RSS Mapa strony Ustaw jako startową Mój portal piątek, 21 listopada 2014 r.
Jesteś tutaj: Strona główna » Obowiązek podatkowy » PIT
Rozmiar tekstu:  f1 f2 f3
RSS
23.10.2012

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej nie podlega opodatkowaniu ani składkom ZUS

Pytanie: Jak wyliczyć wysokość ekwiwalentu za pranie? Czy jest ono oskładkowane i opodatkowane?
Odpowiedź: Przepisy nie precyzują w jaki sposób dokonać wyliczenia wysokości ekwiwalentu. Powinien on być ustalony na podstawie kosztów prania odzieży obowiązujących np. w pralni chemicznej, czy też na podstawie przewidywanego miesięcznego kosztu zużycia środków piorących, wody, energii, odprowadzenia ścieków, etc. Wypłacony ekwiwalent nie podlega opodatkowaniu ani oskładkowaniu.
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej
Jeżeli pracodawca sam nie wykonuje obowiązków dotyczących prania lub konserwacji odzieży, może te czynności zlecić pracownikowi. Czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

Ustawodawca nie określił górnej granicy ekwiwalentu ani nie odwołał się do przepisów, które miałyby regulować tę wysokość. Ekwiwalent nie może jednak istotnie odbiegać od wartości uwzględniającej nakład pracy na ten cel oraz aktualnych kosztów (energii, wody, środków piorących itp.).
Wysokość ekwiwalentu
Ekwiwalent być de facto zwrotem kosztów prania, które poniósł pracownik. Aby określić wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, pracownik nie musi dokumentować poniesionych wydatków fakturami lub rachunkami.
Podatek i składki ZUS
Wypłacony ekwiwalent podlega zwolnieniu z podatku dochodowego. Podobne stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z 6 sierpnia 2009 r., nr ITPB1/ 415-407/09/PSZ, w którym czytamy:

„ (…) Przepisy ustawy podatkowej nie stawiają szczególnych wymagań dla możliwości zwolnienia tego rodzaju ekwiwalentu z opodatkowania. Warunkiem zwolnienia jest wyłącznie to, by prawo do ekwiwalentu i zasady jego przyznawania wynikały z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy (…)”.

Ponadto do podstawy wymiaru składek nie są wliczane ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, jak również za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego, wypłacone zgodnie z przepisami

Więcej na temat odzieży roboczej:
-   Wydanie odzieży roboczej dla pracowników - czy musi być potwierdzone?
-   Czy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej należy wykazać w PIT-11?
-   Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a składki na ZUS i podatek >>
Podstawa prawna: - art. 2379 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.);
- art. 21 ust. 1, pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.);
- § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106).

Porady o zbliżonej tematyce


Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.