Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych

Dodano: 1 stycznia 2024

Brak regulowania w terminie należności na rzecz fiskusa, względnie opłacanie ich w nieprawidłowej wysokości, może skutkować dodatkowymi obciążeniami w postaci zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Są one naliczane za każdy dzień zwłoki, ale ich wysokość można skutecznie ograniczyć. Skorzystaj z kalkulatora odsetek od zaległości podatkowych.

Zasadą jest, że od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. W myśl art. 51 Ordynacji podatkowej, zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. To samo dotyczy nieuregulowanych zaliczek na podatek lub rat podatku (np. od nieruchomości), a także należności z tytułu podatków, zaliczek na podatki oraz rat podatków niewpłaconych w terminie płatności przez płatnika lub inkasenta. Na równi z zaległościami podatkowymi traktuje się m.in. nadpłaty i zwroty podatku – oddane podatnikowi nienależnie lub w wysokości większej od należnej, jak również ich oprocentowanie.

Polecamy też:

Kto nalicza odsetki za zwłokę

Odsetki za zwłokę powinien naliczyć sam podatnik (płatnik, inkasent itp.). On również wpłaca je na właściwy rachunek bez wezwania organu podatkowego (art. 55 § 1 Ordynacji podatkowej). Może się więc zdarzyć, że przez długi czas wspomniany organ jako wierzyciel podatkowy nie będzie upominał się o należne mu pieniądze. Dla zobowiązanego rodzi to ryzyko, że wysokość tych odsetek będzie systematycznie rosnąć, w wyniku czego zostanie on końcowo obciążony znaczącą ich kwotą.  

W niektórych przypadkach odsetki za zwłokę nalicza jednak sam organ podatkowy. Dzieje się tak wtedy, gdy w postępowaniu podatkowym po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego stwierdzi on, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie złożył deklaracji, zaliczki na podatek nie były regulowane albo ich wysokość została zaniżona.

Polecamy też:

Wówczas wspomniany organ w wydanej decyzji określa wysokość odsetek za zwłokę na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, a w przypadku niezłożenia zeznania w terminie – odsetki na ostatni dzień terminu złożenia zeznania, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek. Tak wynika z art. 53a § 1 Ordynacji podatkowej. To samo dotyczy przypadków, gdy na wniosek podatnika organ podatkowy (np. naczelnik urzędu skarbowego) odracza lub rozkłada  na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

Odsetki od zaległości podatkowych - rekompensata za opóźnienie według różnych stawek 

Jeśli chodzi o wysokość odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, to należy podkreślić, że na gruncie obowiązujących przepisów można wyróżnić trzy kategorie stawek tych odsetek. Mianowicie chodzi o stawki:

  • podstawową,
  • obniżoną,
  • podwyższoną.

Zgodnie z art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej, podstawowa stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%.

Począwszy od 5 października 2023 r. – w związku z obniżeniem przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych NBP, w tym stopy lombardowej z 6,50% do 6,25% w skali roku – stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 14,50% w skali rocznej [tj. (6,25%  x 2) + 2% = 14,50%]. Jest ona zbieżna z danymi podanymi w obwieszczeniu Ministra Finansów z 10 października 2023 r. w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, obniżonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz podwyższonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (M.P. z 2023 r. poz. 1101).

Nie każdy skorzysta z obniżonych odsetek od zaległości podatkowych

Istnieje także możliwość skorzystania z obniżonej stawki odsetek za zwłokę, która wynosi 50% stawki podstawowej. Przywilej ten przysługuje podatnikowi pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji. Przy czym powinien on to zrobić nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji. Dodatkowo ustawodawca sformułował w tym zakresie wymóg, aby zapłata zaległości nastąpiła nie później niż w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

PrzykładW dniu 21 listopada 2023 r. Spółka „X” przesłała do urzędu skarbowego plik  JPK_V7M za październik 2023 roku, wraz z częścią deklaracyjną. Następnie 10 stycznia 2024 roku złożyła jego korektę. Z kolei zaległość podatkową w wyniku tej korekty uiściła dopiero 19 stycznia 2024 r. Ponieważ między korektą a zapłatą zaległości minęło więcej niż 7 dni – podatnik nie ma prawa do zastosowania preferencyjnej 50% stawki odsetek za zwłokę.

Warto nadmienić, że wcześniej warunki stosowania stawki obniżonej były mniej korzystne dla podatników, ponieważ dla zobowiązań powstałych przed 1 stycznia 2016 r. wynosiła ona 75%. Trzeba też pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach przepisy wyłączają prawo do zastosowania odsetek w obniżonej wysokości. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy korektę deklaracji podatnik złożył już po doręczeniu mu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej (upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej). Tak samo jest w przypadku korekt składanych dopiero w wyniku czynności sprawdzających (art. 56a § 3 Ordynacji podatkowej).

Dla kogo stawka podwyższona odsetek od zaległości podatkowych

W pewnych sytuacjach podatnicy muszą liczyć się z zastosowaniem stawki podwyższonej, wynoszącej 150% stawki podstawowej. Stosuje się  ją do  zaległości   podatkowych  w   podatku   akcyzowym i VAT. Obowiązek naliczenia odsetek według tej stawki – mającej sankcyjny charakter – powstaje w okolicznościach, o których była mowa wcześniej, a więc np. gdy korekta jest składana w wyniku czynności sprawdzających, jak również po otrzymaniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej.  Dotyczy on również przypadków zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku – ujawnionych przez organ podatkowy w toku kontroli lub postępowania podatkowego. 

Zobacz też:

 

Aby jednak tak się stało, kwota zaniżenia zobowiązania podatkowego (zawyżenia nadpłaty, zwrotu podatku) musi jednak przekraczać 25% kwoty należnej  i  być   wyższa   niż   5-krotna   wysokość   tzw. minimalnego   wynagrodzenia  za   pracę.  Chodzi więc o poważniejsze uchybienia w rozliczeniach z fiskusem. Spełnienie wskazanego warunku kwotowego nie jest jednak wymagane w razie niezłożenia przez podatnika deklaracji (mimo obowiązku) oraz braku zapłaty podatku, co następnie wykrył organ podatkowy.   

Odsetki od zaległości podatkowych (obowiązujące od 5 października 2023 r.)

Rodzaj

Wysokość w stosunku rocznym

Podstawowe odsetki od zaległości podatkowych

14,50 %

Obniżone odsetki od zaległości podatkowych (50% stawki podstawowej)

7,25%

Podwyższone odsetki od zaległości podatkowych (150% stawki podstawowej)

21,75%

Jak wyliczyć wymaganą kwotę odsetek - kalkulator odsetek od zaległości podatkowych

Kwota odsetek, o których mowa, będzie zależeć od tego, jak duża jest zaległość, ile wynosi opóźnienie w jej zapłacie, a także od odpowiedniej stopy procentowej zastosowanej do wyliczenia tych odsetek. Wyliczenia tego dokonuje się według oficjalnego wzoru. Został on określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 703). Wynika z niego, że w tym celu należy pomnożyć kwotę zobowiązania przez liczbę dni zwłoki oraz właściwą stawkę. Następnie otrzymaną liczbę dzieli się przez 365 – zgodnie z następującą formułą: (Kz × L × O) / 365 = On = Opz.  Poszczególne symbole użyte  tym wzorze oznaczają:

  • Kz – kwotę zaległości,
  • L – liczbę dni zwłoki,
  • O – stawkę odsetek za zwłokę w stosunku rocznym,
  • 365 – liczbę dni w roku,
  • On – kwotę odsetek,
  • Opz  – kwotę odsetek po zaokrągleniu.

Z tego wynika, że obliczone odsetki za zwłokę trzeba odpowiednio zaokrąglić. Zaokrąglenia dokonuje się do pełnych złotych  Mianowicie końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się. Natomiast jeśli końcówka kwoty wynosi 50 i więcej groszy, podwyższa się ją do pełnych złotych (art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej).

W przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki są naliczane, według ww. wzoru, odrębnie za każdy z tych okresów. Zaokrągleniu podlega wówczas suma odsetek za poszczególne okresy.

Dług warto spłacić do końca

Początkową datą, od której naliczane są odsetki za zwłokę, jest następny dzień po dniu upływu terminu płatności podatku (lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego). Wyjątki od tej reguły zostały przewidziane w art. 53 § 5 i 6 komentowanej ustawy. O uregulowaniu długu będzie można mówić wtedy, gdy podatnik zapłaci zarówno zaległość, jak i odsetki w pełnej wysokości. W razie uiszczenia przez niego tylko należności głównej, organ podatkowy z urzędu proporcjonalnie zaliczy wpłaconą kwotę na zaległość oraz odsetki (w takim stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości do kwoty odsetek). W efekcie na zobowiązanym nadal będzie ciążyć część tej zaległości, od której wciąż będą naliczane odsetki za zwłokę.

Czytaj też:

Nowy wykaz należności, które trzeba regulować na mikrorachunek podatkowy już obowiązuje

Odsetek nie nalicza się, m.in. jeśli ich wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską S.A. (jako tzw. operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe) za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej. Obecnie kwota ta wynosi 8,70 zł (tj. 3 × 2,90 zł).

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz