Sprawdź, czy wydatki na naprawy pogwarancyjne zaliczysz do kosztów

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 30 marca 2017

Załóżmy, że przedsiębiorstwo naprawia nieodpłatnie maszyny po upływie gwarancji. Czy poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych? Sprawdźmy.

Wydatki związane z pogwarancyjną naprawą maszyn spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – takie wnioski płyną z wyroku NSA o sygn. akt II FSK 3994/14.

Czego dotyczyła sprawa?

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmowała się sprzedażą maszyn rolniczych.  Ramach gwarancji spółka zajmuje się też naprawą maszyn. Zgodnie z przyjętymi w grupie zasadami spółka naprawia też nieodpłatnie maszyny po upływie okresu gwarancji. Ma to na celu utrzymanie zdobytych klientów, a także budowanie pozytywnego wizerunku marki i jej produktów.

Jakie były wątpliwości?

Przedsiębiorstwo nie było pewne, czy koszty, które ponosi spółka w związku z wykonywanymi nieodpłatnymi naprawami pogwarancyjnymi, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Izba skarbowa stwierdziła, że skoro spółka wydatki związane z naprawami pogwarancyjnymi na zasadzie dobrowolności, a działania te są odpowiedzią na oczekiwanie klientów i służą kształtowaniu i utrwalaniu wizerunku spółki, to są to wydatki na reprezentację, które są wyłączone z kosztów. Sprawa trafiła ostatecznie do NSA.

Jak w sprawie orzekł sąd?

NSA uznał, że ponoszone przez spółkę koszty napraw pogwarancyjnych nie stanowią kosztów reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Poniesione wydatki stanowią dla spółki koszty uzyskanie przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, ponieważ zostały poniesione w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów.

Co to dla mnie oznacza?

  • Koszty napraw pogwarancyjnych nie stanowią reprezentacji.
  • Ponoszone przez spółkę koszty napraw pogwarancyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy też w Portalu FK:

Wyrok NSA z  31 stycznia 2017 r., sygn. akt II FSK 3994/14

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.