zasiłek chorobowy

Zmiany w wypłacie premii a podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Pytanie: Do końca stycznia 2024 r. pracownicy otrzymywali premie półroczne oraz dodatki specjalne zmniejszane za okres niezdolności do pracy, sprawowania opieki nad członkiem rodziny i macierzyństwa. Od 1 lutego 2024 r. wprowadzono zapis, że jest to premia uznaniowa, która łącznie z dodatkiem specjalnym nie jest pomniejszana za czas nieobecności związanej z nabyciem prawa i wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Nie podlega wliczeniu do podstawy świadczeń z tego tytułu. Czy po tej zmianie premie oraz dodatki wypłacone do końca stycznia 2024 r. nadal powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, jeśli: 1. pracownik na przełomie stycznia i lutego przebywał na zwolnieniu lekarskim (w terminie 16.01.2024-05.02.2024 r.). Czy w związku ze zmianą regulaminu od 1 lutego należy przeliczyć podstawę chorobową? 2. Pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim a podstawa wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2022 do lutego 2023 r.? Czy należy przeliczyć podstawę w związku ze zmianą regulaminu. 3. Pracownik który choruje od 5 do 9 lutego 2024 r. powinien mieć nadal uwzględniane w podstawie premię oraz dodatki (zmiana regulaminu od 1 lutego 2024 r.)?
zasiłek chorobowy

Jak krok po kroku naliczać pracownikom zasiłek chorobowy - wskazówki dla pracodawcy

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi, niezdolnemu do pracy z powodu choroby, po wykorzystaniu przez niego 14 lub 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Zwróć uwagę, że zasiłek chorobowy może przysługiwać zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i z wypadkowego. Sprawdź, jak krok po kroku obliczać jego wysokość. Pobierz przykład liczbowy.

Zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca, jeśli na dzień 30 listopada poprzedniego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. W przeciwnym przypadku zasiłek chorobowy wypłaca ZUS.

Jeśli to pracodawca jest uprawniony do wypłaty zasiłków, przed przystąpieniem do naliczenia jego wysokości, musi ustalić, czy jest należny ubezpieczonemu. Zasiłek chorobowy nie przysługuje w przypadku, gdy pracownik nie nabył do niego prawa.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie chorobowe w przypadku pracowników jest obowiązkowe.

Choroba pracownika na przełomie roku – jakie świadczenia od 1 stycznia