednej ze świętokrzyskich gmin zgłosił się do kieleckiej RIO z prośbą o wyjaśnienie kwestii możliwości przyjęcia przez gminę darowizny od podmiotu prywatnego. Jednostka zamierza przeznaczyć ją na sfinansowanie kosztów opracowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Wójt twierdził, że firma prywatna może finansować zmianę studium w formie darowizny pieniężnej bez wskazania celu.

RIO podzieliła opinię wójta. Wskazała, że zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawą o finansach publicznych źródłem dochodów własnych gminy są m.in. darowizny w postaci pieniężnej. W ocenie Izby, gmina może zatem przyjąć darowiznę w postaci pieniężnej od podmiotu prywatnego - także takiej, z której środki finansowe zostaną wykorzystane na pokrycie kosztów opracowania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Podstawa prawna: 

Zastrzegła jednak, że darowizna taka wymaga zawarcia dwustronnej umowy.
•          Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 2016 r. poz. 1870).
•          Ustawa z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. 2016 r. poz. 198 ze zm.).

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel