Kiedy wystawić fakturę i rozpoznać obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług ciągłych?

Magdalena Płachecka

Autor: Magdalena Płachecka

Dodano: 26 września 2011
Pytanie:  Zawarłem z klientem umowę, w ramach której świadczę dla niego usługi o charakterze ciągłym polegające na doradztwie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Dotychczas w tej umowie było napisane, że usługi są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. W takim przypadku przychód rozpoznawałem w ostatnim dniu każdego miesiąca, a obowiązek podatkowy w VAT - w dniu wystawienia faktury, nie później jednak niż 7. dnia każdego następnego miesiąca. W kwietniu br. podpisałem z klientem aneks do tej umowy, w którym zmieniliśmy umowny okres rozliczeniowy z miesięcznego na 3-miesięczny. W aneksie tym napisaliśmy, że jego treść wchodzi w życie 1 maja 2011 r. i pierwszy 3-miesięczny okres rozliczeniowy trwa od 1 maja 2011 r. do 31 lipca 2011 r.  Ponadto, w aneksie jest zapis, , że usługę uznajemy za wykonaną w ostatnim dniu każdego 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Fakturę za pierwszy 3-miesięczny okres rozliczeniowy wystawiłem w dniu 5 sierpnia 2011 r., w której wpisałem datę sprzedaży: maj-lipiec 2011 r. W odniesieniu do tego okresu rozliczeniowego przychód do celów PIT rozpoznałem w dniu 31 lipca 2011 r., natomiast obowiązek podatkowy w VAT ustaliłem na 5 sierpnia 2011 r. Czy prawidłowo wystawiłem fakturę i rozpoznałem obowiązek podatkowy w PIT i VAT ?

Pozostało jeszcze 79% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Magdalena Płachecka

Autor: Magdalena Płachecka

Konsultant podatkowy, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Praktykę zawodową zdobywa w spółce doradztwa podatkowego. Autor publikacji z pogranicza prawa gospodarczego i podatkowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.