RSS Mapa strony Ustaw jako startową Mój portal poniedziałek, 20 października 2014 r.
Jesteś tutaj: Strona główna » Składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, na FP i FGŚP oraz na FEP » ZUS » Składki ze stosunku pracy
Rozmiar tekstu:  f1 f2 f3
RSS
2.04.2012

Składki na FP i FGŚP za pracownika emeryta

Pytanie: Czy za osobę, która jest zatrudniona na umowę o pracę a jednocześnie pobiera emeryturę należy opłacać FP i FGŚP?
Odpowiedź: Co do zasady pracodawca jest obowiązany opłacać składki na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za swoich pracowników. Obowiązek ten nie dotyczy jednak, między innymi, pracowników, którzy osiągnęli wiek, co najmniej 55 lat kobieta, 60 lat mężczyzna - niezależnie do tego, czy maja ustalone prawo do emerytury czy też nie.
Tak, więc jeżeli pracownik ukończył 55 lat (kobieta), 60 lat (mężczyzna) to nie należy za niego opłacać składek na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych niezależnie do tego, czy pobiera emeryturę, czy też nie.

Natomiast, jeżeli pracownik pobierający emeryturę nie osiągnął jeszcze wieku 55 lat (kobieta), 60 lat (mężczyzna) - należy za niego opłacać składki na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - nawet, jeżeli pobiera emeryturę.
Podstawa prawna: - art.104b ust.2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz.415 z późn. zm.),
- art. 9b ust. 2 ustawy z 13 lipca 2008 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. nr 158, poz.1121 z późn. zm.).

Porady o zbliżonej tematyce


Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.