korekta deklaracji VAT

Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Wsteczne odliczenie podatku od towarów i usług jest ograniczone

Podatnik, który nie odliczył VAT w odpowiednim terminie, może to zrobić przez korekty deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia. Można to jednak zrobić nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym nabył prawo do obniżenia podatku należnego.

Pytanie podatnika

Gmina, zarejestrowany czynny podatnik VAT, wykonuje zadania zarówno nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, jak i na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych. Zajmuje się przykładowo sprzedażą działek pod zabudowę. Transakcje te gmina dokumentuje fakturami oraz wykazuje w rejestrach sprzedaży i deklaracjach VAT. W odniesieniu do wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi z VAT oraz zdarzeniami w ramach reżimu publiczno-prawnego, do tej pory gmina nie odliczała VAT.
Gmina nie była pewna, jak ustalić pro-porcję, w przypadku gdy będzie sporządzać korektę odliczenia podatku naliczonego za lata poprzednie.

Odpowiedź ministra

Organ podatkowy wyjaśnił, że jeżeli gmina będzie sporządzała korekty odliczenia podatku naliczonego za lata poprzednie, w związku z zastosowaniem proporcji sprzedaży powinna zastosować od razu proporcję właściwą dla danego roku. Sporządzając korektę w 2014 roku, gmina może objąć taką korektą rozliczenia za rok 2010 i lata następne. W sytuacji, gdyby gmina sporządziła taką korektę jeszcze w 2013 roku, mogłaby ona objąć lata 2009 i następne.

Pytanie do eksperta: W jaki sposób powinien postąpić podatnik, który chce skorzystać z odliczenia VAT według struktury zakupów w drodze korekty deklaracji, gdy zna proporcję końcową?

Użyczenie środka trwałego przez spółkę cywilną spółce z o.o. - skutki podatkowe

Pytanie:  Małżonkowie (współwłasność majątkowa) są właścicielami gruntu z zabudowaniami, na którym jako wspólnicy spółki cywilnej prowadzą działalność gospodarczą. Grunt ten został wniesiony przez jednego ze wspólników (współmałżonków) jako wkład niepieniężny do spółki cywilnej w 2004 r. Dodatkowo jeden ze współmałżonków prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, w ramach której jest on czynnym podatnikiem VAT. Te same osoby razem z synem są jedynymi udziałowcami w spółce z o.o. powstałej w 2008 r., która ma swoją siedzibę na gruncie będącym ich prywatną współwłasnością małżeńską. Spółka, która oczekuje na wydanie koncesji na sprzedaż paliw, nie prowadzi faktycznie działalności w miejscu swojej siedziby, a związany z nią adres posłużył jedynie do jej zarejestrowania oraz jako adres do korespondencji. W wyniku kontroli urzędu skarbowego w spółce z o.o. do protokołu zostało wpisane oświadczenie jednego z udziałowców, że nie została zawarta żadna pisemna umowa najmu bądź użyczenia gruntu. W oświadczeniu tym określona została kwota, jaka byłaby uzyskiwana z tytułu najmu gruntu pod siedzibę spółki. Jakie konsekwencje w zakresie podatku dochodowego oraz VAT mogą spotkać małżonków, małżonka prowadzącego indywidualną działalność oraz spółkę?