Klasyfikacja wpływów pochodzących z bezumownego korzystania z nieruchomości Skarbu Państwa

Dodano: 20 grudnia 2018
okulary na gazecie z notowaniami, wykresami

Powiat nie może potrącić z wpływów z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości Skarbu Państwa więcej niż 5%. Środki z tego tytułu klasyfikuje się w paragrafie 097 „Wpływy z różnych dochodów”.

Bydgoska RIO odpowiedziała na pytanie przedstawicieli jednego z miast, do budżetu którego wpływają wpłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości gruntowych. Nalicza się je w formie wynagrodzenia podwyższonego o 100% - z zastosowaniem aktualnej minimalnej stawki czynszu za najem lub dzierżawę - obowiązującej w dacie naliczenia wynagrodzenia za cały okres bezumownego korzystania z nieruchomości gruntowych (ustalonej zarządzeniem prezydenta miasta). Od tych wpływów miasto potrąca 25% na dochody własne, a 75 % odprowadza na rachunek budżetu wojewody. Powstała wątpliwość – w jaki sposób ujmować takie wpływy w klasyfikacji?

§ 075 czy § 097?

Akty prawne regulujące kwestię klasyfikacji budżetowej nie wskazują jednoznacznie paragrafu, do którego należy zaklasyfikować taką zapłatę. Odczytując literalnie brzmienie § 075 „Wpływy z najmu i dzierżawy składników majątkowych Skarbu Państwa (…) oraz innych umów o publicznym charakterze”, można jednak zauważyć, że odnosi się on do wpływów wynikających z umów. Tymczasem, w omawianym przypadku, nie mamy do czynienia z umową. Zatem zdaniem Izby właściwy w tym przypadku będzie paragraf 097 „Wpływy z różnych dochodów”.

Legalność potrącania dochodu na rzecz miasta

Drugą wątpliwością było to, czy miasto miało prawo pozostawić jako dochód własny 25% kwoty z tytułu uzyskanych wpływów za bezumowne korzystanie z nieruchomości Skarbu Państwa.

Tu RIO uznała, że jednostka samorządu terytorialnego od wpływów z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości SP nie może dokonać potrącenia w wysokości 25% kwoty przedmiotowych wpływów. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 6 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jednostce samorządu terytorialnego przysługuje prawo potrącenia 5% dochodów uzyskiwanych na rzecz budżetu państwa w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej.

Źródło:

Pismo RIO w Gdańsku z 7 listopada 2018 r., znak: RP.0441/95/40/1/2018.

  • Ustawa z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1530).
  • Rozporządzenie ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1053).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz