Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług edukacyjnych. Zgodnie z aktualnymi przepisami nie mam obowiązku stosowania kas fiskalnych. Jednak swoje przychody muszę spisywać w tzw. ewidencji przychodów. Czy taka ewidencja może mieć formę wydruku komputerowego (arkusz Excel), czy musi to być np. zeszyt?
Odpowiedź: Z obowiązku ewidencjonowania zwalnia się do 31 grudnia 2012 r. usługi w zakresie edukacji - z wyłączeniem:
- usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0),
- usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0)
(załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 138, poz. 930).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu dokonuje Pani tzw. sprzedaży bezrachunkowej (sprzedaży nieudokumentowej). Ustawa o VAT nie określa formy prowadzenia ewidencji sprzedaży bezrachunkowej. Nie ma zatem przeszkód, aby była ona prowadzona w arkuszu kalkulacyjnym Excel. Wystarczające będzie zatem wpisanie wysokości dziennego osiągniętego utargu do stworzonego przez Panią raportu.
W celach dowodowych powinna Pani jednak wydrukować i podpisać tego rodzaju ewidencję.
Podstawa prawna: - ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054) - ustawa o VAT,
- załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 138, poz. 930).
- załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 138, poz. 930).




