Czy stosowanie split payment będzie obowiązkowe

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 5 września 2018
3fb0ba11e44ced943f3defb4d75dd0b02aab0c71-small

Przepisy o mechanizmie podzielonej płatności obowiązują od ponad dwóch miesięcy Są już pierwsze wnioski ze stosowania tych przepisów przez podatników. Pojawiły się też interpretacje podatkowe dotyczące split payment. Upewnij się, kto będzie obowiązkowo stosował split payment.

Na razie MPP (dalej:  MPP) jest przez nabywców towarów i usług stosunkowo rzadko wykorzystywany. Wynika to zapewne z tego, że korzyści związane z dokonywaniem płatności z wykorzystaniem MPP (korzyści te to przede wszystkim wyłączenie stosowania przepisów o odpowiedzialności solidarnej nabywców tzw. towarów wrażliwych oraz większości przepisów dotyczących ustalania dodatkowego zobowiązania podatkowego) nie są dla większości podatników szczególnie atrakcyjne.

Zapewne jednak w najbliższych tygodniach częstotliwość dokonywania płatności z wykorzystaniem MPP się zwiększy. Na rachunki VAT podatników zaczęły bowiem wpływać pierwsze zwroty podatku (przypomnijmy bowiem, że od 1 lipca 2018 r. umożliwione zostało również wykazywanie podatku do zwrotu w terminie 25 dni na rachunek VAT bez konieczności spełnienia żadnych – poza złożeniem wniosku w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K – warunków), zaś dokonywanie płatności z wykorzystaniem MPP stanowi jeden ze sposobów wykorzystywania środków zgromadzonych na rachunkach VAT.

MPP obowiązkowe

Prawdziwe upowszechnienie płatności dokonywanych z wykorzystaniem MPP nastąpi dopiero po wprowadzeniu obowiązku stosowania MPP. Z informacji udzielanych przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów wynika , że planowane jest wprowadzenie obligatoryjności MPP.  W pierwszej kolejności obowiązkiem tym zostaną objęte branże, w których obecnie stosowany jest mechanizm odwrotnego obciążenia (np. branża budowlana). Nie wiadomo jeszcze kiedy ta zmiana miałaby zostać wprowadzona, gdyż wymaga ona uzyskania zgody Komisji Europejskiej (co powoduje, że raczej nie ma mowy o jej wprowadzeniu od 1 stycznia 2019 r.).

Jak większość nowych przepisów, również przepisy o MPP wywołały wiele wątpliwości. Jedna z nich dotyczyła możliwości opłacania w ramach MPP dwóch lub więcej faktur.

Wyjaśniamy, że nie ma takiej możliwości.

Resort Finansów poinformował na swoich stronach

internetowych, że „(…) stosując MPP każdą z faktur należy uregulować osobno, dzięki czemu urząd skarbowy będzie mógł połączyć kwotę VAT z konkretną fakturą”.

W ramach MPP faktury z wykazaną kwotą VAT opłacane mogą być tylko częściowo. Jak czytamy w wyjaśnieniach dostępnych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów, „(…) w MPP można zapłacić zarówno całość należności jak i dowolną jej część. To do nabywcy należy decyzja, ile środków zostanie wpłaconych na osobne konto VAT sprzedawcy”.

Technicznie możliwe jest przy tym wskazywanie w komunikacie przelewu kwoty VAT równej kwocie brutto, a więc wpłacanie z wykorzystaniem MPP tylko kwot VAT. Oznacza to jednak, że w takich przypadkach podatnicy opłacają kwotę VAT z otrzymanych faktur, zaś część netto pozostaje nieuregulowana. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że w takim przypadku kwotę zapłaconą w mechanizmie split payment należy traktować jako uregulowanie części należności wynikającej z faktury.

Wyjaśnienia organów podatkowych

Pojawiły się również pierwsze interpretacje indywidualne dotyczące nowych przepisów. Z interpretacji tych wynika, m.in. że przewidziana w art. 108d ustawy o VAT możliwość obniżenia kwoty zobowiązania podatkowego regulowanego z rachunku VAT istnieje, o ile cała kwota podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego zostanie uregulowana z rachunku VAT (zob. interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 maja 2018 r., nr0114-KDIP1-1.4012.104.2018.2.KBR).

Szczególnie często o wydanie interpretacji indywidualnych wnioskują podmioty, których dotyczyć mogą przepisy art. 108a ust. 5 i 6 ustawy o VAT, tj. przepisy przewidujące odpowiedzialność solidarną podmiotów niebędących sprzedawcami, którzy otrzymują płatności dokonywane w ramach MPP.

Skutki podatkowe dla Ciebie

Z interpretacji udzielanych na wniosek takich podmiotów wynika że:

1)      odpowiedzialność solidarną mogą ponosić zakłady ubezpieczeń otrzymujące dokonywane z wykorzystaniem MPP płatności w ramach regresu ubezpieczeniowego (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 sierpnia 2018 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.343.2018.2.AM); dodać należy, że jest to stanowisko odmienne od zajętego w maju 2018 r. przez Ministerstwo Finansów odpowiadające na zapytanie w tej kwestii zadane przez Federację Przedsiębiorców Polskich,

2)      odpowiedzialność solidarną wyłącza, między innymi, przekazanie przez faktora na rachunek VAT faktoranta kwoty podatku VAT jeszcze przed otrzymaniem przez faktora płatności od kontrahenta faktoranta (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 sierpnia 2018 r., nr0114-KDIP1-1.4012.405.2018.1.AM).

Polecamy w Portalu FK:

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
podatek VATsplit payment
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz