Odsprzedaż mediów najemcom – sprawdź, jak rozliczać VAT

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 25 czerwca 2018
Pytanie:  Nasza jednostka została objęta centralizacją rozliczeń podatku VAT. Prewskaźnik, w naszej jednostce wynosi 3%. Od tego miesiąca mamy umowę wynajmu pomieszczeń biurowych dla firm zewnętrznych. Z umów wynika, że zamiast czynszu najemcy będą ponosić koszty za media w wysokości, np. 20%. Procent ten liczony jest na podstawie powierzchni, którą dany najemca zajmuje. Najemcom wystawiać mamy refaktury. Czy w związku z tym mamy prawo odliczyć VAT naliczony w wysokości 3%? A jeśli tak, czy prewskaźnik powinniśmy liczyć od całej faktury zakupu (pomimo, że tylko z niej 20% idzie na najemcę), czy od wystawianej refaktury? A co w przypadku jeśli posiadamy najemcę, którego za media obciążamy notą księgową, ponieważ razem z nami objęty jest centralizacją VAT?
Odpowiedź: 

Jeśli zakupione media odsprzedajecie Państwo w całości najemcom, to posiadacie Państwo pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego. Natomiast w sytuacji, gdy odsprzedaż nie jest opodatkowana VAT, to nie przysługuje Państwa jednostce w ogóle prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Zauważmy, że zgodnie z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej ,,sposobem określenia proporcji”.

Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Z treści wskazanego przepisu wynika, że współczynnik preproporcji ma zastosowanie do tych zakupu tych towarów i usług, które wykorzystywane są zarówno do działalności gospodarczej opodatkowanej, jak i do innych celów niż działalność gospodarcza i gdy jednocześnie nie jest możliwe wskazanie tej kwoty VAT naliczonego, która jest związana z działalnością gospodarczą. To oznacza, że jeśli nabywane media są związane zarówno z działalnością gospodarczą, jak i z innymi celami, to by wyliczyć wartość VAT naliczonego do odliczania z tytułu ich zakupu należałoby zastosować współczynnik preproporcji w wysokości 3%.

W mojej ocenie, jeśli zakupione media są w całości refakturowane na najemcę, tj. np. cała zakupiona woda, energia elektryczna, to wówczas nie trzeba stosować preproporcji, gdyż nabycie mediów w całości służy działalności gospodarczej polegającej na dalszej sprzedaży mediów. Okoliczność, że media są sprzedawane po niższej cenie niż cena zakupu, nie ma wpływu na prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu ich zakupu.

PRZYKŁAD
Państwa jednostka zakupiła we wrześnie br. 1000 kWh energii elektrycznej za 1.000 zł. Z tego tytułu otrzymaliście Państwo fakturę od zakładu energetyczne. Następnie wystawiliście Państwo na rzecz najemcy refakturę z tytułu dalszej odsprzedaży 1000 kWh energii elektrycznej za 200 zł W takiej sytuacji zakup 1000 kWh został w całości dalej odsprzedany, co oznacza, że zakup energii elektrycznej był w całości związany z działalnością gospodarczą i nie trzeba stosować preproporcji.

W sytuacji, gdy wystawiacie Państwo notę obciążeniową dla najemcy, to oznacza, że nie dokonujecie Państwo dalszej odsprzedaży opodatkowanej VAT. Z tego zaś wynika, że zakup mediów nie był w ogóle związany z czynnościami opodatkowanymi VAT, a zatem nie macie Państwo w ogóle prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz