Pisma w sprawach podatkowych

Umowa darowizny – wzór

Na podstawie umowy darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa darowizny jest uregulowana w art. 888 Kodeksu cywilnego. Umowa darowizny powinna zostać zawarta w  formie pisemnej. Jednak zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego dla niektórych podmiotów będzie obowiązkowe zawarcie jej w formie aktu notarialnego.

Wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas

Podatnik, który kończy używanie kasy on-line, kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii z powodu zakończenia działalności gospodarczej lub pracy tych kas w trybie fiskalnym musi złożyć wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas.

Umowa o używanie samochodu do celów służbowych – wzór z umówieniem

Na podstawie umowy o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych zawartej między pracownikiem a właścicielem firmy pracownik może liczyć na zwrot poniesionych wydatków na samochód. Z kolei przedsiębiorca może wydane sumy zaliczyć w koszty podatkowe. Co powinna zawierać umowa o używanie samochodu do celów służbowych? Pobierz wzór wraz z umówieniem. Sięgnij po przykładowo wypełnioną umowę o używanie samochodu do celów służbowych.

Oświadczenie o używaniu w danym miesiącu samochodu prywatnego do celów służbowych - wzór

Oświadczenie o używaniu w danym miesiącu samochodu prywatnego do celów służbowych jest dokumentem na podstawie, którego pracodawca zwraca pracownikowi koszty związane z używaniem samochodu prywatnego do celów służbowych (do jazd lokalnych). Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać ilość dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także ilość dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych. Pobierz wzór oświadczenia wraz z omówieniem. Sięgnij również po przykładowo wypełniony wzór.

Umowa komisu - wzór

Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

Umowa sprzedaży udziałów w spółce

Umowa zbycia udziałów musi mieć formę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi. Przed sprzedażą udziałów w spółce z o.o., sprzedający udziały powinien sprawdzić w umowie spółki, czy do dokonania sprzedaży udziałów, spółka wymaga zgody zarządu. Wzór powinien zawierać m.in. prawidłowe oznaczenie stron umowy, dokładne oznaczenie udziału, kwoty transakcji oraz  niezbędne oświadczenia i zobowiązania obu stron.

Oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 1 lipca 2022 r.

Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy w trakcie 2022 roku na podstawie Polskiego Ładu 2.0. chcą zmienić tę formę opodatkowania na skalę podatkową muszą dopełnić określonych formalności. Otóż trzeba złożyć do 22 sierpnia 2022 r. oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Pobierz wzór takiego oświadczenia.

Wniosek o zarachowanie nadpłaty na poczet zobowiązania w podatku od towarów i usług

Bardzo często się zdarza, że u podatników z różnych przyczyn za dany okres rozliczeniowy występuje nadwyżka zapłaconego przez nich podatku ponad kwotę należną fiskusowi. Bywa tak np. po skorzystaniu z ulg podatkowych w zeznaniu rocznym, albo w wyniku korekty złożonej wcześniej deklaracji. Podatnik  ma wówczas prawo do zwrotu tej nadwyżki od organu podatkowego, ale może też nią zadysponować w inny sposób. Jeśli nie ma bieżących zaległości podatkowych, zasadne może okazać się wystąpienie do organu z wnioskiem, aby powstałą nadpłatę urzędnicy zaliczyli na poczet jego przyszłych zobowiązań podatkowych.

Oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym

W przypadku wyboru opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej według stawki liniowej osiągnięte przez podatnika dochody będą opodatkowane według 19% stawki podatkowej. Niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu podatnik stosuje stawkę w tej samej wysokości.

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczej. W ryczałcie stawki podatku zależą od rodzaju prowadzonej działalności.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma