Sprawdź, jaka powinna być stopa procentowa składki wypadkowej po połączeniu dwóch spółek

Często po połączeniu dwóch spółek powstaje problem ustalenia składki wypadkowej. Wątpliwości te rozwiał ZUS w wydanej interpretacji. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 22.02. 2017 r.

Koszty przejazdu do pracy powinny być oskładkowane

Przedsiębiorca powinien uwzględnić w podstawie wymiaru składek dopłaty za dojazdy do pracy, które wypłaca swoim pracownikom. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 20.02. 2017 r.

Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorcy. Sprawdź, kiedy jest możliwa

Dowiedz się, czy przedsiębiorca posiadający umiarkowany stopień niepełnosprawności, który otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny może liczyć na ulgę w opłacaniu składki zdrowotnej.

Ważny od: 17.02. 2017 r.

Upewnij się, czy błędny przepis we wniosku może być przyczyną odmowy wydania interpretacji

Podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. We wniosku pomylił się jednak w podstawie prawnej. Czy w takiej sytuacji uzyska wyjaśnienie organu podatkowego? Sprawdźmy.

Ważny od: 02.02. 2017 r.

Kontrakt menadżerski w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Co ze składkami na ZUS

Sprawdź, czy należy opłacać składki na ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy będącego na kontrakcie i jednocześnie pobierającego zasiłek macierzyński. Upewnij się,  czy w takiej sytuacji zachodzi obowiązek odprowadzania składek zdrowotnych i emerytalno-rentowych.

Ważny od: 01.02. 2017 r.

Składki na ZUS za członka zarządu spółki z o.o. Upewnij się, czy są należne

Jednoosobowy wspólnik spółki z o.o. będący wyłączonym członkiem zarządu jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę opłacał składki z tytułu wynagrodzenia. Poznaj stanowisko ZUS i dowiedz się, czy jego postępowanie było właściwe. Upewnij się, czy ma obowiązek opłacać składki za żonę, która przejmie jego funkcję.

Ważny od: 16.01. 2017 r.

Poznaj skutki uchwały NSA dotyczącej kontroli krzyżowej

Czy kontrola krzyżowa jest możliwa podczas czynności sprawdzających? Sprawdź uchwałę NSA i komentarz eksperta

Ważny od: 12.01. 2017 r.

Ważne! Ryczałty za nocleg w kabinie niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy będące podstawą wypłat ryczałtów za noclegi kierowców w kabinach ich samochodów są niezgodne z Konstytucją w odniesieniu do kierowców w transporcie międzynarodowym. Co z kierowcami wykonywującymi przewozy w krajowym transporcie drogowym? Poznaj szczegóły i przeczytaj komentarz eksperta.

Ważny od: 11.01. 2017 r.

Bezpłatne noclegi i dojazdy dla delegowanych pracowników. Czy wliczyć je do podstawy składek

Rozliczasz firmę, która prowadzi działalność w Polsce i za granicą? Upewnij się, czy powinieneś wliczać do podstawy wymiaru składek na ZUS świadczenia w naturze przyznawane pracownikom.

Ważny od: 10.01. 2017 r.

Uwaga! Wypowiedzenie umowy terminowej nadal nie musi być uzasadniane

Sąd Najwyższy w grudniowym wyroku uznał, że brak obowiązku uzasadnienia dla wypowiedzenia umów o pracę na czas określony nie jest problemem prawnym, uzasadniającym zmiany w prawie. Co to oznacza?

Ważny od: 05.01. 2017 r.

Motywacja dla kadry zarządczej. Co ze składkami ZUS od środków pieniężnych

Załóżmy, że Twoja firma planuje wprowadzić program motywacyjny dla kadry menadżerskiej oraz członków zarządu. Działanie to ma na celu zwiększenie motywacji tych osób do osiągania najlepszych wyników finansowych. Sprawdź, czy za przyznane gratyfikacje pieniężne należy opłacić składki na ZUS.

Ważny od: 03.01. 2017 r.

Sprawdź, kiedy wydatki na remont zaliczysz do kosztów

Sposób zaliczenia do kosztów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, ponoszonych kwot na środek trwały zależy od charakteru wydatków. Kiedy mamy do czynienia z remontem, a kiedy z ulepszeniem? Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego.

Ważny od: 21.12. 2016 r.

SN: Za pracowników ochrony trzeba płacić składki na ZUS

Twoja firma zatrudnia pracowników ochrony? Pamiętaj, że orodzaju zawieranych umów nie decyduje poziom opłacalności przedsięwzięcia.

Ważny od: 16.12. 2016 r.

Minister kończy spory dotyczące rozliczeń podatkowych marynarzy

Kiedy marynarz może skorzystać z metody proporcjonalnego odliczenia? Do tej pory pojawiały się rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. Poznaj najnowszą interpretację ministra finansów.

Ważny od: 15.12. 2016 r.

Podstawa wymiaru składek ZUS. Uwzględnianie diet i zwrotu kosztów za korzystanie z auta przez zleceniobiorców

Załóżmy, że zleceniobiorca będzie odbywać podróż służbową z czasowego miejsca wykonania zadania do innej miejscowości. Zleceniodawca wypłaci mu z tego tytułu diety i zwrot wydatków za korzystanie z samochodu niebędącego jego własnością. Sprawdź, czy należności te należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek. Poznaj najnowszą interpretację ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 09.12. 2016 r.

Korzystaj z portalu FK
bez ograniczeń
uzyskaj dostęp do wszystkich funkcjonalności

  • Zadawaj pytania ekspertom
  • Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie
  • Wykorzystuj praktyczne narzędzia kadrowe i księgowe
  • Korzystaj z bazy ponad 40.500 gotowych porad
  • Chcę dostęp teraz

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Chcę zadać pytanie teraz!

Najnowsze szkolenia video

więcej szkoleń video
wiper-pixel