RSS Mapa strony Ustaw jako startową Mój portal poniedziałek, 14 lipca 2014 r.
Jesteś tutaj: Strona główna » VAT » Odliczenie i zwrot podatku
Rozmiar tekstu:  f1 f2 f3
RSS
19.09.2012

Kiedy odliczyć VAT naliczony z tytułu nabycia usług transportowych?

Pytanie: Podatnik VAT prowadzący firmę transportową wystawił fakturę po zakończeniu świadczenia usług w ostatni dzień miesiąca - 31 sierpnia 2012 r. jako dyżur kierowcy. Czy VAT z tej faktury można odliczyć w rozliczeniu za sierpień, czy też w momencie zapłaty?
Odpowiedź: Podatek VAT naliczony z tytułu nabycia usług transportowych może zostać odliczony niezależnie od dokonania zapłaty za tą usługę.
Dla odliczenia VAT naliczonego tytułu nabycia usług transportowych, kwestia zapłaty nie ma żadnego znaczenia, bowiem prawo obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Kwestia zapłaty jest istotna ale jedynie dla powstania obowiązku podatkowego po stronie sprzedawcy usług transportowych.

Przeczytaj również:
  • Usługi transportowe - moment powstania przychodu podatkowego >>
  • Usługi transportowe a rozliczenia w zakresie VAT >>
  • Usługi transportowe - kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
  • Obowiązek wystawienia dokumentu KP po otrzymaniu zapłaty za usługi transportowe >>
  • Termin wystawiania faktur dokumentujących usługi transportowe dla odbiorców krajowych i zagranicznych >>
Podstawa prawna: - art. 86 ust. 10 pkt 1, art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) - uptu.

Dokumenty o zbliżonej tematyce


Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.