Skutki podatkowe organizacji wycieczki dla pracowników

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 15 listopada 2018
Pytanie:  Spółka zamierza sfinansować w całości ze środków obrotowych jednodniową wycieczkę dla swoich pracowników. Organizacją wycieczki zajmuje się sama spółka (autokar, bilety do teatru i muzeum, obiad dla uczestników wycieczki. Wyjazd jest dobrowolny. Czy tego rodzaju wyjazd można potraktować jako imprezę integracyjną dla pracowników spółki? Czy wydatki na wycieczkę można  zaliczyć do koszty do kosztów uzyskania przychodu? Czy można odliczyć VAT z otrzymanych faktur za usługi w związku z wyjazdem (oprócz gastronomicznych)? Czy naliczyć PIT od otrzymanych świadczeń?
Odpowiedź: 

Wyjazd pracowników będzie imprezą integracyjną. Spółka ma w związku z tym do odliczenia podatku naliczonego przy dokonywaniu zakupów związanych z jego organizacją (za wyjątkiem usług gastronomicznych – zob. art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT), a jednocześnie nie będzie obowiązana do naliczania podatku należnego z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług.

Skutki w VAT

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), przy czym za odpłatne świadczenie usług uznaje się również, między innymi, nieodpłatne świadczenie usług na, między innymi, cele osobiste podatnika (art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Dotyczy to m.in. organizacji dla pracowników różnego rodzaju imprez integracyjnych. Organizacja takich imprez ma na celu poprawę atmosfery w pracy oraz wzmocnienie więzi łączących pracowników z pracodawcą, co czyni drugorzędną korzyść osobistą pracowników z tytułu uczestnictwa w takich imprezach.

Dlatego też w związku z organizacją imprez integracyjnych dla pracowników nie dochodzi do podlegających opodatkowaniu VAT nieodpłatnie świadczonych usług (zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Warszawie z 17 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1287/07, interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 lutego 2013 r., nr ITPP1/443-1351/12/DM, czy interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 grudnia 2017 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.473.2017.3.JP).

Jednocześnie braku opodatkowania nie towarzyszy brak możliwości odliczania podatku naliczonego przy dokonywaniu zakupów towarów i usług związanych z organizacją takich imprez (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z  1 lutego 2013 r., nr ITPP1/443-1351/12/DM, interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 września 2015 r., nr IPPP3/4512-610/15-2/MC, czy interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 grudnia 2017 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.473.2017.3.JP).

Imprezami integracyjnymi są również różnego rodzaju wyjazdy organizowane dla pracowników. Wskazany wyjazd będzie imprezą integracyjną, a w konsekwencji spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego przy dokonywaniu zakupów związanych z jego organizacją (za wyjątkiem usług gastronomicznych – zob. art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT), a jednocześnie nie będzie obowiązana do naliczania podatku należnego z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług.

Skutki w PIT

Koszty organizacji imprez integracyjnych dla pracowników mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów pracodawców (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 listopada 2015 r., nr ILPB3/4510-1-417/15-2/AO), a jednocześnie – jak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z  8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) – z tytułu udziału pracowników w imprezach integracyjnych nie powstają u nich podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychody. A zatem koszty organizacji wskazanego wyjazdu spółka może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, a jednocześnie nie jest z tego tytułu obowiązana do rozpoznawania przychodów u pracowników.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz