RSS Mapa strony Ustaw jako startową Mój portal wtorek, 21 października 2014 r.
Jesteś tutaj: Strona główna » VAT » Procedury szczególne (RR, turystyka, złoto inwestycyjne, dzieła sztuki)
Rozmiar tekstu:  f1 f2 f3
RSS
13.09.2012

Zakup i sprzedaż samochodu w systemie VAT marża

Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami używanymi. Zakupiłem samochód ciężarowy na fakturę VAT marża i wprowadziłem go do firmy jako środek trwały. Czy jeśli będę chciał go sprzedać, to też muszę go sprzedać w systemie marży?  Czy miałby też znaczenie fakt, że sprzedając go, zastosowałem cenę wyższą niż zakupiłem?
Odpowiedź: Podatnik zakupując towar (samochód) w systemie VAT marża nabywa go bez prawa do odliczenia podatku naliczonego (nie można bowiem odliczyć podatku naliczonego przy zakupie opodatkowanym marżą).
Jeśli nie minie 6 miesięcy od chwili zakupu, to wówczas podatnik może sprzedać samochód albo na zasadach ogólnych ze stawką 23% VAT albo w systemie marża.

Jeśli minie 6 miesięcy od chwili zakupu, to wówczas podatnik może sprzedać samochód albo na zasadach ogólnych ze „stawką ZW” (zwolnienie dla towarów używanych) albo w systemie marża. Stosowanie marży nie jest obowiązkowe.

Przeczytaj więcej porad dotyczących opodatkowania marży:
  • Procedura opodatkowania marży a koszty wysyłki
  • Stosowanie procedury opodatkowania marży przez podatnika prowadzącego działalność w zakresie handlu samochodami używanymi
  • Opodatkowanie sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu według procedury marży
Podstawa prawna: - art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2, art. 120 ust. 1, ust. 4, ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Porady o zbliżonej tematyce


Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.