Upewnij się, jaką kwotę wolną od potrąceń zastosować w wynagrodzeniu za grudzień 2018 r., które zostanie wypłacone 10 stycznia 2019 r.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 24 grudnia 2018
Pytanie:  Pytanie: W naszej firmie wypłata wynagrodzenia jest z przesunięciem, tzn. np. wynagrodzenie za grudzień 2018 r. wypłacone będzie 10 stycznia 2019 r. Jakie koszty uzyskania przychodu, jaka ulgę zastosować do wynagrodzenia w grudniu 2018 r., jeżeli wypłacimy wynagrodzenie 10 stycznia 2019 r.? Mamy potrącenia komornicze u niektórych pracowników. Jaką kwotę wolną od potrąceń zastosować w wynagrodzeniu za grudzień 2018 r., które zostanie wypłacone 10 stycznia 2019 r.?
Odpowiedź: 

Odpowiedź: Z punktu widzenia prawa podatkowego momentem uzyskania przez pracownika przychodu jest dzień, w którym przychód został faktycznie wypłacony lub postawiony do jego dyspozycji. Oznacza to, że jeśli wynagrodzenie należne za pracę w grudniu 2018 r. zostanie wypłacone w styczniu 2019 r., pracodawca potrąci koszty uzyskania przychodów, kwotę zmniejszającą podatek, oraz stawkę podatku, obowiązujące w styczniu 2019 r. W razie potrąceń powinna być zastosowana kwota wolna ustalona według nowej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę tj. z 2019 r.

Ze względu na podatkową definicję przychodów istotny jest zawsze moment wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia, a nie okres, za jaki to wynagrodzenie przysługuje. Dlatego przy naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanego wynagrodzenia należy zastosować wszystkie stawki obowiązujące na dzień dokonania wypłaty wynagrodzenia (postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika).

W konsekwencji, przy obliczaniu wynagrodzenia należnego za pracę w grudniu 2018 r., a wypłaconego w styczniu 2019 r., pracodawca powinien zastosować koszty uzyskania, kwotę wolną oraz stawkę podatku, jakie będą obowiązywać w nowym roku podatkowym. Pobraną w styczniu 2019 r. zaliczkę na podatek należy wpłacić do urzędu skarbowego do 20 lutego 2019 r.

Od nowego roku nie zmienią się kwoty miesięcznych, zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej. Pozostaną na poziomie obowiązującym od 2009 r.

Od 1 stycznia 2019 r. nie zmieni się też roczna kwota zmniejszająca podatek, która wynosi 556,02 zł. Pracodawcy uwzględniają tę kwotę przy ustalaniu miesięcznych zaliczek na podatek, ale w rozbiciu na poszczególne miesiące. Miesięczne zaliczki na podatek będą więc pomniejszane – tak jak dotychczas – o 46,33 zł. Dotyczy to pracowników, którzy upoważnili pracodawcę do stosowania tej kwoty przez złożenie przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia oświadczenia na druku PIT-2. Jeśli sytuacja pracownika nie uległa zmianie, pierwsze oświadczenie zachowuje ważność i w kolejnych latach nie trzeba go ponawiać.

Wątpliwości mogą pojawić się też w kwestii wysokości kwot wolnych od potrąceń w przypadku wypłat na przełomie roku (w kolejnym roku kalendarzowym). Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy z 26 stycznia 2011 r. w sprawie kwoty wolnej od potrąceń przy wypłatach należności za rok poprzedni w roku następnym (zn. GPP-364-4560-3-1/11/PE/RP), dokonując potrąceń z wynagrodzenia za pracę, pracodawca jest zobowiązany stosować kwotę wolną od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dacie dokonywania potrącenia, czyli w styczniu 2019 r. i to stanowisko ma większe poparcie wśród ekspertów.

Warto bowiem zaznaczyć, że Krajowa Rada Komornicza stoi na innym stanowisku, uważając, iż wyliczenia dokonuje się za miesiąc, którego wynagrodzenie dotyczy, a nie, w którym jest wypłacane (pismo Biura Krajowej Rady Komorniczej z 18 stycznia 2011 r. w sprawie kwoty wolnej od potrąceń przy wypłatach należności za rok poprzedni w roku następnym, zn. KRK/IV/117/11).

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz