Ryczałty za noclegi dla kierowców nadal obowiązują

Brak wypłaty ryczałtów za noclegi dla kierowców w transporcie międzynarodowym, którzy mają możliwość przenocowania w kabinie swoich pojazdów nie jest zgodny z przepisami. Kwestię ryczałtów powinien w pierwszej kolejności uregulować sam przewoźnik – pracodawca w przepisach zakładowych.

Ważny od: 28.04. 2017 r.

Przerwa w bezrobociu nie powoduje utraty prawa do świadczenia

Twoja firma zwolniła pracownika w związku z redukcją zatrudnienia, a Ty chcesz pomóc pracownikowi w uzyskaniu informacji na jakie świadczenia może liczyć? Przeczytaj tekst i poznaj szczegóły. Sprawdź, jakie zdanie na ten temat ma Sąd Najwyższy.

Ważny od: 26.04. 2017 r.

Pracownik doleciał z opóźnieniem na umówione spotkanie. Czy firma może domagać się odszkodowania?

Wielu pracowników, udających się w delegacje służbowe za granicę, korzysta z transportu lotniczego. Często jednak przewoźnik zawodzi i albo odwołuje lot albo odbywa się on z dużym opóźnieniem. Sprawdź, co w takiej sytuacji może zrobić Twoja firma?

Ważny od: 24.04. 2017 r.

Trzeba wiedzieć jak skutecznie odwołać pracownika z urlopu

Nie ma odwołania z urlopu, gdy wiadomość o odwołaniu nie doszła do pracownika w sposób wyraźny i jednoznaczny. Tak orzekł Sądy Najwyższy. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 21.04. 2017 r.

Zdaniem SN: Prace budowlane nie na zlecenie

Umowy dotyczące wykonania prac budowlanych nie mogą być uznawane za umowy zlecenia. To dlatego, że z reguły prowadzą do realizacji konkretnych efektów i celów, bez których nie mogłaby zostać zrealizowana inwestycja. Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w najnowszy wyroku. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 14.04. 2017 r.

Menedżer średniego szczebla może być przedsiębiorcą

Dopuszczalne jest zatrudnienie osoby prowadzącej działalność gospodarczą na podstawie kontraktu menedżerskiego jako kierownika „średniego szczebla”. W takim wypadku obowiązkową podstawą do objęcia ubezpieczeniami społecznymi jest działalność gospodarcza, a nie kontrakt menadżerski. Poznaj najnowsze wyrok Sądu Najwyższego w tej sprawie.

Ważny od: 07.04. 2017 r.

Wynagrodzenie finansowane z dotacji. Co z podstawą wymiaru składek

Rozliczasz emeryta prowadzącego przedszkole lub szkołę? Sprawdź, czy otrzymywane przez niego wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji dyrektora finansowane z dotacji należy wliczyć do podstawy wymiaru składek. Poznaj najnowsze wyjaśnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważny od: 20.03. 2017 r.

Upewnij się, kiedy skorzystasz ze zwolnienia z obowiązku ewidencji na kasie

Podatnik otrzymuje w całości zapłatę za wykonywane czynności na rachunek bankowy. Czy musi mieć kasę rejestrującą? Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego.

Ważny od: 02.03. 2017 r.

Sprawdź, jaka powinna być stopa procentowa składki wypadkowej po połączeniu dwóch spółek

Często po połączeniu dwóch spółek powstaje problem ustalenia składki wypadkowej. Wątpliwości te rozwiał ZUS w wydanej interpretacji. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 22.02. 2017 r.

Koszty przejazdu do pracy powinny być oskładkowane

Przedsiębiorca powinien uwzględnić w podstawie wymiaru składek dopłaty za dojazdy do pracy, które wypłaca swoim pracownikom. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 20.02. 2017 r.

Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorcy. Sprawdź, kiedy jest możliwa

Dowiedz się, czy przedsiębiorca posiadający umiarkowany stopień niepełnosprawności, który otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny może liczyć na ulgę w opłacaniu składki zdrowotnej.

Ważny od: 17.02. 2017 r.

Upewnij się, czy błędny przepis we wniosku może być przyczyną odmowy wydania interpretacji

Podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. We wniosku pomylił się jednak w podstawie prawnej. Czy w takiej sytuacji uzyska wyjaśnienie organu podatkowego? Sprawdźmy.

Ważny od: 02.02. 2017 r.

Kontrakt menadżerski w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Co ze składkami na ZUS

Sprawdź, czy należy opłacać składki na ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy będącego na kontrakcie i jednocześnie pobierającego zasiłek macierzyński. Upewnij się,  czy w takiej sytuacji zachodzi obowiązek odprowadzania składek zdrowotnych i emerytalno-rentowych.

Ważny od: 01.02. 2017 r.

Składki na ZUS za członka zarządu spółki z o.o. Upewnij się, czy są należne

Jednoosobowy wspólnik spółki z o.o. będący wyłączonym członkiem zarządu jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę opłacał składki z tytułu wynagrodzenia. Poznaj stanowisko ZUS i dowiedz się, czy jego postępowanie było właściwe. Upewnij się, czy ma obowiązek opłacać składki za żonę, która przejmie jego funkcję.

Ważny od: 16.01. 2017 r.

Poznaj skutki uchwały NSA dotyczącej kontroli krzyżowej

Czy kontrola krzyżowa jest możliwa podczas czynności sprawdzających? Sprawdź uchwałę NSA i komentarz eksperta

Ważny od: 12.01. 2017 r.

Korzystaj z portalu FK
bez ograniczeń
uzyskaj dostęp do wszystkich funkcjonalności

  • Zadawaj pytania ekspertom
  • Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie
  • Wykorzystuj praktyczne narzędzia kadrowe i księgowe
  • Korzystaj z bazy ponad 40.500 gotowych porad
  • Chcę dostęp teraz

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Chcę zadać pytanie teraz!

Najnowsze szkolenia video

więcej szkoleń video
wiper-pixel