ulga podatkowa

Ulga na robotyzację

Ulga na robotyzację – czy inwestycje w robotyzację sfinalizowane w poprzednich latach dają prawo do preferencji

Praktyczne aspekty stosowania ulgi na robotyzację budzą wątpliwości. Dotyczą między innymi rozumienia kategorii „kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację”, co stanowi centralne pojęcie w przepisach regulujących stosowanie tej ulgi.  Jakie problemy pojawiają się przy rozliczaniu ulgi na robotyzację i jak sobie z nimi poradzić? Sprawdźmy.

Problem: Spółka, której rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, nabyła fabrycznie nowe roboty przemysłowe. Niektóre zostały zakupione przed 1 stycznia 2022 r. (data faktury dokumentującej zakup i instalacji robota). Część z nich została przyjęta do używania jeszcze w 2021 i w tym samym roku rozpoczęto dokonywanie od nich odpisów amortyzacyjnych.

Inne, choć zakupione w 2021 roku, przyjęto do używania po 1 stycznia 2022 r., a więc pierwszych odpisów amortyzacyjnych od nich dokonano w 2022 roku. Czy koszty poniesione na roboty nabyte przed 1 stycznia 2022 r. mogą być uwzględnione przez spółkę w ramach ulgi na robotyzację?  

Rozwiązanie: Zgodnie z poglądem prezentowanym aktualnie przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej także roboty przemysłowe nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przed 1 stycznia 2022 r. uprawniają do ulgi na robotyzację. Rozliczeniu w ramach ulgi mają podlegać dokonywane w okresie od 2022 do 2026 roku odpisy amortyzacyjne od tych robotów. Stanowisko to może jednak budzić wątpliwości.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czym jest ulga na robotyzację;
  • Kiedy można stosować ulgą na robotyzację;
  • Jakie są praktyczne problemy z rozliczaniem ulgi na robotyzację.