Prowadzenie biura rachunkowego w formie spółki z o.o.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 21 kwietnia 2016
Pytanie:  Prowadzę biuro rachunkowe w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zamierzam założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i wszystkie dotychczas zawarte umowy z klientami przepisać na spółkę, a następnie jednoosobową działalność gospodarczą zakończyć. Czy nowo powstała spółka może mieć tą samą nazwę? Czy umowy z kontrahentami można zmienić aneksem (zmienia się podmiot, pozostałe warunki pozostają bez zmian), czy muszą zostać rozwiązane i zawarte nowe umowy ze spółką? Czy będąc w zarządzie spółki (i jednocześnie udziałowcem) mogę do czasu przeniesienia wszystkich umów kontynuować prowadzenie jednoosobowej działalności pod swoim nazwiskiem, jeżeli to będzie ten sam rodzaj działalności, którą wykonywała będzie spółka (biuro rachunkowe)? Czy nie będzie to traktowane jak działalność konkurencyjna?
Odpowiedź: 

Firma spółki z o.o. powinna się dostatecznie odróżniać od firmy biura rachunkowego prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. W mojej ocenie fakt użycia imienia i nazwiska jest wystarczający do uznania, że wystąpiło dostateczne odróżnienie. Dopuszczalne jest aneksowanie umów z klientami, jak również ich rozwiązanie i podpisanie ze spółką z o.o. Działalność biura rachunkowej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej będzie stanowiła działalność gospodarczą wobec spółki z o.o. Jednakże nie oznacza to, że biuro rachunkowe nie będzie mogło w ogóle jej prowadzić. Naruszenie zakazu powoduje jedynie, że spółka z o.o. będzie mogła domagać się od członka zarządu odszkodowania, jeśli na skutek działalności konkurencyjnej poniesie szkodę.

Proszę zwrócić uwagę, że zgodnie art. 160 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh) , firma spółki może być obrana dowolnie; powinna jednak zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Z kolei, zgodnie z art. 160 § 2 ksh, dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”. Natomiast zgodnie art. 435 § 2 Kodeksu cywilnego (dalej: kc), firma zawiera określenie formy prawnej osoby prawnej, które może być podane w skrócie, a ponadto może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę tej osoby oraz inne określenia dowolnie obrane.

Mając na uwadze treść powyższych przepisów należy stwierdzić, że określając firmę spółki z o.o. można zrobić to w dowolny sposób. Jedyne ograniczenie wynika z art. 433 § 1 kc, który stanowi, że firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku.

Zarówno działalność spółki, jak i przez osoby fizycznej będą prowadzone na tym samym rynku, co wymaga, aby ich firmy dostatecznie się od siebie odróżniały. W Kodeksie cywilnym brak jest reguł w oparciu, o które można ustalić, że przesłanka ta występuje w praktyce. Trudno jest ustalić w sensie obiektywnym kiedy przesłanka ta wystąpi. Wszystko zależy od konkretnych okoliczności. W mojej ocenie, okoliczność użycia imienia i nazwiska w firmie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną pozwala na przyjęcie, że odróżnienie jest dostateczne.

Zmiana stron umów z klientami na świadczenie usług księgowych może nastąpić poprzez cesję, co powinno nastąpić w formie pisemnej. Można tego dokonać poprzez sporządzenie porozumienia z udziałem trzech stron albo poprzez aneks do umowy o świadczenie usług księgowych. W miejsce dotychczasowego biura rachunkowego wstąpi przyszła spółka z o.o. Oznacza to, że nie trzeba rozwiązywać zawartych umów i podpisywać nowych, chociaż to rozwiązanie jest również dopuszczalne.

Zgodnie z art. 211 § 1 ksh, członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu.

Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka zarządu co najmniej 10% udziałów lub akcji tej spółki albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu. Z kolei, zgodnie z art. 211 § 2 ksh, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zgody udziela organ uprawniony do powołania zarządu.

Prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej przez członka zarządu w tym samym zakresie przedmiotowych (usługi księgowe), co spółka z o.o. stanowi działalność konkurencyjną wobec niej.

Jednak właściwy organ spółki ma prawo wyrazić zgodę na jej prowadzenie. Jednocześnie należy zauważyć, że konsekwencją naruszenia zakazu konkurencji jest jedynie możliwość wystąpienia spółki z o.o. do członka zarządu o odszkodowanie, jeśli wskutek prowadzonej przez niego działalności gospodarczej poniosła ona szkodę. Natomiast prowadzenie działalności konkurencyjnej nie jest przesłanką do wystąpienia do właściwych organów państwa z wnioskiem o wydanie zakazu jej prowadzenia.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz