RSS Mapa strony Ustaw jako startową Mój portal piątek, 11 lipca 2014 r.
Jesteś tutaj: Strona główna » PIT » Zeznania podatkowe
Rozmiar tekstu:  f1 f2 f3
RSS
22.03.2012

Miejsce zamieszkania dla PIT

Pytanie: Jestem zameldowana w jednym mieście, a mieszkam w innym. We wszelkich dokumentach mam wpisany adres zameldowania stałego. Jednak z podatków rozliczam się w urzędzie skarbowym w miejscu zamieszkania (zgodnie ze złożonym NIP-3). W przypadku zwolnienia lekarskiego (na siebie lub na dziecko) druk L-4 wypełniany jest na podstawie moich dokumentów i wpisywany jest tam adres zameldowania, po czym po zakończeniu roku podatkowego otrzymuję z ZUS PIT-11, który jest wysyłany na adres zameldowania oraz do tamtejszego urzędu skarbowego. Czy muszę poczynić jakieś kroki „korygujące", czy też mogę rozliczyć się na podstawie tych PIT w miejscu zamieszkania i wszystko będzie w porządku?
Odpowiedź: Rozliczenia rocznego z podatku dochodowego powinna Pani dokonać w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na Pani miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Nie musi Pani czynić żadnych dodatkowych kroków „korygujących” w tym przypadku.
Urzędem skarbowym do którego podatnik kieruje zeznanie roczne jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.
Podstawa prawna: - art. 25, art. 28 ustawy z 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.),
- art. 45 ust. 1b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Porady o zbliżonej tematyce


Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.