RSS Mapa strony Ustaw jako startową Mój portal poniedziałek, 28 lipca 2014 r.
Jesteś tutaj: Strona główna » PIT » Formy uproszczone » Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej
Rozmiar tekstu:  f1 f2 f3
RSS
20.11.2012

Świadczenie tych samych usług w ramach firmy co na etacie wyklucza opodatkowanie ryczałtem

Pytanie: Chcę założyć firmę, która będzie zarządzać wynajmem lokali mieszkalnych. Praca ta będzie polegała na kontakcie z wynajmującym, pokazywaniu mu mieszkania, pobieraniu opłat i przekazywaniu ich właścicielowi mieszkania. Co miesiąc będę wystawiał rachunek za wykonane usługi. Ponieważ do chwili obecnej jestem zatrudniona na umowę o pracę w firmie świadczącej podobne usługi, to rozumiem, że nie mogę skorzystać z opodatkowania ryczałtem. Czy pozostaje mi opodatkowanie działalności na zasadach ogólnych?
Odpowiedź: W opisanej sytuacji nie jest możliwe skorzystanie z ryczałtu, dlatego też pozostają zasady ogólne.
Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ma zastosowanie do przychodów osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Katalog podmiotów, które nie mogą korzystać z opodatkowania w tej formie, został zawarty w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

I tak, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Z pytania wynika, że podatnik zamierza prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie co praca, która była do tej pory świadczona na rzecz byłego pracodawcy. W związku z tym skorzystanie z uproszczonej formy opodatkowania (ryczałtu) jest niedopuszczalne.

Więcej na temat ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - zmiana limitu w 2012 r. >>
  • Kto ma prawo do stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Podstawa prawna: - art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Porady o zbliżonej tematyce


Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.