Kiedy przysługuje ulga na zakup kasy rejestrującej?

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 7 kwietnia 2021

Pytanie: W październiku 2020 roku  podatnik  przekroczył limit obligujący do prowadzenia ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej. W konsekwencji od stycznia 2021 roku musiał rozpocząć ewidencję sprzedaży na kasie rejestrującej. Jednak pierwszy przychód powstał dopiero w marcu. Czy błędem jest uruchomienie kasy rejestrującej w marcu? Czy podatnik może liczyć na zwrot ulgi na zakup kasy rejestrującej po ustawowym terminie?

Odpowiedź: Tak, podatnik może skorzystać z ulgi na zakup kasy rejestrującej. Termin rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej wyznacza powstanie obowiązku podatkowego z tytułu pierwszej czynności, która musi zostać zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. Podatnik postąpił więc prawidłowo, uruchamiając kasę fiskalną dopiero w marcu 2021 r.

Ulgę na zakup kas rejestrujących przewiduje art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.

Z ulgi mogą obecnie skorzystać podatnicy, u których:

1) powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży na kasie online (art. 111 ust. 6a ustawy o VAT),

2) jak również ci, u których nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży na kasie kas online oraz dotychczas nie używali kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii do prowadzenia ewidencji sprzedaży.

Autor:

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Słowa kluczowe:
kasa rejestrująca

Materiały Video na ten temat

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel