Składki na ZUS za członka zarządu spółki z o.o. Upewnij się, czy są należne

Jednoosobowy wspólnik spółki z o.o. będący wyłączonym członkiem zarządu jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę opłacał składki z tytułu wynagrodzenia. Poznaj stanowisko ZUS i dowiedz się, czy jego postępowanie było właściwe. Upewnij się, czy ma obowiązek opłacać składki za żonę, która przejmie jego funkcję.

Ważny od: 16.01. 2017 r.

Poznaj skutki uchwały NSA dotyczącej kontroli krzyżowej

Czy kontrola krzyżowa jest możliwa podczas czynności sprawdzających? Sprawdź uchwałę NSA i komentarz eksperta

Ważny od: 12.01. 2017 r.

Ważne! Ryczałty za nocleg w kabinie niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy będące podstawą wypłat ryczałtów za noclegi kierowców w kabinach ich samochodów są niezgodne z Konstytucją w odniesieniu do kierowców w transporcie międzynarodowym. Co z kierowcami wykonywującymi przewozy w krajowym transporcie drogowym? Poznaj szczegóły i przeczytaj komentarz eksperta.

Ważny od: 11.01. 2017 r.

Bezpłatne noclegi i dojazdy dla delegowanych pracowników. Czy wliczyć je do podstawy składek

Rozliczasz firmę, która prowadzi działalność w Polsce i za granicą? Upewnij się, czy powinieneś wliczać do podstawy wymiaru składek na ZUS świadczenia w naturze przyznawane pracownikom.

Ważny od: 10.01. 2017 r.

Uwaga! Wypowiedzenie umowy terminowej nadal nie musi być uzasadniane

Sąd Najwyższy w grudniowym wyroku uznał, że brak obowiązku uzasadnienia dla wypowiedzenia umów o pracę na czas określony nie jest problemem prawnym, uzasadniającym zmiany w prawie. Co to oznacza?

Ważny od: 05.01. 2017 r.

Motywacja dla kadry zarządczej. Co ze składkami ZUS od środków pieniężnych

Załóżmy, że Twoja firma planuje wprowadzić program motywacyjny dla kadry menadżerskiej oraz członków zarządu. Działanie to ma na celu zwiększenie motywacji tych osób do osiągania najlepszych wyników finansowych. Sprawdź, czy za przyznane gratyfikacje pieniężne należy opłacić składki na ZUS.

Ważny od: 03.01. 2017 r.

Sprawdź, kiedy wydatki na remont zaliczysz do kosztów

Sposób zaliczenia do kosztów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, ponoszonych kwot na środek trwały zależy od charakteru wydatków. Kiedy mamy do czynienia z remontem, a kiedy z ulepszeniem? Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego.

Ważny od: 21.12. 2016 r.

SN: Za pracowników ochrony trzeba płacić składki na ZUS

Twoja firma zatrudnia pracowników ochrony? Pamiętaj, że orodzaju zawieranych umów nie decyduje poziom opłacalności przedsięwzięcia.

Ważny od: 16.12. 2016 r.

Minister kończy spory dotyczące rozliczeń podatkowych marynarzy

Kiedy marynarz może skorzystać z metody proporcjonalnego odliczenia? Do tej pory pojawiały się rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. Poznaj najnowszą interpretację ministra finansów.

Ważny od: 15.12. 2016 r.

Podstawa wymiaru składek ZUS. Uwzględnianie diet i zwrotu kosztów za korzystanie z auta przez zleceniobiorców

Załóżmy, że zleceniobiorca będzie odbywać podróż służbową z czasowego miejsca wykonania zadania do innej miejscowości. Zleceniodawca wypłaci mu z tego tytułu diety i zwrot wydatków za korzystanie z samochodu niebędącego jego własnością. Sprawdź, czy należności te należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek. Poznaj najnowszą interpretację ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 09.12. 2016 r.

2 tytuły do ubezpieczenia i zasiłek macierzyński. Sprawdź, czy składka zdrowotna jest należna

Upewnij się, kiedy składka zdrowotna powinna być opłacana. Sprawdź, czy jest należna za osobę prowadząca działalność gospodarczą będąca wspólnikiem spółki komandytowej z prawem do zasiłku. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS.

Ważny od: 07.12. 2016 r.

Kto powinien naprawić szkodę wyrządzoną przez pracownika osobie trzeciej po 10 latach

Poznaj stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie przedawnionych roszczeń odszkodowawczych od pracodawcy i pracownika. Upewnij się, czy mogą one być dochodzone jako roszczenia cywilnoprawne.

Ważny od: 05.12. 2016 r.

TK: członkowie służby zagranicznej pracujący poza Polską nie mają prawa do wynagrodzenia za nadgodziny

Pracownik zatrudniony za granicą będący członkiem służby zagranicznej nie ma prawa do dodatku za pracę nadliczbową. Takie stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny w najnowszym wyroku. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 05.12. 2016 r.

SN: Ochrona działacza związkowego zależy od sumy okresów ochronnych

Załóżmy, że Twoja spółka przejęła inną firmę wraz z jej pracownikowi. W wyniku reorganizacji wypowiedziała umowę o pracę byłemu działaczowi związkowemu. Sprawdź, czy miała takie prawo. Poznaj najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego.

Ważny od: 30.11. 2016 r.

Kiedy ekwiwalent za pranie ubioru służbowego wlicza się do podstawy wymiaru składek

Twoja firma wypłaca pracownikom ekwiwalent za pranie ubioru służbowego? Sprawdź, kiedy świadczenie to należy wliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 30.11. 2016 r.

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Chcę zadać pytanie teraz!

Korzystaj z portalu FK
bez ograniczeń
uzyskaj dostęp do wszystkich funkcjonalności

  • Zadawaj pytania ekspertom
  • Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie
  • Wykorzystuj praktyczne narzędzia kadrowe i księgowe
  • Korzystaj z bazy ponad 40.500 gotowych porad
  • Chcę dostęp teraz

Najnowsze szkolenia video

więcej szkoleń video
wiper-pixel