Ulga prorodzinna. Rozliczamy dochody za 2018 rok matki wychowującej dzieci

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 7 listopada 2018
Pytanie:  Pytanie dotyczy ulgi prorodzinnej za 2018 rok i rozliczeń dochodów małoletnich dzieci. Podatnik (matka) utrzymuje i wychowuje dwoje dzieci: pierwsze dziecko ma 19 lat, uczy się i nie uzyskało dochodów w 2018 r. Drugie dziecko w listopadzie 2018 r. skończy 18 lat, uczy się i uzyskało dochód nieprzekraczający 3.089 w październiku 2018 r. będąc małoletnim. Czy to dziecko powinno się rozliczyć samo na PIT-37 za 2018 r.? Jeśli rozliczy się samo na PIT-37, czy matka może w swoim PIT-36 rozliczyć ulgę prorodzinną na dwoje dzieci? Czy matka może się rozliczyć jako matka samotnie wychowująca dzieci, jeśli ojciec odliczy połowę ulgi na dzieci?
Odpowiedź: 

Dochody małoletnich dolicza się do dochodów rodzica.

Zakładam, że matka jest osobą samotnie wychowującą dzieci w rozumieniu art. 6 ust. 4 ustawy o PIT.

Skoro zatem żadne z dzieci nie osiągnęło w roku 2018 dochodów przekraczających kwotę wolną, a ucząc się nie ukończyły 25 lat, to mogą rozliczyć się wspólnie z samotną matką (art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o PIT).

Proszę zauważyć, że dochody małoletnich dzieci łączone są z dochodami rodziców (art. 7 ust. 1 ustawy o PIT).

Zatem dziecko, które ukończyło 18 lat w listopadzie za okres przed urodzinami rozliczy się przez doliczenie dochodów do dochodów matki (jako małoletni), po urodzinach samodzielnie (jako pełnoletni).

W przedstawionym przykładzie zatem dziecko nie osiągnęło przychodów jako małoletni – podlegają one bowiem doliczeniu do przychodów matki.  W praktyce nie może zatem rozliczyć się samodzielnie jego zeznanie będzie bowiem zerowe.

Jeśli chodzi o ulgę prorodzinną to nie jest ona powiązana ze wspólnym rozliczeniem z dziećmi. Warunkiem jej zastosowania jest wykonywanie władzy rodzicielskiej przez ojca (art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

Jeśli zatem ojciec wykonuje władzę rodzicielską, to może odliczyć połowę ulgi, niezależnie od przysługującego matce, ze względu na samotne wychowawstwo, prawa do wspólnego rozliczenia z dziećmi. 

Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 maja 2017 r.,0111-KDIB2-2.4011.30.2017.2.BF.

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz