Obowiązek przekazywania JPK na żądanie organów podatkowych – zmiany już obowiązują

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 10 lipca 2018
bf9bf1377cdfd61c66ecd1a54e77725c012dc2f9-medium

Od 1 lipca 2018 r. organy podatkowe mogą żądać od podatników prowadzących księgi podatkowe w formie elektronicznej  przekazania całości lub części  ksiąg oraz dowodów księgowych w formie JPK. W praktyce pojawia się wiele pytań. Na jedno z nich rozwiązanie znajdziesz w tekście.

Z art. 193a § 1 Ordynacji podatkowej wynika, że w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

Z kolei art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej stanowi, że struktura logiczna postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, z uwzględnieniem możliwości wytworzenia jej z programów informatycznych używanych powszechnie przez przedsiębiorców oraz automatycznej analizy danych, jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. To właśnie dane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, stanowią Jednolity Plik Kontrolny (JPK).

PRZYKŁAD
Problem: Czy JPK wysyłane na żądanie organów podatkowych należy generować co miesiąc i zapisywać np. w repozytorium plików na komputerze i wysyłać po ich zażądaniu? Czy też można generować tylko te i tylko wtedy gdy organy podatkowe o nie zapytają? Rozwiązanie: Nie ma potrzeby generowania plików JPK co miesiąc (oczywiście za wyjątkiem plików JPK_VAT). Można je generować dopiero, gdy ich przekazania zażądają organy podatkowe.

Co to dla Ciebie oznacza?

Nie ma przepisu nakazującego podatnikom generowanie plików JPK co miesiąc (oczywiście za wyjątkiem plików JPK_VAT). W konsekwencji dopóki przekazania plików JPK nie zażądają organy podatkowe, podatnicy nie muszą ich generować.

Polecamy w Portalu FK:

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
JPKorgany podatkowe
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz