RSS Mapa strony Ustaw jako startową Mój portal wtorek, 21 października 2014 r.
Jesteś tutaj: Strona główna » PIT » Zeznania podatkowe
Rozmiar tekstu:  f1 f2 f3
RSS
11.04.2012

PIT-11 dla kogo egzemplarze?

Pytanie: Do kogo powinien trafić oryginał PIT-11 wystawiany przez pracodawcę - do pracownika, urzędu Skarbowego, czy zostaje u pracodawcy, a pozostałym wydajemy kopię?
Odpowiedź: Nie ma podziału na oryginał i kopię informacji PIT-11.

W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, którymi są m.in. zakłady pracy, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (…) - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (art. 39 updof). Jest to informacja PIT-11.
Ustawodawca nie posługuje się tu określeniami „oryginał” i „kopia”. Zarówno urząd skarbowy jak i podatnik otrzymują jednobrzmiące egzemplarze tej informacji i na obu formularzach powinna być oryginalna pieczęć i podpis płatnika lub jego pełnomocnika albo osoby upoważnionej do obliczenia i pobrania podatku.
Nie można opatrywać żadnego z formularzy opisem „oryginał” i „kopia”. Trzeci egzemplarz płatnik może sporządzić dla zakładu pracy (np. włączyć do akt pracownika) i ten druk - jako nieobowiązkowy, może być kopią tzn. kserem tego druku z podpisem i pieczęcią.

Podstawa prawna: art. 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. nr 64, poz. 361).

Dokumenty o zbliżonej tematyce


Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.