Pełnomocnictwo ogólne będzie dobrym narzędziem w pokonywaniu codziennych spraw urzędowych

Dodano: 5 listopada 2015
ręce w powitaniu, uścisku

Kolejna ze zmian jakie wprowadza nowela ustawy o Ordynacji podatkowej to możliwość wystawiania pełnomocnictwa ogólnego, które będzie uznawane we wszystkich procedurach podatkowych i przed wszystkimi organami podatkowymi. Przepisy mają wejść w życie w lipcu 2016 r., ale już dziś warto poznać szczegóły, o które zapytaliśmy eksperta podczas przeprowadzonego wywiadu.

Wywiadu udzielił:

 

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Panie Kubo na czym to będzie polegało? Czy pełnomocnictwo będzie można złożyć w każdej sprawie?

Od lipca 2016 r. będę obowiązywały przepisy regulujące pełnomocnictwo ogólne, które będzie upoważniało do działania w imieniu mocodawcy „we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej”.

Czy takie pełnomocnictwo będzie wiążące dla urzędu skarbowego?

Oznacza to, że udzielnie pełnomocnictwa ogólnego będzie wiążące dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej w postępowaniach podatkowych, w postępowaniach kontrolnych, w postępowaniach w sprawie wydawania interpretacji ogólnych na wniosek, a także indywidualnych, w toku prowadzenia czynności sprawdzających, a także kontroli podatkowych i skarbowych. Jeśli zatem naczelnik urzędu skarbowego będzie chciał wszcząć postępowanie podatkowe wobec podatnika, który ma ustanowionego pełnomocnika ogólnego bądź przeprowadzić tzw. krzyżówkę, to wszelkie pisma będzie kierował do tego ostatniego. Inaczej pismo nie będzie wywierało skutków procesowych, tzn. będzie przyjmowany stan jakby w ogóle go nie było.

Kto będzie mógł być pełnomocnikiem ogólnym? Panie Kubo, czy np. mąż prowadzący firmę, będzie mógł wystawić takie pełnomocnictwo żonie, albo dla biura rachunkowego?

Pełnomocnikami ogólnymi będą mogły być osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że mogą być nimi nie tylko pełnomocnicy profesjonalni (adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi), ale również nieprofesjonalni, czyli np. członkowie rodziny podatnika.

W jaki sposób będzie udzielane pełnomocnictwo ogólne?

Pełnomocnictwo ogólne będzie udzielane elektroniczne, a następnie informacja o nim będzie zamieszczana w mającym zostać utworzonym Centralnym Rejestrze Pełnomocnictw Ogólnych. Złożenie dokumentu pełnomocnictwa ogólnego w formie pisemnej będzie nieskuteczne. Jest to dobre rozwiązanie zważywszy na fakt, że ze względu na rodzaje płaconych podatków podatnicy mogą podlegać różnym urzędom skarbowym. Składanie pełnomocnictwa ogólnego tylko do jednego urzędu skarbowego, co miało miejsce w przeszłości powodowało kłopoty. Często urzędy skarbowe prowadzące postępowania w podatku dochodowym nie wiedziały, że podatnik złożył pełnomocnictwo ogólne do urzędu właściwego dla rozliczeń VAT.

Czy będą jakieś ograniczenia w ustanowieniu pełnomocnictw?

Podatnicy będą mieli prawo ustanowić nieograniczoną liczbę pełnomocników ogólnych, przy czym, jeśli będzie ich co najmniej dwóch, to mają obowiązek wskazania pełnomocnika do doręczeń, czyli tego, do którego urząd będzie wysyłał pisma.

Panie Kubo, jakie będą korzyści z wprowadzonych zmian?

Pełnomocnictwo ogólne powinno okazać się dobrym rozwiązaniem w załatwianiu codziennych spraw w kontaktach z urzędem skarbowym, czyli wyjaśnianie błędów w deklaracjach, udzielanie odpowiedzi na pisma, wpłaty podatków, czynności sprawdzające.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Anna Kostecka

 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.