Wydatki na zakup instrumentów finansowych są kosztem podatkowym

Dodano: 29 sierpnia 2014

Zakup pochodnych instrumentów finansowych, które następnie zostały wniesione aportem do spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w chwili realizacji praw wynikających z takich instrumentów. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 lipca 2014 r. (sygn. akt II FSK 2331/12).

Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) dotyczy sprawy, w której podatnik, będący komandytariuszem spółki komandytowej i planujący objęcie udziałów w nowej spółce osobowej prawa handlowego, zamierza wnieść, oprócz środków pieniężnych, środki niepieniężne – w postaci kontraktów na sprzedaż i zakup waluty o pozycji domkniętej (pochodny instrument finansowy). Na podstawie tych kontraktów bank, w określonych terminach, zobowiązany jest do zapłaty per saldo określonej kwoty w złotych, bez wpływu na wahania kursu walut. W związku z tym powstało pytanie, czy wartość majątkowa kontraktów określona przez wspólników w akcie notarialnym ustalona na dzień ich wniesienia, odpowiadająca wydanemu przez nową spółkę wkładowi, stanowi koszt związany z nabyciem kontraktów w momencie realizacji tych kontraktów.

Pozostało jeszcze 54% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz