Upewnij się, czy fakturę od małżonka można zaliczyć do kosztów

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 19 października 2018
89ccad0a86ee574b440e07b9d5566141e79d56de-medium

Zdarza się, że małżonkowie prowadzą odrębne biznesy. Czy w sytuacji gdy firma męża wykona usługi na rzecz firmy żony, fakturę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Poznaj stanowisko organów podatkowych.

Sprawa dotyczyłapodatniczki prowadzącejdziałalność gospodarczą w zakresie wznoszenia budynków mieszkalnych i ich sprzedaży. Mąż podatniczki ma swój własny biznes – świadczy usługi minikoparką (przygotowywanie terenów pod budowę, wykopy związane z działalnością budownictwa mieszkaniowego).

Świadczenie usług na rzecz firmy żony

Mąż świadczy usługi minikoparką na rzecz żony, a za wykonaną usługę wystawia fakturę VAT. Wątpliwości dotyczyły tego, czy podatniczka możeuznać świadczoną usługę jako koszt uzyskania przychodu w swojej firmie. Jej zdaniem – tak. Kobieta uważała, że nie można uznać świadczonej usługi jako praca własna. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał podatniczce rację.

Praca własna wyłączona z kosztów

Organ podatkowy przypomniał, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki (art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT).

Wskazany przepis wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka oraz małoletnich dzieci. Przy czym użyty w nim termin „wartość pracy” należy rozumieć jako wartość wszelkiego rodzaju pracy, niezależnie od tego, czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia, umowy o dzieło), czy też bez podstawy prawnej (bezumownie).

Dyrektor KIS wskazał, że przypadku, gdy każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i w jej ramach wykonuje usługi na rzecz firmy małżonka, to wykonanie tych usług nie stanowi pracy własnej małżonka.

Co to dla Ciebie oznacza

  • W sytuacji gdy żona i mąż prowadzą odrębne biznesy, a małżonek w ramach prowadzonej działalności będzie świadczył usługi na rzecz działalności żony, to usług tych nie należy kwalifikować jako pracy własnej małżonka, w rozumieniu ustawy o PIT. Są to bowiem usługi świadczone przez odrębny podmiot gospodarczy – odrębnego przedsiębiorcę.
  • W takiej sytuacji wartość usługi świadczonej przez firmę małżonka na rzecz firmy prowadzonej przez żonę będzie stanowić dla niej koszty uzyskania przychodów, pomniejszające osiągnięty z działalności gospodarczej przychód. Będzie to możliwe, pod warunkiem że wydatek zostanie rzeczywiście poniesiony i będzie spełniał przesłanki wskazane w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2018 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.435.2018.1.EC

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz