RSS Mapa strony Ustaw jako startową Mój portal wtorek, 21 października 2014 r.
Jesteś tutaj: Strona główna » VAT » Obowiązek podatkowy
Rozmiar tekstu:  f1 f2 f3
RSS
2.03.2012

Obowiązek fakturowania w przypadku usługi przypadającej na przełomie miesiąca?

Pytanie: Prowadzimy gastronomie w formie spółki cywilnej, na podstawie KPiR. Do tej pory sprzedaż rozliczaliśmy miesięcznie. Jak rozliczyć sprzedaż, jeżeli odbywa się na przełomie miesięcy, a klient chce jedną fakturę? Przykładowo sprzedaż dotyczy dań w okresie od 30 stycznia 2012 r. do 12 lutego 2012 r. Dania wydajemy na podstawie WZ - klient jest przedsiębiorcą. Czy faktura może być wystawiona 12 lutego 2012 r.? Jeżeli tak, to co z przychodem podatkowym - czy w całości powstanie 12 lutego? 2012 r.? Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT?
Odpowiedź: Jeżeli wykonanie usługi przypada na przełomie miesiąca - nie istnieje obowiązek fakturowania części usługi obejmującej okres do końca miesiąca.
W opisanym przypadku - jeżeli tak wynika z zawartej umowy - należy uznać, że w okresie od 30 stycznia do 12 lutego trwało wykonanie usługi. W związku z tym, że fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi faktura może być wystawiona już 12 lutego nie później jednak niż 19 lutego.

W dniu wystawienia faktury powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT, czyli podatek należny od całej usługi należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 za luty 2012 r. Również w lutym powstanie przychód w podatku dochodowym, bowiem za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień m.in. wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Podstawa prawna: - art. 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) - ustawa o VAT,
- art. 14 ust. 1c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) - updof.

Dokumenty o zbliżonej tematyce


Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.