potwierdzenie odbioru faktury korygującej

kobieta coś tłumaczy przez telefon

Czy można rozliczyć fakturę korygującą, gdy brak potwierdzenia od nabywcy?

W sytuacji, gdy uzyskanie odbioru faktury korygującej jest niemożliwe lub utrudnione, przedsiębiorca może obniżyć VAT należny bez wymaganego potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Musi jednak udokumentować, że nabywca faktury zapoznał się z treścią  korekty. Jak to zrobić? Sprawdź komentarz eksperta.

Rozliczanie przez sprzedawców faktur korygujących wymaga uzyskania potwierdzenia ich otrzymania przez nabywcę. Czasami może to być jednak kłopotliwe.

W sprawie, którą zajął się WSA w Warszawie (wyrok z 24 lutego 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2386/14) chodziło ospółkę, która prowadzi bezpośrednią sprzedaż kosmetyków. Przedsiębiorstwo współpracuje z konsultantkami, które zamawiają produkty z oferty spółki. Faktury są albo dostarczane w wersji papierowej, albo są generowane elektronicznie, a następnie umieszczane na e-platformie. W sytuacji, gdy towar nie spełnia oczekiwań zamawiających, konsultantki zwracają kosmetyki. Wówczas spółka wystawia fakturę korygującą. Czasami po złożeniu reklamacji konsultantka kończy współpracę. Wówczas przedsiębiorca wystawia fakturę korygującą i wysyła ją listem zwykłym albo udostępnia na indywidualnym koncie na e-platformie.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy w takich sytuacjach spółka może obniżyć podstawę opodatkowania za okres, w którym wystawiła korekty.