Materiały video

Zdobądź nową wiedzę i umiejętności i w szybki i skuteczny sposób podnieś swoje kwalifikacje! Znajdziesz tu wszystkie szkolenia video: z zakresu rachunkowości, podatków dochodowych, VAT, kadr, płac i ZUS. Wykwalifikowani eksperci podpowiedzą jak optymalizować wydatki, gdzie szukać oszczędności podatkowych czy jak stosować w praktyce skomplikowane przepisy. Każde szkolenie trwa ok 1 godziny i podzielone jest na kilkuminutowe lekcje - uczysz się więc w swoim tempie. W ciągu jednogodzinnego szkolenia video nauczysz się tyle, co w ciągu jednodniowego szkolenia tradycyjnego!

Materiały video

Zdobądź nową wiedzę i umiejętności i w szybki i skuteczny sposób podnieś swoje kwalifikacje! Znajdziesz tu wszystkie szkolenia video: z zakresu rachunkowości, podatków dochodowych, VAT, kadr, płac i ZUS. Wykwalifikowani eksperci podpowiedzą jak optymalizować wydatki, gdzie szukać oszczędności podatkowych czy jak stosować w praktyce skomplikowane przepisy. Każde szkolenie trwa ok 1 godziny i podzielone jest na kilkuminutowe lekcje - uczysz się więc w swoim tempie. W ciągu jednogodzinnego szkolenia video nauczysz się tyle, co w ciągu jednodniowego szkolenia tradycyjnego!

Archiwalny Od kwietnia nowa matrycy stawek VAT

matryca

Nowa matryca stawek VAT będzie stosowana od 1 kwietnia 2020 r. Wraz z nią w życie wchodzi wiążąca informacja stawkowa (WIS) to decyzja, która ułatwi podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek VAT i zapewni im w tym zakresie odpowiednią ochronę. Dowiedz się więcej.

Podatek cukrowy od kwietnia?

podatek cukrowy

Rząd planuje wprowadzić tzw. podatek cukrowy, Miałby wejść w życie 1 kwietnia tego roku i objąć szeroko zdefiniowany sektor napojów słodzonych.  Jego zadaniem ma być wpływ na nawyki żywieniowe konsumentów i poprawę jakości diety, zwłaszcza dzieci i młodzieży.  Sprawdź szczegóły.

IP BOX już działa

IP BOX już działa

Pojawiła się z jedna z pierwszych decyzji o objęciu spółki z sektora produkcji oprogramowania preferencyjną stawką podatkową w wymiarze 5% tzw. IP BOX, która zaczęła obowiązywać wraz z 1 stycznia 2020 roku. 

Spodziewajcie się korespondencji od ZUS

korespondencja z zus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna informowanie przedsiębiorców o stanie ich rozliczeń z ZUS za 2019 rok. Płatnicy dostaną podsumowanie wpłat przekazanych na indywidualny numer rachunku składkowego oraz saldo konta.

Problemy nowych firm z białą listą

biała lista

Coraz częściej pojawiają się pytania o zatory płatnicze dla nowo powołanych firm, których rachunki nie są jeszcze wyszczególnione na tzw. białej liście. Więcej na ten temat.

Jakie są ułatwienia dla firm w spadku

Ułatwienia dla firm

Korzystną zmianą dla podatników jest obowiązujące od tego roku jest rozwiązanie, zgodnie z którym całość dochodu z tytułu prowadzenia  przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi udział zmarłego małżonka przedsiębiorcy zarządzany przez tymczasowego przedstawiciela, będzie opodatkowany wyłącznie przez żyjącego współmałżonka – z pominięciem praw do udziału w zysku nabywców udziału zmarłego małżonka. 

Zmniejszenie zatorów płatniczych firm

zatory płatnicze

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy PIT i CIT będą mogli korzystać z tzw. ulgi na złe długi (wcześniej taką możliwość mieli już podatnicy VAT). Dowiedz się więcej.

Zobacz, jak zmienią się zasady składania sprawozdań finansowych przez niektórych podatników CIT

nowe zasady

Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady sporządzania sprawozdań finansowych przez podatników CIT, którzy nie są wpisani do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (lub są wpisani do innych rejestrów KRS). Dowiedz się więcej.

Pojawiała się nowa instrukcja jak wypełnić PIT-11 z uwzględnieniem tzw. ulgi dla młodych

ulga pit

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się nowa instrukcja wyjaśniająca ja sporządzić informację PIT-11 za 2019 r. w wersji 25. Aktualizacja to konsekwencja wejścia w życie  wejściem w życie przepisów dotyczących tzw. ulgi dla młodych (tj. osób do 26. roku życia).

MF znów ostrzega. Tym razem przed fałszywymi SMS-ami o zaległości na mikrorachunku podatkowym

news

Wraz z nowym rokiem swoją aktywność zwiększyli oszuści i naciągacze, którzy wzięli na celownik firmy i przedsiębiorstwa. Ministerstwo Finansów ostrzega więc przed fałszywymi SMS-ami z informacją o zadłużeniu na indywidualnym rachunku podatkowym, tzw. mikrorachunku podatkowym i przed mailami wysyłanymi w imieniu KAS o zbliżającej się kontroli. 

Jak prawidłowo wystawiać faktury w 2020 roku

faktury

Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej, sprzedawca wystawi fakturę nabywcy, który posługuje się numerem identyfikującym, tylko w przypadku, gdy ten numer będzie znajdować się na paragonie dokumentującym sprzedaż. Dowiedz się więcej.

Unikaj kas w smartfonach

unikaj kas w smartfonach

Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się w Internecie ofertami kas rejestrujących, które miałyby działać na smartfonach. Aktualnie podatnicy mogą używać wyłącznie kas rejestrujących, które posiadają homologację Głównego Urzędu Miar i mają postać sprzętową.

Obowiązkowe BDO

obowiązkowe BDO

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzenia działalności handlowej lub usługowej wytwarzają lub redystrybuują produkty w opakowanich  foliowych mają obowiązek uzyskać  wpis do dedykowanego rejestru BDO – Bazy Danych Odpadowych.  Dowiedz się więcej na ten temat.

Mikrorachunek od 1 stycznia 2020 r.

mikrorachunek

Od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie mieć swój indywidualny rachunek, który będzie służyć  do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Sprawdź szczegóły.

Jak skorzystać z 0% stawkę przy WDT po zmianach przepisów

stawka vat 0

Aby skorzystać z 0% stawki towarów przy WDT, podatnik będzie musiał posiadać odpowiednią dokumentację. Zobacz szczegóły.

Zmiany w wystawianiu faktur od 1 stycznia 2020 r.

faktury vat

Nowe przepisy ograniczają wystawianie faktur na rzecz podatników VAT dotyczących transakcji udokumentowanych paragonem fiskalnym. Poznaj szczegóły zmian.

Nowy JPK od przyszłego roku

nowy jpk od przyszłego

Od 1 kwietnia 2020 r. duzi przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, a od 1 lipca 2020 r. pozostali podatnicy VAT, będą składać nowy JPK_VAT, obejmujący dwie części: deklarację i ewidencję.

Zaświadczenie o niezaleganiu on-line

niezaleganie

Za pośrednictwem portalu podatki.gov.pl zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, podatku od nieruchomości lub środków transportowych można zrealizować w ciągu 7 dni. Dowiedz się więcej.

Mały ZUS coraz bliżej

maly zus coraz bliżej

Według zapowiedzi Rządu około 300 tys. przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z małego ZUS-u. Tzw. mały ZUS ma być elementem tzw. Pakietu dla Przedsiębiorców.  Kto będzie mógł skorzystać z preferencji?

Ulgi podatkowe dla marynarzy

marynarze

Niedawno pojawiła się interpretacja ogólna dotycząca ulgi podatkowej dla marynarzy. Dowiedz się więcej.

ZUS ze środków VAT

ZUS ze środków VAT

Jak informuje ZUS opłacanie  składek w ZUS możliwe jest z wykorzystaniem środków z rachunku VAT.

Przydatna aktualizacja w e-mikrofirma

mikrofirma

Ministerstwo Finansów informuje, że  wdrożono aktualizację aplikacji e-mikrofirma. Sprawdź szczegóły.

Została ujednolicona stawka na ekologie

Stawka na ekologie

Teraz instalacja paneli słonecznych podlega opodatkowaniu 8%. Sprawdź, czy miejsce instalacji ma wpływ na wysokość opodatkowania.

Będą nowe deklaracje VAT

Deklaracje VAT

Uwaga! Od 1 listopada 2019 r. będą obowiązywać nowe wersje deklaracji VAT, takich jak: VAT-7, VAT-7K, VAT-8 i VAT-9M. Czego dotyczą zmiany?

Będą nowe druki PIT

druki PIT

Resort finansów opublikował rozporządzenie w sprawie wzorów zeznań podatkowych. Czy będzie zmienionych aż 18 deklaracji? Sprawdźmy.

Nowy termin podatku

termin poboru

Sprawdź, jaki jest nowy termin poboru podatku od wypłat z zysku. Upewnij się, jakich to kwot dotyczy.

Rekordowe OPP

Rekordowe OPP

W 2019 r. Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) 874,4 mln zł, czyli o 110,5 mln zł więcej niż w roku poprzednim. Z możliwości przekazania 1 proc. podatku należnego skorzystało 14,5 mln podatników.

Niższa stawka PIT już obowiązuje

Niższa stawka PIT

Od początku października 2019 r., obowiązują przepisy, które obniżają podatek dochodowy PIT z 18 do 17 proc. dla wszystkich podatników oraz dodatkowo zmniejszają PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów.

Nowe stawki VAT od listopada

stawki vat

Jak już informowaliśmy od 1 listopada zmianie ulegają stawki VAT na kilka kluczowych segmentów produktów, istotnych zwłaszcza dla aktywnych zawodowo, którzy podlegają obowiązkowi ciągłego kształcenia, uzupełniania i poszerzania wiedzy.  Nowym stawkom podlegają książki i e-booki oraz papierowe czasopisma lokalne i regionalne, które  mają pozostać opodatkowane stawką 5% , gazety, dzienniki i czasopisma będą, co do zasady, opodatkowane podatkiem VAT według stawki 8% także w formacie e-gazet.

Biała lista – do stycznia bez sankcji

MF przypomina

Ministerstwo Finansów przypomina, że w związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego wykazu podatników VAT  bezwzględny obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.

Od września nowe limity dla rencistów i emerytów

Limity przychodów dla pracujących emerytów zmieniają się co kwartał, od września będą niższe. Zmiana dotyczy pracujących rencistów i emerytów  na wcześniejszej emeryturze. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszaniem lub zawieszeniem świadczeń. Nowe progi będą obowiązywały w okresie od 1 września 2019 do 30 listopada 2019 roku.

Niższy PIT od 2020 roku

niższy PIT

Stawka podatkowa zostanie obniżona z 18% na 17%. Także zostaną podniesione koszty pracy. Sprawdź więcej.

Od przyszłego roku podatek od usług cyfrowych

usługi cyfrowe

Nowym podatkiem zostaną objęte przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski. Ministerstwo Finansów tłumaczy to koniecznością dostosowania naszego prawa do dyrektywy Komisji Europejskiej.  Dowiedz się więcej.

Budżet na 2020 r. bez deficytu

Rząd przyjął budżet

27 sierpnia 2019 r. rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2020. Zakłada on, że w przyszłym roku wydatki budżetu państwa zostaną zrównoważone wpływami i wyniosą 429,5 mld zł. Oznacza to, że budżet na 2020 r. ma być pierwszym budżetem bez deficytu od 1990 r.

Nie będzie testu przedsiębiorcy

nie będzie testu przedsiębiorcy

Premier kolejny raz zapowiedział, że nie będzie testu przedsiębiorcy. Potwierdza to także nowy projekt budżetu. Pierwsze zapowiedzi testu pojawiły się kilka miesięcy temu z ust Filipa Świtały, byłego wiceministra finansów i miał umożliwić rozpoznanie i identyfikację kto rzeczywiście prowadzi działalność jako przedsiębiorca  a kto ją tylko pozoruje w celu skorzystania z korzystnych rozwiązań podatkowych.

Sejm zajmie się niższym PIT i kup

Sejm zajmie sie kosztami

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada m.in. zapowiadany przez rząd obniżenie PIT z 18 do 17 proc. Nowa przepisy podatkowe mają wejść  w życie 1 października tego roku.

Pracownicy bez PIT nie są zwolnieni z ubezpieczenia zdrowotnego

Młodzi bez zwolnienia

Zakład Ubezpieczeń informuje, że młodzi pracownicy z zerowym PIT nie są zwolnieni z ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby takie, których przychody zostały zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy obowiązujących od 1 sierpnia 2019 r. zmian w przepisach podatkowych, nie korzystają ze zwolnienia ze składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Interfejs programistyczny API czyli wykaz podatników

Wykaz podatników jako api

Resort Finansów udostępnia opis interfejsu programistycznego API Wykazu podatników VAT. Chodzi o wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Interfejs ten jest na etapie testów wewnętrznych, stąd może jeszcze ulec zmianom.

Czyżby biała lista VAT była problematyczna

Czyżby biała lista VAT była problematyczna

Eksperci twierdzą, że mogą pojawić się problemy wynikające z wprowadzenia białej listy. A to dlatego, że wprowadzone przepisy mogą sprawić, że od przyszłego roku przedsiębiorcy mogą mieć problemy z odliczaniem płatności kartą kredytową lub na rachunki pośredników i operatorów płatności takich jak PayU, PayPal przedsiębiorca przelewa bowiem pieniądze na konta pośrednika nie mając możliwości zdefiniowania i sprawdzenia konta docelowego.

Ministerstwo znów ostrzega

Ministerstwo Finansów ostrzega

Ministerstwo ostrzega przed fałszywą korespondencją od KAS i zaleca szczególną ostrożność! Otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom.

Konsultacje w sprawie kas w smartfonach potrwały dłużej

konsultacje

Z uwagi na znaczenie projektu rozporządzenia ministra finansów  w tematyce  kas rejestrujących mających postać oprogramowania (np. na smartfony i tablety) oraz duże zainteresowanie strony społecznej, termin konsultacji zostaje wydłużony. Powodem jest duże zainteresowanie strony społecznej i znaczenie projektu. Kluczowym okazało się m.in. zagadnienie obowiązku drukowania paragonów.

Nowa struktura JPK_FA_RR od 1 września

Nowa struktura

Ministerstwo Finansów opublikowało nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dot. JPK dla faktur VAT RR. Obowiązuje ona od 1 września 2019 r.

Wiążąca informacja stawkowa

Wis zastąpi PKWIU

Zmiana ureguluje niejasności wynikające ze stosowania PKWiU, który zasadniczo był narzędziem statystycznym, a nie klasyfikacją określającą stawki VAT, przez co odnoszenie się do tej klasyfikacji przysparzało przedsiębiorcom nie lada problemów.  

Klucz do wysyłki JPK_VAT – problemy bez sankcji

Problemy bez sankcji

Ministerstwo Finansów zmieniło certyfikat klucza publicznego do środowiska produkcyjnego JPK.  Okazało się to dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców, jednakże Ministerstwo zapowiedziało, że ewentualne opóźnienia wynikające ze zmiany klucza nie będą obłożone sankcjami. Sprawdź szczegóły:

Będą znowu zmiany w składaniu sprawozdań

Zmiany w sprawozdaniach

Chodzi o sprawozdania składane do urzędu skarbowego. Co się zmieni?

Gaz łupkowy zostanie ze starym podatkiem VAT?

Gaz łupkowy

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów z 25 lipca 2014 r., że przewiduje preferencyjne obniżenie podatku na wydobycie tzw. gazu łupkowego nie przyniosło oczekiwanych korzyści dla budżetu i nie przyczynił się do wzrostu wydobycia tą techniką. Co to oznacza? Czy zmieni się stawka podatku?

E-prasa z niższą stawką VAT

e-prasa

Stawka na e-booki i prasę cyfrową zostanie obniżona. Ile wyniesie?

Opodatkowanie darowizn okazjonalnych czy będzie podlegać opodatkowaniu

Darowizny

Znowu wrócił temat opodatkowania darowizn okazjonalnych, takich jak rocznice, wesela i inne. Resort Finansów stoi na stanowisku, że darowizny, zwłaszcza te ponadstandardowe, mogą być podstawą do obowiązku opłacenia podatku od spadków i darowizn, warto więc mieć się baczności zwłaszcza przy uzyskaniu wyższych niż uznane za zwyczajowe kwot i odprowadzić za nie podatki zawczasu. Jak będzie?

Będzie jeden rachunek bankowy

Jeden rachunek bankowy

Podatnicy i płatnicy w rozliczeniach z urzędem skarbowym będą posługiwać się tylko jednym rachunkiem bankowym. Zmiany już od 1 stycznia 2020 roku.

Nowa matryca VAT wprowadza istotne zmiany w opodatkowaniu towarów i usług

nowa matryca VAT

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w opodatkowaniu ale jednocześnie porządkują różnorodność stawek upraszczając w ten sposób rozliczenia z fiskusem przez taką samą stawkę dla wszystkich grup towarów i usług.

Rząd usprawni ściąganie długów

fiskus jako windykator

Rząd przyjął projekt zmian, który daje urzędnikom nowe uprawnienia, mające poprawić ściągalność należności wobec Państwa. Nowe przepisy umożliwią szybszą egzekucję długów przy wykorzystaniu terminali płatniczych, czy też na automatyczne zajęcie kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku.

Owoce kupione do firmy – sprawdź, co z VAT

zakup owoców

Czy przedsiębiorca odliczy VAT od owoców kupionych pracownikom? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio sąd. Sprawdźmy konsekwencje tego wyroku.

Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 r.

split payment przełożony

Termin wprowadzenia podzielonej płatności, został przełożony o 2 miesiące i wejdzie w życie 1 listopada.  W sytuacji gdy podatnik, mimo obowiązku, nie będzie stosował mechanizmu podzielonej płatności, musi liczyć się z konsekwencjami.

Sprawdź, jak zmienią się stawki w VAT

tańsze cytrusy

Na ostatnim posiedzeniu senatorowie pracowali nad zmianami w VAT, które wprowadzają nową matrycę stawek VAT i wiążącą informację stawkową.

Archiwalny Zerowy PIT od 1 sierpnia 2019 r.

zerowy pit

Obowiązują już zmiany w PIT. Od 1 sierpnia zwolnione są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychody z umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.

Archiwalny JPK_VAT zastąpi deklarację

jpk

Nowelizacja ustawy o VAT z 4 lipca 2019 r. wprowadziła zmianę polegającą na połączeniu składania VAT-7/VAT-7K z przesyłaniem JPK_VAT. Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Archiwalny Zwolnienie z PIT dla marynarzy nie tylko polskich statków

2 zwolnienia dla marynarzy

Oprócz zmian w opodatkowaniu podatników do 26 roku życia rząd podjął decyzję o zwolnieniu z obowiązku uiszczania podatku PIT od marynarzy także pełniących wachtę  na statkach ze wszystkich krajów UE.

Archiwalny Nowe zasady rozliczania VAT od handlu unijnego

1 nowe zasady opodatkowania

Resort finansów przygotował projekt ustawy wprowadzającej w życie unijne regulacje w zakresie opodatkowania VAT w handlu pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Nowe przepisy wejdą w życie wraz z początkiem 2020 roku.

Archiwalny Jest decyzja - zerowy PIT dla młodych

3 zerowy pit dla młodych

Od 1 sierpnia wchodzi w życie ustawa, według której młodzi, którzy nie przekroczyli 26. roku życia  zostali objęci zwolnieniem z podatku PIT.  Pozwoli im to zaoszczędzić nawet 4.600 zł w skali roku.

Archiwalny Uwaga! Na fałszywe e-meile

znów fałszywe maile

Ministerstwo Finansów przestrzega, że ponownie pocztą elektroniczną są przesyłane fałszywe wiadomości podszywające się pod resort finansów. Czego dotyczą?

Archiwalny Będzie mniej kontroli skarbowych

kontrole skarbowe

Nowy Minister Finansów zapowiedział stopniowe zmniejszanie kontroli skarbowych. co to oznacza?

Archiwalny Deklaracja VAT w formie elektronicznego JPK_VAT

deklaracja vat

Po zmianach, podatnicy nie będą musieli składać osobno dwóch dokumentów: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT. Nowy plik JPK_VAT będzie dokumentem elektronicznym obejmującym: deklarację VAT (zastąpi on deklaracje VAT-7 i VAT-7K) i ewidencję VAT. Oznacza to, że do urzędu skarbowego podatnicy będą elektronicznie wysyłać jeden plik JPK_VAT.

Archiwalny Zmiany w zwolnienia VAT

zmiany w zwolnieniach z vat

Będą kolejne wyłączenia z korzystania ze zwolnienia z podatku VAT. Rząd przyjął projekt pakiet zmian regulujących zmiany  w ramach rozliczania VAT w obrocie produktami ropopochodnymi oraz korekty deklaracji podatkowej po wszczęciu kontroli celno-skarbowej. Dowiedz się więcej.

Archiwalny Mamy nowego ministra finansów

nowy minister

Marian Banaś został powołany na stanowisko ministra finansów. Był on dotychczas wiceministrem, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej  i jako jej szef uznawany jest za sukces KAS w skuteczności ściągania podatków i zmniejszenia tzw. luki vatowskiej. 

Archiwalny Przelewu na konto spoza wykazu podatników VAT nie zaliczysz do kosztów

Przelewu na konto spoza wykazu podatników VAT nie zaliczysz do kosztów

Do kosztów uzyskania przychodu nie będą zaliczane wydatki zrealizowane jako płatność skierowana na konto podatnika VAT inne niż to wykazane w  rejestrze podatników VAT!  Dotyczy to transakcji przekraczających wartość 15 tys. zł.  Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o VAT.

Archiwalny Podatnicy będą mieli swojego rzecznika

rzecznik praw podatnika

Od 2020 roku zostanie powołany urząd Rzecznika Praw Podatnika. Czy będzie zajmował się rzecznik? Na jakie wsparcie będą mogli liczyć podatnicy? Sprawdźmy.

Archiwalny Będą kary za paragon bez NIP

kary za paragon bez nip

Sprzedawca, który wystawi fakturę bez paragonu z NIP, będzie podlegał karom w wysokości 100 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze, na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego. Dowiedz się więcej o nowych przepisach.

Archiwalny Rewolucja w płaceniu podatków

rewolucja w płaceniu podatków

Od przyszłego roku, każdy podatnik będzie miał indywidualne konto podatkowe, na które trzeba będzie wpłacać należne podatki. Dedykowany rachunek zostanie stworzony przez  Administrację skarbową. Sprawdź więcej na ten temat.

Archiwalny Wysoka cena interpretacji podatkowych

Interpretacja fiskusa

Rząd przyjął projekt nowej Ordynacji podatkowej. Jedna ze zmian zakłada, że za interpretację przepisów prawa UE, w szczególności w temacie VAT i akcyzy trzeba będzie zapłacić 2 tys. złotych.

Archiwalny Dzień Wolności Podatkowej w tym roku później

dzień wolności podatkowej

Za nami  Dzień wolności podatkowej, który w tym roku przypadł 8 czerwca, tj. w 159 dzień w roku.  Oznacza to, że na opłacenie wszystkich należnych podatków pracujemy aż  158 dni, to dwa dni więcej niż w ubiegłym roku.

Archiwalny Karta paliwowa a VAT

karta paliwowa

Trybunał twierdzi, że z kartą paliwową nie odliczysz VAT. Sprawdź dlaczego.

Archiwalny Ministerstwo Finansów przygotowuje E-Urząd Skarbowy

urzad skarbowy

e-Urząd Skarbowy będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym Ministerstwa, w którym zalogowany podatnik będzie miał dostęp do informacji podatkowych i będzie mógł online załatwić sprawy urzędowe dotyczące spraw podatkowych.  Dowiedz się więcej.

Archiwalny Nie będzie testu przedsiębiorcy

test

Rząd deklaruje, że nie będzie testu przedsiębiorcy. W ostatnim czasie pojawiły się też korzystne interpretacje organów podatkowych dotyczące samozatrudnionych. Sprawdź szczegóły.

Archiwalny Fiskus kontroluje rozliczenia leasingu

fiskus kwestinuje

Chodzi o umowy leasingu podpisane w 2018 roku, w sytuacji gdy samochody zostały odebrane w 2019 roku. Sprawdź, co dokładnie będą sprawdzać urzędnicy.

Archiwalny Resort finansów będzie ostrzegał przed udziałem w karuzeli VAT

mf ostrzega

Jak wynika z zapowiedzi wiceministra finansów Ministerstwo Finansów będzie ostrzegało firmy zagrożone nieświadomym udziałem w karuzeli VAT. Dowiedz się więcej.

Archiwalny Komornik a podatek VAT

Komornik a VAT

Jest ważna interpretacja dla korzystających ze wsparcia komorników. Zgodnie z nią czynności w postępowaniu komorniczym, egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają VAT. Z czego to wynika? Sprawdźmy.

Archiwalny Zerowy PIT dla młodych

Zerowy pit dla młodych

Będzie ulga podatkowa dla osób do 26 roku życia. Sprawdźmy kiedy wejdzie w życie.

Archiwalny Uwaga! Test przedsiębiorcy

Uwaga test przedsiebiorcy

Resort finansów chce ograniczyć możliwość korzystania z podatku liniowego dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Kiedy samozatrudnieni mogą obawiać się zmian?

Archiwalny Będą wyższe koszty uzyskania przychodu

Wyższe koszty uzyskania przychodów

Sprawdźmy o ile i dla kogo wzrośnie wartość uzyskania przychodu.

Archiwalny Nowe stawki podatku

Nowa stawka podatkowa

Od 1 stycznia 2020 r. będą obowiązywać nowe stawki PIT oraz zostanie wprowadzona nowa dodatkowa stawka podatkowa. Ile wyniesie ta stawka? Sprawdźmy.

Archiwalny Nowy rejestr podatników VAT już od września

Nowy rejestr podatników VAT

Nowy wykaz będzie aktualizowany na bieżąco. Dzięki temu podatnicy uzyskają możliwość łatwego ustalenia aktualnego statusu kontrahentów jako podatników VAT. Dowiedz się więcej o nowych przepisach?

Udostępnianie sprawozdań przed zatwierdzeniem

udostępnienie sprawozdania

Sprawozdania finansowe za 2018 roku są przygotowywane w formie xml. Przed zatwierdzeniem muszą być udostępnione. Komu i w jakiej formie?

Archiwalny Nowa stawka podatkowa od 2020 roku

Nowa stawka podatkowa

Od początku przyszłego roku będą obowiązywać trzy stawki podatku PIT. Nowa stawka podatkowa wyniesie 17%. Kto może z niej skorzystać?

Archiwalny Co dalej z testem przedsiębiorcy?

Test dla przedsiębiorcy

Rząd zamierza wprowadzić test przedsiębiorców, aby zweryfikować rozliczenia osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Czy nowe przepisy wejdą w życie?

Archiwalny Ostatni moment na rozliczenia przedsiębiorców

Sprawozdanie finansowe

Do 30 kwietnia przedsiębiorcy muszą złożyć nie tylko zeznanie, ale też sprawozdanie finansowe prowadzone na podstawie ksiąg rachunkowych.

Sprawdź, co oznacza dla Ciebie najnowsza uchwała NSA

Rewolucyjny wyrok

NSA wydał ostatnio uchwałę dotyczącą procedury karnej skarbowej względem podatnika w celu wstrzymania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Co w praktyce oznacza to dla podatników?

Archiwalny Samozatrudnieni pod lupą MF

Podatek dla przedsiębiorców

Resort finansów planuje przyjrzeć się podatnikom wystawiającym tylko jedną fakturę. Co to w praktyce oznacza?

Archiwalny Nowa Ordynacja podatkowa od 2020 roku

ordynacja podatkowa

Rząd pracuje nad nową Ordynacją podatkową. Czy podatnicy zyskają na nowych przepisach? A może zwiększą się uprawnienia urzędników?

Archiwalny Czy metoda podzielonej płatności będzie obowiązkowa

Podzielona płatność

Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą paliwa, wykonujący usługi budowlane czy sprzedający towary budowlane mają obligatoryjnie stosować split payment. Kiedy przepisy wejdą w życie?

Archiwalny Ulga na zakup kas fiskalnych, czy będzie przysługiwała podatnikom korzystającym z kas online

Ulga na zakup kasy

Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy zastosowaniu kas online. Kogo obejmą nowe przepisy, kiedy wejdą w życie i najważniejsze pytanie, czy podatnicy będą mieli prawo do ulgi na zakup kas fiskalnych? Sprawdźmy.

Archiwalny Kasy online – nowe przepisy wejdą w życie już 1 maja 2019 r.

kasy

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 675 zostały już opublikowane przepisy dotyczące kas online. Zobacz, kto i kiedy w pierwszej kolejności musi wymienić kasę na nową.

Kontrowersje dotyczące opodatkowania pączków

Opodatkowanie pączków

Obecnie stawka VAT na pączki jest zróżnicowana, co w praktyce powoduje wiele niejasności. Ministerstwo finansów planuje to uprosić i opodatkować pączki jednolitą stawką VAT. Dowiedz się jaką?

Raje podatkowe po nowemu

Raje podatkowe po nowemu

Resort finansów opublikował dwa rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Z jakimi krajami współpraca może okazać się ryzykowna?

Archiwalny Będą zmiany w opodatkowaniu

zmiany w opodatkowaniu

Odsetki od wypłaconych po terminie świadczeń alimentacyjnych będą zwolnione z PIT. Kiedy? Sprawdźmy!

Archiwalny Już wkrótce eliminacja zatorów płatniczych

Nierzetelny kontrahent

Urząd Ochrony Konkurencji Konsumenta wraz z resortem finansów będzie monitorował nierzetelnych dłużników. Co te zmiany oznaczają? Dla kogo będą korzystne?

Będą nowe stawki VAT

Nowa matryca stawek VAT

Od 2020 r. będzie nowa matryca stawek VAT. Usługi mają być klasyfikowane według PKWiU z 2015, a nie z 2008 r. Co te zmiany będą oznaczać dla przedsiębiorcy? Sprawdźmy.

Archiwalny Uwaga na fałszywe maile podszywające się pod skarbówkę

Uwaga ma fałszywy e-mail

W ostatnim czasie niektórzy podatnicy otrzymali maile informujące o rzekomej kontroli. Pamiętajmy, że kontrola podatkowa może się odbyć tylko na podstawie pisemnego zawiadomienia podatnika.

Archiwalny Koniec z chaosem w płatnościach

chaos w płatnościach

Będzie baza podatników VAT, z których inni podatnicy będą mogli dowiedzieć się, czy kontrahent jest podatnikiem czynnym czy zwolnionym z VAT, czy został wykreślony z rejestru podatników czynnych.

Archiwalny Jak zmienią się stawki VAT na czasopisma specjalistyczne

książki VAT

Obecnie czasopisma wydawane drogą elektroniczną są opodatkowane 23% stawką VAT, a ich odpowiedniki w formie papierowej - 5% stawką VAT. Po zmianach, bez względu na formę dystrybucji, będzie obowiązywała jednolita stawka VAT. Sprawdź, jaka i od kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Archiwalny Wkrótce rusza centralny rejestr faktur VAT

Cetralny rejestr faktur

Resort finansów chce przeprowadzić syntezę deklaracji VAT i JPK_VAT. Ponadto szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie prowadził centralny rejestr faktur VAT. Dowiedz się więcej.

Co z odliczaniem VAT od samochodów niebędących środkiem trwałym w firmie

vat od samochodow

Od początku tego roku przedsiębiorca może odliczyć jedynie 20% wydatków eksploatacyjnych  od auta, które nie jest jego środkiem trwałym. Resort finansów potwierdził, że w przypadku VAT zasady się nie zmieniły. Dowiedz się więcej.

Archiwalny Wkrótce e-PIT dla przedsiębiorców

pity

W tym roku po raz pierwszy Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała za podatników roczne rozliczenie podatku. Za rok z usługi skorzystają też przedsiębiorcy.

Wiążąca informacja stawkowa już od 2020 roku

wiążąca informacja

Planowana nowelizacja ustawy o VAT wprowadzi regulacje, które pozwolą podatnikom uzyskać wiążącą informację stawkową. Co to w praktyce oznacza?

Zaświadczenie o zaległościach podatkowych można uzyskać online

zaleglosci podatkowe

Resort przedsiębiorczości uruchomił usługę, dzięki której podatnicy i płatnicy mogą występować o zaświadczenie o niezaleganiu lub o zaległościach podatkowych przez Internet. Ile zapłacisz za taką usługę? Dowiedz się więcej.

Archiwalny Kasy online coraz bliżej

Kasy fiskalne on-line

Dowiedz się, kiedy wejdą w życie kasy online. Sprawdź, jakie branże zostaną jako pierwsze objęte obowiązkiem wprowadzenia kas online.

E-sprawozdania finansowe za 2019 rok – najważniejsze zasady w pigułce

e-sprawozdania

W praktyce sporo jest pytań i wątpliwości dotyczących. Oglądaj nasze video, w którym znajdziesz podsumowanie obowiązków związanych ze sporządzaniem i wysyłką sprawozdań.

Praktyczne wskazówki dotyczące korekty e-sprawozdań finansowych

Sprawozdanie należy poprawić

Przygotowanie sprawozdania finansowego w ramach pracy zdalnej i pod presją czasu w pustej firmie nie jest łatwe. Mogą się, zatem pojawić błędy, nieprawidłowości. Często dopiero po sporządzeniu sprawozdania docierają do nas ważne informacje i dokumenty. Sprawdź, jak możesz poprawić nieprawidłowości

5 najczęstszych błędów księgowo-podatkowych – sprawdzone sposoby, jak ich unikać

Problemy księgowe

Księgowi w codziennej pracy zmagają się w wieloma problemami podatkowymi i księgowymi. Podczas szkolenia online wskazujemy najczęstsze błędy i podpowiadamy jak je rozwiązać zgodnie z przepisami prawa bilansowego i podatkowego.

Tarcza antykryzysowa: Ważne zmiany dla księgowych

Tarcza antykryzysowa

Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązuje pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem. Oznacza to wiele zmian oraz przesunięcie obowiązków podatkowych i rachunkowych.

Sprawozdanie w xml – krok po kroku w aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów

Sprawozdanie finansowe

Sprawdź, jak przygotować e-sprawozdanie finansowe. Uwaga! W czasie szkolenia online ekspert zaprezentuje, jak po kolei przygotować sprawozdanie do wysłania i jak je przekazać do KAS.

Archiwalny Sprawozdanie za 2018 rok – praktyczne wskazówki, jak wysłać w formie elektronicznej

e-sprawozdanie

Zapraszamy na webinarium poświęcone podsumowaniu prac związanych z przygotowaniem sprawozdania finansowego za 2018 rok w nowej elektronicznej formie.

Najczęstsze błędy w księgach rachunkowych – wskazówki, jak je poprawić i jak ich unikać

Najczęstsze błędy w księgach rachunkowych

Prowadząc księgowość łatwo jest popełnić błąd. My pokażemy Ci obszary, gdzie łatwo o pomyłkę, podpowiemy jak unikać błędów. Podczas webinarium wskażemy sprawdzone sposoby poprawiania nieprawidłowości. Pamiętaj! Za błędy w księgach rachunkowych grożą surowe kary.

Archiwalny Zatwierdzanie sprawozdania finansowego za 2017 rok i nowe obowiązki związane z wysyłaniem sprawozdań

sprawozdanie

Sporządzenie sprawozdania finansowego to nie koniec obowiązków kierownika jednostki związanych ze sprawozdawczością za 2017. Trzeba też pamiętać o ostatnich zmianach, jakie obowiązują. Upewnij się, czy nie musisz złożyć sprawozdania w e-formie.

Inwentaryzacja drogą spisu z natury zapasów w świetle stanowiska KSR

Inwentaryzacja

Jesień czas przygotowywania do inwentaryzacji za 2017 r. Poznaj wytyczne, jakie przygotował Komitet Standardów Rachunkowości w zakresie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów.

Archiwalny Zatwierdzanie sprawozdania finansowego – pamiętaj o obowiązkach i nie popełnij błędów

Zatwierdzanie sprawozdania finansowego

Uwaga! Sporządzenie sprawozdania finansowego, to nie koniec obowiązków związanych ze sprawozdawczością za 2016 rok. Zobacz, jakie masz jeszcze obowiązki i jak się z nich dobrze wywiązać.

Archiwalny Sprawozdanie finansowe 2016 – ostatni dzwonek, aby sprawdzić czy poprawnie je sporządzisz

szkolenie

Do końca marca należy przygotować sprawozdanie finansowe za 2016 r. Jest to wyzwanie dla służb finansowo-księgowych nie tylko, dlatego że sprawozdanie musi być przygotowane w sposób jak najlepiej odzwierciedlający rzeczywistość. Jego przygotowanie wymaga ogromnego nakładu prac. Głównie też dlatego iż za 2016 rok jest przygotowywane po raz pierwszy zgodnie ze zmienionymi przepisami.

Archiwalny Nowelizacja ustawy o rachunkowości – praktyczne wyjaśnienie nowych przepisów

nowelizacja

Nowelizacja ustawy o rachunkowości już obowiązuje. Duże podmioty muszą liczyć się nowymi obowiązkami. Z kolei małe jednostki skorzystają z uproszczeń. Ważne zmiany dotyczą też jednostek budżetowych.

Archiwalny Najczęstsze problemy rachunkowe i planowane zmiany

Nowelizacja UOR 2016

Największe podmioty będą musiały w sprawozdaniu z działalności lub odrębnym oświadczeniu ujawnić więcej informacji niefinansowych. Z kolei małe podmioty będą mogły liczyć na uproszczenia. Takie m.in. zmiany w rachunkowości wejdą w życie jeszcze w tym roku.

Archiwalny Leasing w ujęciu podatkowym i bilansowym

Leasing - webinarium

Leasing to jedna z form finansowania inwestycji. Przedmiotem leasingu może być przykładowo samochód czy też nieruchomość.

Archiwalny Najczęściej popełniane błędy w sprawozdaniu finansowym i sposoby ich korekty

Najczęściej popełniane błędy w sprawozdaniu finansowym i sposoby ich korekty

To na Tobie spoczywa odpowiedzialność za to, aby sprawozdanie wiernie odzwierciedlało obraz sytuacji finansowej i majątkowej jednostki oraz jej wynik finansowy. Zapewnienie odpowiedniej jakości sprawozdań wymaga poprawienia błędów zauważonych po przygotowaniu raportu. Masz na to czas do 30 czerwca 2015 r. Konieczne jest także ujęcie w sprawozdaniu zdarzeń, które miały miejsce po dniu bilansowym. Jak prawidłowo sporządzać sprawozdania finansowe? Jak skorygować błędy?

Sprawdź, jak możesz skorzystać z tarczy finansowej w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju

funkcjonowanie tarczy antykryzysowej

Poznaj zasady funkcjonowania tarczy antykryzysowej, która pomaga zachować  płynność finansową przedsiębiorców oraz wpływa  na ochronę miejsc pracy. Przekonaj się, z jakich programów wsparcia możesz skorzystać i co dzięki nim zyskasz.

Archiwalny Jednolity Plik Kontrolny – przygotuj się na zmiany

Barbara

Celem szkolenia online jest przedstawienie zagadnienia obowiązku przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT przez dużych, średnich, małych i mikroprzedsiębiorców w ramach obowiązkowej comiesięcznej e-kontroli podatkowej.

Archiwalny Interpretacja indywidualna po nowelizacji

Interpretacja

Samir Kayyali - doradca podatkowy - objaśnia co zmieniło się w zaskarżaniu interpretacji indywidualnych w 2016 i 2017 r.

Archiwalny Rewolucyjne zmiany w procedurze administracyjnej obowiązujące od 1 czerwca 2017 r.

Rewolucyjne zmiany

Usprawnienie i przyspieszenie procedur administracyjnych – taki jest cel nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Poznaj praktyczne skutki tych zmian i zobacz, jak możesz na nich skorzystać.

Kontrole podatkowe na nowych zasadach - czyli na co musi przygotować się podatnik

KAS

Podczas webinarium poznasz uprawnienia, organizację i zadania nowo powstałej Krajowej Administracji Skarbowej, której celem jest efektywniejsza kontrola podatkowa, celno-skarbowa oraz wzmocniony pobór należności. Sprawdź, na co musisz się przygotować.

Archiwalny JPK w praktyce. Zmiany dla małych i średnich przedsiębiorców od 1 stycznia 2017 r.

szkolenie

Największe podmioty od kilku miesięcy muszą przekazywać dane finansowe do organu podatkowego w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2017 r. taki obowiązek, w zakresie rejestrów VAT będą mieli także mali i średni przedsiębiorcy.

Archiwalny Rewolucyjne zmiany dotyczące kontroli podatników już od 1 lipca 2016 r. Jednolity Plik Kontrolny

Podatnicy nie tylko będą mieli obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych na żądanie organu podatkowego w ujednoliconej formie elektronicznej. Dodatkowo, co miesiąc, trzeba będzie obowiązkowo przekazywać informacje o ewidencji prowadzonej na potrzeby VAT w formacie JPK. Uwaga! Nowe obowiązki dla małych i średnich przedsiębiorców już od 1 stycznia 2017 r.

Archiwalny Rewolucyjne zmiany dotyczące kontroli podatników - od 1 lipca 2016 r.

Zmiany dotyczące kontroli podatników

Nowa metoda kontroli oznacza, że podatnicy będą mieli obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych na żądanie organu podatkowego w ujednoliconej formie elektronicznej. Na przygotowanie się do tych zmian zostało już niewiele czasu.

Jak ustalić stawkę VAT od 1 lipca – praktyczny instruktaż

stawka vat

Nowa matryca stawek VAT już obowiązuje. Ustawa o VAT zawiera nowe brzmienie załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT, a więc załączników zawierających towary i usługi opodatkowane VAT według stawki 8% i 5%. Podczas praktycznego szkolenia online nasz ekspert wyjaśnia, jak w prosty sposób sprawdzić, czy prawidłowo stosujemy stawki VAT po zmianach.

Tarcza 3.0: Nowe wsparcie dla przedsiębiorców

Tarcza 3.0_Samir

Rząd w ramach kontynuowania pomocy dla przedsiębiorców opracował już trzecią wersję pakietu ustaw pomocowych, tzw. tarczą antykryzysową 3.0. Zmiany zakładają m.in.: rozszerzenie zwolnienia ze składek ZUS dla  samozatrudnionych, modyfikacje w świadczeniu postojowym, zmiany związane z przedłużeniem terminu do rozliczenia PIT za 2019 r. i złożeniem zeznania dotyczącego daniny solidarnościowej.

Tarcza antykryzysowa 2.0 – nowe wsparcie dla przedsiębiorców

tarcza antykryzysowa 2.0

Tarcza antykryzysowa 2.0 została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zawiera ona kilka pozytywnych oraz doprecyzowujących zmian dla przedsiębiorców. Sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć.

Nowy plik JPK_VAT – zmiany w ustawie i nowe rozporządzenie

1 kwietnia

Nowelizacja ustawy o  wprowadziła zmianę polegającą na połączeniu składania VAT-7/VAT-7K z przesyłaniem JPK_VAT. Sprawdź, jak po zmianach wysyłać nowy plik JPK_VAT.

Od 1 kwietnia 2020 r. zmiana dotychczasowych zasad klasyfikacji usług i towarów oraz ustalania ich stawek VAT

zmiany od 1 kwietnia

Już od 1 kwietnia 2020 r. dla celów podatku VAT będzie stosowana nowa nomenklatura. Ustawodawca odchodzi bowiem od oznaczania towarów i  usług klasyfikacją PKWiU 2008 i w przypadku usług będzie obowiązywała klasyfikacja PKWiU 2015. Rewolucja nastąpi w nomenklaturze towarowej, bowiem będzie obowiązywać zupełnie nowa klasyfikacja – CN (Nomenklatura Scalona), znana dzisiaj z obrotu celnego. Uwaga! Tarcza antykryzysowa przesunęła termin wprowadzanych zmian na lipiec 2020 r.

Zmiany w rozliczaniu WNT i WDT od 1 stycznia 2020 r.

samir transakcje międzynarodowe

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje rozporządzenie unijne dotyczące podatku VAT. Oddziałuje ono bezpośrednio na stosowanie prawa w krajach UE, w tym w Polsce. Uwaga! Zaostrza ono warunki uprawniające podatnika do zastosowania stawki 0% w ramach WDT.

Przygotuj się do zmian w VAT wchodzących w życie od 1 kwietnia 2020 r.

vat

Od 1 kwietnia 2020 r. do ustawy o VAT zostanie wprowadzonych wiele zmian, m.in.: zmiana stosowanej klasyfikacji statystycznej dla towarów i usług oraz stworzenie ujednoliconego pliku mającego zastąpić dotychczasowe deklaracje i JPK. Zmiany dotkną również Wiążącą Informację Stawkową. Uwaga! Tarcza antykryzysowa przesunęła termin wprowadzanych zmian na lipiec 2020 r.

Zmiany 2020: VAT, podatki dochodowe, Ordynacja podatkowa

wybrane zmiany VAT

Od 2020 r. wchodzi w życie wiele zmiany w podatku VAT  i w podatkach dochodowych. Zrewolucjonizuje to sposób rozliczeń podatników. Zmienią się m. in. przepisy dot. transakcji wewnątrzwspólnotowych, w tym kwestie dokumentacyjne.

Rewolucja w kontroli podatkowej VAT 2019/2020

Rewolucja w kontroli

Biała lista podatników, dodatkowe sankcje i kary od 1 stycznia 2020 r. oraz sposoby ich uniknięcia

Nowe zasady dokumentowania sprzedaży od 2020 roku z wykorzystaniem kas online

ewidencja sprzedaży

Poznaj zasady dokumentowania sprzedaży detalicznej za pośrednictwem kas elektronicznych i kas online. Sprawdź, jak raportować sprzedaż za pośrednictwem nowych kas online w ramach funkcjonowania pliku JPK _Paragon. Zobacz, jakie sankcje grożą za brak obowiązkowych przeglądów technicznych.

Nowy sposób składania deklaracji VAT i JPK_VAT po zmianach przepisów

zmiany w VAT i JPK

Nowelizacja ustawy o VAT z 4 lipca 2019 r. wprowadziła zmianę polegającą na połączeniu składania VAT-7/VAT-7K z przesyłaniem JPK_VAT.

Nowa matryca stawek VAT i wiążąca informacja stawkowa – przygotuj się na kolejne zmiany w VAT

Zmiany w VAT

Nowe przepisy zmierzają do ujednolicenia stawek na towary, czy usługi o podobnym charakterze i uproszczenie systemu stawkowego. Ponadto, kolejna rewolucja: ustawodawca planuje zastąpienie PKWiU 2008 nową klasyfikacją PKWIU 2015 oraz klasyfikowanie towarów systemem CN! Sprawdź, jak zmienią się stawki VAT.

Zmiany w PIT jeszcze w tym roku. Bądź dobrze przygotowany

zmiany w pit

Ustawodawca aktualnie wprowadza rewolucyjne zmiany na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych: zerowy PIT dla młodych pracowników, obniżka stawki podatku z 18% na 17%, zmiana kosztów pracowniczych.

Upewnij się, czy będziesz musiał obowiązkowo stosował split payment. Uwaga - za niewywiązywanie się z przepisów będą kary!

split

Od 1 listopada 2019 r. w ustawie VAT pojawi się obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment) dla określonej grupy podatników. Mechanizm ten jest stosowany obecnie, lecz ma charakter nieobowiązkowy.

Archiwalny Kto będzie obowiązkowo stosował split payment?

split payment

Prawdopodobnie od 1 września 2019 r. w ustawie VAT pojawi się obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment) dla określonej grupy podatników. Mechanizm ten jest stosowany obecnie, lecz ma charakter nieobowiązkowy.

Kasy online – sprawdź, kiedy masz obowiązek instalacji nowej kasy

Kasy fiskalne online

Od 1 maja 2019 r. obowiązują już przepisy wprowadzające kasy online. Nowe regulacje oznaczają, że od 2020 roku pewne grupy zawodowe będą zobligowane do zainstalowania kas fiskalnych nowego typu – tzw. kas online. Za brak obowiązkowego przeglądu technicznego będą kary.

Leasing firmowych samochodów osobowych - nowe zasady kalkulacji kosztów uzyskania

leasing

Celem szkolenia online jest przedstawienie w sposób kompleksowy zasad i różnic w rozliczaniu wydatków dotyczących samochodów służbowych, używanych na podstawie umów leasingu zawartych zarówno  w 2018, jak i 2019 roku, dla celów podatku dochodowego i VAT.

Przygotuj się na rewolucyjne zmiany w VAT

Zmiany w podatku VAT

Ustawodawca pracuje nad poważnymi zmianami w podatku od towarów i usług. Część zmian wejdzie w życie już 1 czerwca, następne 1 września, a kolejne od 2020 roku. Ustawodawca pracuje nad poważnymi zmianami w podatku od towarów i usług. Część zmian wejdzie w życie już 1 czerwca, następne 1 września, a kolejne od 2020 roku.

Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym – uwaga wzrosną kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

Zmiany w KKS

Ustawodawca pracuje nad nowelizacją przepisów karnych skarbowych, które te będą zaostrzone. Nowelizacja ma na celu walkę z podatnikami nieuczciwymi, ale również tymi, którzy popełniają nie zawsze umyślne błędy. Po zmianach najniższa kara za przestępstwo skarbowe będzie wynosić 1,5 tys. zł.

Archiwalny Praktyczne zasady przekazywania dokumentów finansowych za pośrednictwem JPK_ Sprawozdania finansowe

Praaktyczne zasady

Podczas webinarium pokażemy krok po kroku, jak złożyć sprawozdanie finansowe za rok 2018 w formie struktury JPK_SF. Uwaga! Pierwszy raz podatnicy składający sprawozdania finansowe będą zobligowani do użycia nowego narzędzia w postaci pliku elektronicznego w formule XML.

Archiwalny VAT 2019 – nowe przepisy, które weszły w życie i planowane zmiany

Zmiany w vAT 2019

Od stycznia 2019 r. obowiązują zmiany VAT, kolejne zmiany w podatku od towarów i usług mają pojawić się w przepisach od lipca 2019 roku. Zmiany dotyczą m.in.: jak opodatkowanie bonów (voucherów), zmiany w uldze na złe długi, syntezy deklaracji VAT oraz JPK czy kas online. W planach resortu finansów jest też nowa matryca stawek VAT oraz tzw. Wiążąca informacja stawkowa, która ma rozwiązań problemy klasyfikacyjne.

Rozliczanie firmowych aut – zmiany od 2019 roku

rozliczenia firmowych

Wraz z początkiem roku zmieniają się zasady rozliczania podatku dochodowego w zakresie samochodów osobowych. Skorzystaj z praktycznych warsztatów, aby bezbłędnie rozliczać wydatki na firmowe samochody zgodnie z najnowszymi zmianami.

Archiwalny Paliwo podrożeje dla przedsiębiorców od 2019 r.!

paliwo podrożeje

Samir Kayyali objaśnia w jaki sposób zdrożeje paliwo dla przedsiębiorców od 2019 r. i że jak zwykle stoją za tym podatki.

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) - koniec problemów ze stawkami VAT?

samir 345

Na czym ma polegać Wiążąca Informacja Stawkowa i czy rzeczywiście skończą się problemy klasyfikacyjne w podatku VAT?

Rewolucyjne zmiany w podatkach dochodowych od 2019 roku

Planowane zmiany w podatkach doch 2019

Już tylko na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustaw o podatku dochodowym i Ordynacji podatkowej. Zmian jest bardzo dużo, już dziś warto je poznać, aby uniknąć nieprawidłowości i nie narazić się organom podatkowym.

Archiwalny Samochody osobowe w CIT i PIT od 2019 r. - rewolucja!

samochody osobowe

Czy od 2019 r. czekają podatników rewolucyjne zmiany na gruncie rozliczania samochodów osobowych w podatkach dochodowych? Doradca podatkowy Samir Kayyali krótko objaśnia to zagadnienie.

Archiwalny Rewolucyjne zmiany dotyczące rozliczania firmowych aut

samochód

Od 2019 r. ustawodawca szykuje fundamentalne zmiany na gruncie rozliczania podatku dochodowego w zakresie samochodów osobowych. Skorzystaj z praktycznych warsztatów, aby bezbłędnie rozliczać wydatki na firmowe samochody zgodnie z najnowszymi zmianami.

Archiwalny Leasing 2019 - pułapki podatkowe

samir 74

Czy zawarcie umowy leasingu operacyjnego samochodu w 2018 r. ma sens w świetle planowanej nowelizacji? Odpowiada Samir Kayyali - doradca podatkowy.

Archiwalny Gotówka, kredyt, leasing czy najem samochodu osobowego?

samir film

W tym video Samir Kayyali, doradca podatkowy, objaśnia podstawowe różnice podatkowe i ekonomiczne związane z nabyciem samochodu osobowego za gotówkę, kredyt, w leasingu operacyjnym lub tzw. najmie długoterminowym.

Archiwalny Jednolity plik kontrolny – pamiętaj o zmianach od 1 lipca 2018 r.

samir film

Od początku lipca br. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej, na żądanie organów podatkowych mają obowiązek ich przekazania. Będą też musieli przekazać dowody księgowe.

Archiwalny Samochody osobowe, a VAT - popularne zagadnienia

Samochody a VAT

Kiedy i jak stosować procedurę VAT marża przy sprzedaży samochodu osobowego? Na to i kilka innych pytań udziela odpowiedzi Samir Kayyali - doradca podatkowy.

Archiwalny Paliwo, a przychód pracownika

paliwo

W filmie tym, doradca podatkowy Samir Kayyali, krótko opisuje wyrok NSA z dn. 10 lipca 2018 r. (sygn. akt II FSK 1185/16) dotyczący przychodu pracowniczego z tytułu korzystania z służbowego samochodu na cele prywatne w zakresie zużywanego paliwa.

Archiwalny Split payment (podzielona płatność) od 1 lipca 2018 r.

samir split

Sprawdź, co w praktyce oznaczają dla Ciebie przepisy o podzielonej płatności w VAT.

Archiwalny JPK Faktura

jpk

Jednolity Plik Kontrolny Faktura  na żądanie organu podatkowego od 1 lipca 218 r.

Archiwalny Koszty uzyskania przychodów 2018 – sprawdź, jakie wydatki bezpiecznie zaliczysz do kosztów podatkowych

koszty

Koszty podatkowe są istotnym elementem konstrukcyjnym podatku dochodowego. Mają one kluczowe znaczenie dla określania dochodu, a w efekcie podatku. Organy podatkowe przykładają bardzo dużą wagę do zasadności ponoszonego kosztu w działalności gospodarczej, faktu rzeczywistego nabycia świadczenia oraz rynkowej ceny.

Archiwalny Zmiany w VAT od 1 lipca 2018 r. i 1 stycznia 2019 r. oraz bieżące problemy z rozliczaniem VAT

45

Od 1 lipca 2018 r. wejdą w życie nie tylko zmiany w VAT dotyczące podzielonej płatności, jest też projekt obszernej nowelizacji ustawy o VAT. Kolejne zmiany przewidziane są na 1 stycznia 2019 r.

Archiwalny VAT, kasy rejestrujące, JPK. Odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące ostatnich zmian – praktyczne warsztaty (cz. II)

Vat obraz

Początek 2018 roku przyniósł wiele zmian w podatkach, a podatnicy zostali obciążeni nowymi obowiązkami. W trakcie roku szykują się kolejne zmiany. Zapraszamy do obejrzenia praktycznego szkolenia w formie pytań i odpowiedzi.

Archiwalny Podatki dochodowe. Odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące ostatnich zmian – praktyczne warsztaty (Cz. I)

pasko

Od początku 2018 roku nastąpiło wiele istotnych zmian w podatkach dochodowych. Ich stosowanie w praktyce sprawia wiele kłopotów. Zapraszamy do szkolenia online w formie pytań i odpowiedzi. Zyskaj praktyczną wiedzę od doświadczonego eksperta.

Archiwalny VAT - Zwolnienie podmiotowe

samir 66

Samir Kayyali, doradca podatkowy, pokrótce objaśnia kiedy warto być czynnym podatnikiem VAT, a kiedy korzystać ze zwolnienia oraz jakie branże wyłączają możliwość wyboru.

Archiwalny Najważniejsze zmiany w podatkach dochodowych w 2018 r.

Rewolucja

Od 1 stycznia br. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące podatków dochodowych. Przyjęte rozwiązania wprowadzają wiele istotnych zmian, które będą miały wpływ na sytuację podatników.

Archiwalny Podzielona płatność (split payment) w podatku VAT

Samir

W filmie doradca podatkowy, Samir Kayyali, objaśnia najważniejsze kwestie związane z tzw. podzieloną płatnością, która pojawi się w ustawie VAT od lipca 2018 r.

Archiwalny JPK nowe obowiązki w 2018 roku i planowane zmiany

Samij JPK

Do 26 lutego trzeba przekazać plik JPK_VAT za styczeń. Taki obowiązek mają też po raz pierwszy mikroprzedsiębiorcy. Jakie zmiany w zakresie JPK czekają podatników w najbliższym czasie?

Archiwalny Ulgi i zwolnienia dla pracowników oraz programy motywacyjne po zmianach od 2018 roku

Ulgi i zwolnienia

Od 2018 r. obowiązują liczne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Co prawda beneficjentami będą podatnicy, tj. bardzo często pracownicy firm, ale płatnik, tj. pracodawca musi wiedzieć, w jaki sposób obliczać zaliczkę na podatek po zmianach.

Archiwalny Zmiany w VAT w 2018 roku

vat

Poznaj najnowsze zmiany w VAT i zobacz, co w praktyce dla Ciebie oznaczają. Zobacz, jakie zmiany w VAT wejdą w życie w trakcie 2018 roku.

Archiwalny KASY REJESTRUJĄCE – 2018. Zmiany w prawie już od początku roku!

Rychlik

Od 1 stycznia 2018 roku Minister Finansów przewiduje stopniowe wprowadzenie obowiązku używania kas połączonych on-line z repozytorium kas. Ponadto, przewidziane zostały nowe zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych.

Archiwalny Zmiany w PIT 2018: Ograniczenia w kosztach 50% i kwota wolna od podatku

webinarium

Od początku 2018 r. obowiązują  nowe regulacje dotyczące opodatkowania „twórców”.  Weszły też w życie istotne zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku PIT.

Archiwalny Podział zysku netto a koszty podatkowe od 2018 r.

Samir K

Samir Kayyali, doradca podatkowy, objaśnia zmianę, która będzie obowiązywać od 2018 r. w podatku dochodowym od osób prawnych.

Archiwalny Dwa "źródła przychodów" w ustawie CIT

Samir

Doradca podatkowy, Samir Kayyali, objaśnia na czym będzie polegało od 2018 r. wyodrębnienie w ustawie CIT zysków kapitałowych i jakie to będzie miało praktyczne skutki.

Archiwalny PIT i CIT 2018 – rewolucyjne zmiany od nowego roku

Pit i CIt 2018

Limit zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na usługi prawne, odsetki od pożyczek, nowy limit wartości początkowej środka trwałego – to tylko część zmian, które ustawodawca zamierza wprowadzić z początkiem 2018 r. A jest ich znacznie więcej. Już dziś przygotuj się na zmiany.

Archiwalny Ulga na działalność badawczo-rozwojową – korzyść na wyciągnięcie ręki

Ulga na dzialalnosc

Korzyść związana z implementacją ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R) to możliwość  dodatkowego obniżenia podstawy opodatkowania nawet o 50% wartości poniesionych wydatków na działalność B+R. Od 2018 roku korzyści z stosowania będą prawdopodobnie dwukrotnie większe. Zobacz, jak możesz skorzystać.

Archiwalny Samochód w firmie – wyjaśniamy najtrudniejsze przypadki

Samir

Tematyka samochodów w podatkach PIT, CIT, VAT od wielu lat budzi kontrowersje. Wynika to m. in. z licznych zmian w prawie podatkowym oraz rozbieżnego orzecznictwa sądowo administracyjnego. Na webinarium ekspert przybliży omawianą tematykę oraz wskaże najbardziej popularne wątpliwości i ryzyka podatkowe.

Karuzele podatkowe i inne oszustwa w VAT. Sprawdź, jak się przed nimi ustrzec

Karuzele

Jak przygotować bezpieczną procedurę weryfikacji kontrahentów, jak uniknąć zagrożeń związanych z karuzelami i przestępstwami podatkowymi w VAT, tak aby w przyszłości nie stać się ich ofiarą. Weź udział w webinarium i poznaj odpowiedzi m.in. na takie pytania.

Archiwalny Zmiany VAT w 2017 r. – omówienie praktyki organów podatkowych oraz planowane nowelizacje

wojciech

Celem webinarium jest wskazanie metod przeciwdziałania oszustwom w VAT, podejmowanym przez ustawodawcę oraz narzędziom, jakimi w tym względzie administrację podatkową dysponuje od 1 stycznia 2017 r.  Zmiany w przepisach o VAT w 2017 r. nie pozostają przy tym bez wpływu na sytuację i rozliczenia rzetelnych podatników. Celem webinarium jest również wskazanie ryzyka i zagrożeń w tym względzie oraz sposobów ich minimalizacji.

Archiwalny Najem prywatny od 2018 r.

najem

W filmiku, doradca podatkowy Samir Kayyali objaśnia co się zmieni w opodatkowaniu najmu prywatnego od 2018 r.

Archiwalny PIT i CIT 2018 – rewolucyjne zmiany od nowego roku

PIT i CIT 2018

Limit zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na usługi prawne, odsetki od pożyczek , nowy limit wartości początkowej środka trwałego – to tylko część zmian, które ustawodawca zamierza wprowadzić z początkiem 2018 r. A jest ich znacznie więcej. Już dziś przygotuj się na zmiany.

Archiwalny JPK - najczęstsze kłopoty i praktyczne wskazówki, jak sobie z nimi radzić. Ważne zmiany od 1 września 2017 r.

Webinarium

Uwaga! Organy podatkowe wnikliwie analizują przesyłane przez podatników Jednolite Pliki Kontrolne dotyczące podatku od towarów i usług. Urzędnicy posiadają specjalne narzędzie, które pomaga weryfikować JPK - ANALIZATOR _JPK. Resort finansów zapowiada ponadto wprowadzenie obowiązku przekazywania do Krajowej Administracji Skarbowej dobowych wyciągów z rachunków bankowych w formie elektronicznej (JPK_WB).

Różnice kursowe, wycena operacji w walutach obcych. Poznaj skutki podatkowe i rachunkowe

Różnice kursowe

Webinarium jest poświęcone omówieniu zasad przeliczania operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych zgodnie z prawem bilansowym i podatkowym w świetle najnowszego orzecznictwa i interpretacji. Omawiane zagadnienia ilustrowane są przykładami.

Archiwalny Ceny transferowe 2017 – rewolucyjne zmiany w zakresie przygotowania dokumentacji podatkowej

Ceny transferowe 2017

Celem webinarium jest przedstawienie zasad i warunków wynikających z nowelizacji przepisów podatkowych odnośnie obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych, w tym szczegółowe omówienie wszystkich praktycznych aspektów z zakresu dokumentacji lokalnej, dokumentacji grupowej, raportowania według krajów, sporządzenia analizy porównawczej, wykonywania obowiązku sporządzenia CIT-8 i informacji podatkowej CIT-TP oraz opisanie baz danych niezbędnych do wykonania analizy porównawczej.

Archiwalny Odpłatne zbycie nieruchomości w podatku PIT

Odpłatne zbycie nieruchomości w podatku PIT

Samir Kayyali, doradca podatkowy, objaśnia zasady związane z opodatkowaniem dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz warunki do skorzystania z ulgi mieszkaniowej  

Archiwalny Wszystko o czym musisz pamiętać rozliczając transakcje restrukturyzacyjne typu asset deal

szkolenie Piotr

Aport nieruchomości, udziałów, akcji, papierów wartościowych, praw majątkowych, a także przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej oraz do spółki osobowej powodują skutki podatkowe. Jakie? Dowiesz się podczas warsztatów, które poprowadzi Piotr Porzycki, doradca podatkowy i ekspert w zakresie transakcji kapitałowych problematyki zarządzania ryzykiem podatkowym oraz cen transferowych.

Archiwalny Odwrotne obciążenie oraz inne najnowsze zmiany w przepisach o VAT. Wyjaśnienie najczęstszych problemów

Odwrotne obciazenie

Nowelizacja ustawy o VAT, która obowiązują od 1 stycznia 2017 r. objęła odwrotnym obciążeniem znaczną część robót budowlanych wykonywanych przez podwykonawców. To tylko jedna ze zmian, która weszła w życie od początku roku. Jest ich dużo więcej. Poznaj praktyczne skutki nowych przepisów dotyczących VAT.

Archiwalny Faktury VAT w świetle najnowszych przepisów

Faktury VAT

Od 1 marca 2017 r. podrabianie, a także wystawianie fikcyjnych faktur jest karane.

Archiwalny Najważniejsze zmiany w VAT i w podatkach dochodowych 2017

szkolenie

Co się zmieniło w opodatkowaniu usług budowalnych, kiedy będą stosowane sankcje w VAT, kiedy podatnik skorzysta z 15% stawki CIT, jakie nowe rozwiązania przewidziano dla opodatkowania aportów wnoszonych na agio. Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących zmian w VAT i w podatkach dochodowych.

Archiwalny Zmiany w VAT od 1 stycznia 2017 roku

szkolenie

Zmiana warunków skorzystania ze zwrotu VAT w terminie 25 dni, ograniczenie  stosowania kwartalnych rozliczeń VAT – to tylko niektóre zmiany, jakie wejdą w życie wraz z początkiem nowego roku. Obejrzyj szkolenie i zdobądź wiedzę jak przygotować się do zmian w przepisach.

Archiwalny Podatek od towarów i usług w gastronomii

Stawki podatku VAT stosowane w gastronomii są w ostatnim czasie przedmiotem licznych sporów z urzędami skarbowymi. Organy podatkowe podejmują bowiem wiele działań w postaci czynności sprawdzających i kontroli podatkowych w odniesieniu do stosowania stawki 5% VAT na sprzedaż dań gotowych w placówkach gastronomicznych.

Archiwalny JPK w praktyce. Zmiany dla małych i średnich przedsiębiorców od 1 stycznia 2017 r.

szkolenie

Największe podmioty od kilku miesięcy muszą przekazywać dane finansowe do organu podatkowego w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2017 r. taki obowiązek, w zakresie rejestrów VAT będą mieli także mali i średni przedsiębiorcy.

Archiwalny Odwrotne obciążenie od 2017 roku w usługach budowlanych

Samir Kayyali, doradca podatkowy objaśnia, jakie zmiany w VAT czekają sektor publiczny już do 1 stycznia 2017 r.

Archiwalny Ważne zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2017 r. – sprawdź ich praktyczne konsekwencje

szkolenie

Obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych dla tzw. małych podatników z 19% do 15% to jedna ze zmian, jakie zakłada nowelizacja ustawy o PIT i CIT. Zmian jest jednak więcej.

Archiwalny Ceny transferowe na nowych zasadach

7890

Z dniem 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie przepisy ustawy z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, przewidujące istotne zmiany w zakresie regulacji dotyczących problematyki cen transferowych. Nowe przepisy precyzują i rozszerzają zakres dotychczasowych obowiązków dokumentacyjnych. 

Archiwalny Rewolucyjne zmiany w VAT dla sektora publicznego. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązkowa centralizacja rozliczeń VAT

12345

Od 1 października 2016 r. gminy wraz ze swoimi jednostkami mogą już przechodzić na nowy model rozliczeń podatku od towarów i usług. Tego dnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT. Obowiązkowa centralizacja w zakresie VAT nastąpi wraz z początkiem przyszłego roku. Już dziś przygotuj się na nowe obowiązki.

Archiwalny Jednolity Plik Kontrolny – poznaj praktyczne aspekty wdrożenia systemu w firmie

Od 1 lipca największe podmioty muszą przekazywać dane finansowe do organu podatkowego w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Wkrótce taki obowiązek będą miały też mniejsze firmy. Poznaj praktyczne aspekty wdrożenia funkcjonalności systemu informatycznego za pomocą którego będą wysyłane do organów podatkowych w określonej strukturze XML - Jednolite Pliki Kontrolne.

Archiwalny Podatek od towarów i usług w budownictwie

Zastosowanie właściwej stawki podatku VAT, właściwe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego, jak również właściwe ustalenie kwoty przychodów z tytułu realizacji usług budowlanych jest w niektórych przypadkach przedmiotem licznych sporów z organami podatkowymi. Szczególnie dużo kontrowersji budzi stosowanie obniżonej stawki 8% na usługi w zakresie budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Duże problemy rodzi też sposób opodatkowania usług budowlanych świadczonych w innych Państwach UE.

Archiwalny Amortyzacja podatkowa i środki trwałe w 2016 roku – Odpowiedzi na pytania

Podatnicy mają kilka możliwości obniżania wysokości podatku. Wybór jednej z nich zależy od efektu, który chcą osiągnąć. Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych jest właśnie jednym ze sposobów na zapłatę niższego podatku dochodowego.

Archiwalny Koszty uzyskania przychodu 2016 – odpowiedzi na pytania

szkolenie

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, różnego rodzaju wydatków, to jeden z najczęściej pojawiających się problemów przedsiębiorców. Czy to na zakup ubrań, sprzętu grającego, udział w kursach, szkoleniach a także studia na uczelni wyższej. Podatnicy mają także problem z wliczaniem do kosztów – wydatków na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Zainteresowanie organów podatkowych wzbudzają przede wszystkim te, jeżeli wraz z nimi wystąpiły wydatki na gastronomię lub też część rozrywkową.

Archiwalny Najczęstsze problemy dotyczące VAT i planowane zmiany

W większości przypadków obowiązek podatkowy w VAT powstaje w chwili wykonania usługi lub dostawy towarów. Często też nie ma już powiązania momentu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury. Podczas szkolenia ekspert omawia na przykładach bieżące problemy związanie z VAT. Przedstawia także planowane zmiany.

Archiwalny Rewolucyjne zmiany w cenach transferowych od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w cenach transferowych

Nowe przepisy dotyczące cen transferowych nakładają na podatników wiele dodatkowych obowiązków, co w praktyce może powodować dużo komplikacji. A jeśli dodać, że jednym z priorytetów administracji skarbowej jest właśnie weryfikacja cen transferowych w podmiotach powiązanych, to już dziś warto zadbać o właściwe przygotowanie się do nowych regulacji.

Archiwalny Jak sprawnie przygotować zeznanie roczne PIT za 2015 rok?

PIT szkolenie

Do złożenia zeznania rocznego za ubiegły rok, zostało już niewiele czasu. Warto więc się upewnić, z jakich ulg i odliczeń można skorzystać, a także jak uniknąć błędów przy wypełnianiu rocznego PIT.

Archiwalny Samochód w firmie – prawidłowe rozliczenia podatkowe

samochód w firmie

Rozliczenia dotyczące wykorzystania samochodów w firmach nadal sprawia najwięcej trudności. Jest to też najczęściej kontrolowany obszar działalności firmy.

Archiwalny Jak prawidłowo sporządzić zeznanie CIT-8 za 2015

Przedsiębiorcy których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym do 31 marca składają CIT-8. W tym roku po raz pierwszy większość podmiotów musi złożyć zeznanie elektronicznie. Obejrzyj szkolenie i poznaj:

Archiwalny Jak prawidłowo sporządzić PIT-11 na za 2015 r. – nowe obowiązki dla pracodawców

Szkolenie PIT 11

W tym roku przy sporządzaniu PIT-11 trzeba zweryfikować więcej danych niż poprzednio. W nowej informacji PIT-11 płatnik musi bowiem podawać zagraniczne dane identyfikacyjne zatrudnionego, który ma miejsce zamieszkania w innym kraju niż Polska.

Archiwalny Zmiany 2016: Korekta w CIT na bieżąco czy wstecz?

samir

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady rozliczania faktur korygujących w podatkach dochodowych. O nowych rozwiązaniach prawnych opowiada Samir Kayyali, doradca podatkowy.

Archiwalny Zmiany w podatkach w 2016 roku

Zmiany w podatkach w 2016 r.

Zmiany w sposobie korygowania kosztów, obszerna nowelizacja Ordynacji podatkowej, która zawiera ponad 170 zmian, ważne zmiany w VAT dotyczące prewspółczynnika. To tylko niektóre nowe regulacje, które wejdą w życie wraz z początkiem przyszłego roku. Jest ich znacznie więcej. Zapraszamy do obejrzenia webinarium dotyczącego zmian w podatkach.

Archiwalny Odpowiedź na pytanie: Nowe stawki od zaległości podatkowej

szkolenie18

Od 1 stycznia 2016 r. nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza trzy stawki od zaległości podatkowych. Jaka będzie ich wysokość i kiedy będą stosowane?

Archiwalny Odpowiedź na pytanie: Jednorazowa amortyzacja w 2016 roku

szkolenie22

W przyszłym roku małym podatnikiem w PIT, CIT i VAT będzie przedsiębiorca, którego przychód w 2015 roku nie przekroczy 5.092.000 zł. Kurs euro z 1 października był wyższy niż rok temu, a to oznacza, że wraz z początkiem przyszłego roku wzrosną niektóre limity podatkowe. Moje pytanie dotyczy jednorazowej amortyzacji, komu przysługuje jednorazowy odpis? Czy mały podatnik może zamortyzować samochód jednorazowo? A co z rowerem, motocyklem? Jak to wygląda w praktyce? Jaka kwota przysługuje na rok? A jak to miesięcznie wygląda?

Odpowiedź na pytanie: Faktura elektroniczna

Przepisy o VAT wymagają, aby podatnik zapewnił autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność faktur. Możliwość wystawiania faktur w formie elektronicznej i ich przechowywania w takiej postaci wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o VAT. Jedynym dodatkowym wymogiem jest konieczność uzyskania akceptacji odbiorcy faktury co do tej formy wystawiania i dostarczania faktur (art. 106n ust. 1 ustawy o VAT). Z czego wynika kwestia przechowywania kopii faktur wystawionych w odsłonie papierowej w formie zapisów elektronicznych w systemie księgowym podatnika nie wynika wprost z przepisów ustawy o VAT? Czy kopie faktur można archiwizować elektronicznie? Jak ma postąpić podatnik przykładowo w takiej sytuacji, kiedy otrzymał link do strony od dostawcy , z której pobrał e-fakturę w formacie PDF, jednak  faktura ta nie zawiera imienia i nazwiska osoby, która tę fakturę wystawiła. Czy  taka faktura spełnia wymogi e-faktury - czy jest to zgodne z przepisami?

Archiwalny Odpowiedź na pytanie: Podatek liniowy nie wyklucza wzięcia samochodu w leasing

szkolenie21

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, chce wziąć samochód w leasing, osoba, nie jest podatnikiem podatku VAT, rozlicza się na podatku liniowym. Czy jest to możliwe, czy musi się zarejestrować jako podatnik VAT? Jeżeli tak, czy musi co miesiąc składać do US deklarację VAT, jeżeli tak - jaką. Co z wydatkami na paliwo, czy może je wliczyć w koszty, jak wygląda odliczanie, czy odlicza VAT? Czy musi prowadzić kilometrówkę?

Archiwalny Odpowiedź na pytanie: Likwidacja działalności

odpowiedzi_na_pytania

Spółka cywilna (2-osobowa) na koniec roku likwiduje działalność. Jak prawidłowo rozliczyć podatek dochodowy (KPiR)? Zakładamy, że będzie część towarów handlowych, środki trwałe i wyposażenie. Czy można środki trwałe przeznaczyć na własne cele (tzn. czy wspólnicy mogą się nimi podzielić)? Czy wystarczy zamknąć księgi na koniec roku czy też rozliczyć się z remanentu końcowego?

Archiwalny Odpowiedź na pytanie: Rozliczanie wydatków związanych z używaniem prywatnego samochodu w spółce cywilnej

odpowiedzi_na_pytania

Wspólnik w spółce cywilnej używa swojego prywatnego auta, chciałby rozliczyć koszty używania, wydatki na paliwo. Czy powinien to robić prowadząc "kilometrówkę" i wprowadzić w koszty w spółce, czy tylko odliczyć od dochodów wspólnika, ze względu na to iż auto jest jego własnością? Czy może odliczyć 50% VAT? Obejrzyj odpowiedź eksperta.

Archiwalny Wywiad z ekspertem: Skutki podatkowe przekazania samochodu w darowiźnie

szkolenie19

Zapraszam Państwa na rozmowę z Panem Samirem Kayyali doradcą podatkowym, którego zapytałam: Jakie są skutki podatkowe przekazania samochodu w darowiźnie.

Archiwalny Wywiad z ekspertem: Aktualna procedura skorzystania z ulgi za złe długi

szkolenie20

Zapytałam doradcę podatkowego Pana Samira Kayyali o ulgę na złe długi. Jaka jest aktualnie procedura skorzystania z ulgi za złe długi?

Wywiad z ekspertem: Koszy reprezentacji i reklamy

wywiad_z_ekspertem

Czy drobne wydatki na artykuły spożywcze kupowane, aby częstować kontrahentów  mogą być zaliczane w koszty uzyskania przychodów  i czy można odliczyć VAT od takich wydatków? Poznaj odpowiedź eksperta.

Archiwalny Wywiad z ekspertem: Przygotowanie PIT-11 za 2015 rok – nowe obowiązki

wywiad_z_ekspertem

Sporządzając PIT-11 za 2015 r. pracodawcy będą mieli więcej obowiązków. Co się zmieni i z czego wynikają te zmiany? Wyjaśnia ekspert.

Archiwalny Rewolucyjne od 1 stycznia 2016 r. zmiany w VAT dla sektora publicznego

rewolucyjne_zmiany

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać przepisy o tzw. prewspółczynniku. Do ich stosowania zobowiązane będą, między innymi, jednostki sektora finansów publicznych (np. gminy czy jednostki budżetowe), które prowadzą działalność stanowiącą działalność gospodarczą w rozumieniu VAT oraz niestanowiącą takiej działalności.

Archiwalny Leasing w ujęciu podatkowym i bilansowym

Leasing - webinarium

Leasing to jedna z form finansowania inwestycji. Przedmiotem leasingu może być przykładowo samochód czy też nieruchomość.

Archiwalny Koszty podatkowe – prawidłowa kwalifikacja wydatków. Ważne zmiany dotyczące korekt od 1 stycznia 2016 r.

Koszty_podatkowe

Tylko takie wydatki, które zostały poniesione celowo, są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Trzeba jednak zadbać, o to aby odpowiednio je dokumentować, w przeciwnym razie można narazić się organom podatkowym.

Archiwalny Optymalizacja znaku towarowego na gruncie podatkowym

1

W codziennym życiu spotykamy się z wieloma znakami towarowymi, tj. oznaczeniami słownymi czy graficznymi indywidualizującymi określonego przedsiębiorcę czy jego produkty i wyróżniające go oraz wytwarzane czy sprzedawane przez niego dobra spośród innych. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużą wartość na gruncie ekonomicznym posiada określony znak towarowy.

Archiwalny Samochód w firmie

Webinarium - Samochód w firmie

Na webinarium zostały omówione najważniejsze zmiany dotyczące rozliczania firmowych aut. Ekspert wyjaśnił też m.in. jakie konsekwencje podatkowe ma sprzedaż używanego w działalności samochodu, a także jak rozliczyć odpłatne korzystanie pracownika z auta do celów prywatnych. Ponadto prowadzący webinar przeanalizował inne problemy związane z rozliczaniem firmowych samochodów i wskazał na przykładach, jak sobie z nimi poradzić.

Archiwalny Jak prawidłowo sporządzić zeznanie CIT-8 za 2014 rok

Jak prawidłowo sporządzić zeznanie CIT-8 za 2014 rok?

Przedsiębiorcy których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym do 31 marca składają CIT-8. W tym roku po raz pierwszy większość podmiotów musi złożyć zeznanie elektronicznie.

Archiwalny Podatek VAT - odwrotne obciążenie od 1 lipca 2015 r.

Samir Kayyali, doradca podatkowy, krótko komentuje zmiany na gruncie odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r. w zakresie statusu podatkowego nabywcy wyrobów stalowych. Upewnij się, jak w praktyce stosować nowe przepisy.

Archiwalny Amortyzacja podatkowa

Amortyzacja

Sposobem na zapłatę niższego podatku dochodowego jest zwiększenie kosztów uzyskania przychodów. Taką możliwość daje m.in. amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Zapraszamy do obejrzenia szkolenia poświęconego amortyzacji podatkowej.

Archiwalny Planowane zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r. i 1 stycznia 2016 r. oraz bieżące problemy

Planowane zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r. i 1 stycznia 2016 r. oraz bieżące problemy

Już od 1 lipca 2015 r. podatnicy będą mogli korzystać z prawa do odliczania 50% wydatków na paliwo wykorzystywane do samochodów osobowych użytkowanych do celów mieszanych. Od tego dnia przestanie bowiem obowiązywać czasowo wprowadzony zakaz odliczania VAT od tych wydatków.

Archiwalny Faktury VAT

fakturavat

Od 2014 r. istotnie zmieniły się kwestie dotyczące zasad fakturowania. W ustawie o VAT pojawiła się definicja faktury, której stosowanie w praktyce wciąż sprawia wiele trudności. Zmieniły się też terminy  wystawiania faktur.

Praktyczny instruktaż - jak wypełnić wnioski do ZUS w ramach tarczy antykryzysowej

wypełnianie wniosków ZUS

Celem webinarium jest kompleksowe zaprezentowanie sposobu bezbłędnego wypełniania wniosków RDU, RDZ, RSP-C, RSP-D, RSP-CK i RSP_DK wraz  z omówieniem warunków przyznawania świadczeń z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej dedykowanych dla przedsiębiorców, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wykonujących umowy cywilno-prawne.

Archiwalny Jak wypełnić wnioski do ZUS w ramach tarczy antykryzysowej – praktyczny instruktaż

zasady wypełniania wniosków

Podczas webinarium w kompleksowy sposób przedstawimy wskazówki, jak prawidłowo krok po kroku wypełnić dedykowane w ramach tarczy antykryzysowej wnioski: RDU, RDZ, RSP-C, RSP-D. Omówimy też warunki przyznawania świadczeń z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej, przeznaczone  dla przedsiębiorców, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wykonujących umowy cywilnoprawne.

Archiwalny Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nowe zasady od 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 roku obowiązują nowe zasady, oskładkowania umów zleceń. Nowe przepisy rodzą wiele wątpliwości. Aby je rozwiać i prawidłowo opłacać składki na ZUS za osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych zapraszamy do obejrzenia szkolenia.

Archiwalny Umowy cywilnoprawne

Umowy cywilnoprawne

Przepisy, które wprowadziły objęcie obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi – członków rad nadzorczych obowiązują, co prawda od 1 stycznia 2015 r., ale ciągle przysparzają wiele kłopotów. To zaledwie pierwsza ze zmian wprowadzonych w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych. Druga z nich wchodzi w życie już od 1 stycznia 2016 r. Od nowego roku obowiązkiem odprowadzania składek do ZUS zostaną objęte wszelkie umowy zlecenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dlatego też, tym bardziej warto już teraz przygotować się na nadchodzące zmiany.

Koronawirus - poznaj prawa i obowiązki pracodawcy

koronawirus

Podczas szkolenia online dowiesz się m.in.: - jak skorzystać  z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, - co zrobić, gdy pracownik nie stawił się do pracy, ponieważ w związku z ograniczeniem lotów nie wrócił z urlopu; - jakie świadczenia wypłacać pracownikom pozostającym na kwarantannie domowej; - czy pracownicy galerii handlowych, które zostały zamknięte należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Prowadzenie akt osobowych po 1 stycznia 2019 roku

akta osobowe

Od 1 stycznia 2019 r. będą zmiany w zakresie prowadzenia akt osobowych. Oglądając warsztat dowiesz się jakie nowe obowiązki spoczywać będą na pracodawcy, a także czy rozporządzenie unijne w zakresie ochrony danych osobowych (RODO) wpłynęło na obowiązki związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej.

Zatrudnianie cudzoziemców

zaatrudnianie

Sprawdź! Kogo można zatrudnić i na jakiej podstawie, jak opodatkować dochody uzyskane przez cudzoziemca, jakie zasady obowiązują w zakresie ubezpieczeń społecznych, jakie są skutki zatrudnienia cudzoziemca bez zezwolenia.

Delegowanie pracowników za granicę – wypłacanie diet, dodatków za rozłąkę, rozliczenie podatku i składek według nowych przepisów

szalak

Delegując pracownika musisz pamiętać o wielu przepisach. Nieprawidłowości związane z nieprawidłowym ustaleniem kraju, w którym należy odprowadzać zaliczki na podatek od pracownika mogą pociągać za sobą bardzo wysokie konsekwencje finansowe. Zapraszamy do obejrzenia szkolenia, dzięki któremu rozwiejesz wszystkie wątpliwości na temat delegowania pracownika za granicę.

Archiwalny RODO – skutki nowych przepisów dla pracowników działów księgowych i kadrowo-płacowych w sektorze prywatnym i publicznym - praktyczne warsztaty

RODO

Od 25 maja 2018 r. zacznie obowiązywać ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Pamiętaj za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie danych osobowych grożą wysokie sankcje finansowe.

Archiwalny RODO – zmiana przepisów ważnych dla pracowników działów księgowych i kadrowo-płacowych

Rodo

Poznaj praktyczne zasady stosowania obowiązków wynikających z ochrony danych osobowych - RODO w obszarze obsługi księgowej oraz kadrowo-płacowej.

Archiwalny Świadczenia pozapłacowe

Świadczenia pozapłacowe - webinarium

Podczas szkolenia zostały omówione najważniejsze zmiany dotyczące nowych przepisów w zakresie świadczeń pozapłacowych. 

Urlopy wypoczynkowe

Urlop wypoczynkowy - webinarium

Sezon urlopowy w pełni. Zdecydowana większość pracowników chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego zwykle trwającego 2 tygodnie, a wraz z nadejściem okresu urlopowego, narasta ogrom problemów w rozumieniu praw i obowiązków pracowników i pracodawców w zakresie urlopowym.

Rozliczanie podróży służbowych

Rozliczanie podróży służbowych

Podczas szkolenia ekspert przedstawił aktualne przepisy, orzecznictwo sądowe, interpretacje organów podatkowych oraz rozbieżności w stosowaniu przepisów dotyczących podróży służbowych przez organy podatkowe, sądy i podatników. Podczas szkolenia zostały ponadto omówione zasady odbywania podróży służbowych, ale również skutki podatkowe i składkowe. Dowiesz się, jakie są konsekwencje wykorzystywania przez pracowników samochodów prywatnych do celów służbowych oraz służbowych na potrzeby prywatne.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania

Odpowiedź uzyskasz do 48 godzin!

Chcę zadać pytanie teraz!

Biblioteka księgowej

wiper-pixel