podatek dochodowy od osób prawnych

webinar_RP(24)

Ważna interpretacja ogólna. Wybór estońskiego CIT w trakcie roku

Część podatników po wybraniu estońskiego CIT jako formy opodatkowania zastanawiała się czy skutecznie weszła w system ww. ryczałtu. W odpowiedzi na te wątpliwości MF wydało interpretacje ogólną dotyczącą wpływu terminu zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sporządzenia sprawozdania finansowego na termin złożenie zawiadomienia o wyborze tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt. 7 ustawy o CIT, podatnik może wejść w system ryczałtu od dochodów spółek, jeśli spełnia wszystkie „ warunki wejścia”, w tym złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.

Dodatkowo w art. 28j ust. 5 ustawy o CIT przewidziano, iż podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.

Gdzie pojawia się więc problem z wejściem w trakcie roku? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest sekwencja wykonywanych czynności. Podatnik wybierający wejście w trakcie roku, może teoretycznie złożyć najpierw zawiadomienie, a potem sporządzić sprawozdanie finansowe lub najpierw sporządzić sprawozdanie finansowe, a potem złożyć zawiadomienie. Która z tych kolejności jest prawidłowa?

Początkowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej prezentował stanowisko, zgodnie z którym zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami o rachunkowości musi nastąpić przed złożeniem zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem. Przykładowo takie stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z 14 marca 2023 roku ( 0114-KDIP2-2.4010.30.2023.1.ASK. Jednakże później, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił swoje stanowisko wydając interpretację indywidualną z 28 listopada 2023 roku (0111-KDIB1-2.4010.561.2023.1.MK) , w której wskazał, iż zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami o rachunkowości może nastąpić po złożeniu zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem.

Z uwagi na pojawiające się wątpliwości podatników, w dniu 25 stycznia 2024 roku wydano interpretację ogólną ( DD8.8203.1.2023). Stwierdzono w niej, iż „ […] Terminu na zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego w żaden sposób nie modyfikuje termin na złożenie wskazanego wyżej zawiadomienia. Innymi słowy treść art. 28j ust. 5 ustawy CIT nie modyfikuje terminu na zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego, ani nie wymaga, aby czynności te zostały dokonane przed złożeniem zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem.” A co się stanie, jeśli podatnik złoży zawiadomienie, a następnie nie sporządzi sprawozdania finansowego w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego? Wtedy jak wskazuje interpretacja ogólna „ Jeśli podatnik złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, lecz na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem nie zamknie ksiąg rachunkowych oraz nie sporządzi sprawozdania finansowego w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego – wówczas zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem zostanie uznane za bezskuteczne”.

Podatnik ma rok podatkowy równy kalendarzowemu. Podatnik rozpoczął rok 2024 i zdecydował się, że wejdzie w system ryczałtu od dochodów spółek dopiero od 1 lutego 204 roku. Podatnik jest zobowiązany do zamknięcia ksiąg rachunkowych na 31 stycznia 2024 roku, sporządzenia sprawozdania finansowego na 31 stycznia 2024 roku i złożenia zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek do końca lutego 2024 roku. Podatnik zamyka na dzień 31 stycznia 2024 roku księgi rachunkowe i sporządza na ten dzień sprawozdanie finansowe. Podatnik na sporządzenie sprawozdania finansowego ma czas do końca kwietnia 2024 roku. Podatnik złożył zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek 25 lutego 2024 roku. Sprawozdanie finansowe jest sporządzone i podpisane 16 marca 2024 roku. Podatnik skutecznie wszedł w system ryczałtu od dochodów spółek.

Korzyści 
  • jakie jest najnowsze stanowisko organów podatkowych wyrażony w interpretacji ogólnej w zakresie wchodzenia w Estoński CiT
  • uzyskasz pewność zgodności swoich działań z najnowszym stanowiskiem MF
Ważne terminy dla przedsiębiorców, które upływają 31 stycznia

Ważne terminy dla przedsiębiorców, które upływają 31 stycznia

Z końcem pierwszego miesiąca stycznia br. upływają ważne terminy z punktu widzenia podmiotów zobligowanych m.in. do dokonywania rozliczeń podatkowych, a także płatników składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to zarówno dużych firm, jak i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę.  

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Płatnicy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych, w terminie do 31 stycznia 2024 r. (środa) powinni przekazać do właściwego urzędu skarbowego:

  • PIT-11 – informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2023 rok,
  • PIT-4R – roczną deklarację o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2023 rok,
  • PIT-8C – informację o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych za 2023 rok,
  • PIT-8AR – roczną deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym za 2023 rok,
  • PIT-R – informację o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich za 2023 rok,
  • PIT-40A/11A – roczne obliczenie podatku przez organ rentowy/informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego za 2023 rok.